Korea Północna

Korea Północna

Korea Południowa i Korea Północna negocjują już drugi dzień ponowne otwarcie zamkniętej w kwietniu wspólnej strefy przemysłowej w Kaesong. Dzisiaj delegacja Południa wjechała nawet na terytorium wrogiego sąsiada.

Dziewiątka sierot, które uciekły z Korei Północnej, po czym zostały złapane w Laosie i nakłonione do powrotu, pojawiły się w państwowej telewizji. Wszyscy zgodnie deklarowali uwielbienie do swojego kraju i dziękowali Kim Dzong Unowi. - Nieomal spadliśmy na zawsze w otchłań beznadziei, ale nasz drogi przywódca nas uratował - stwierdził jeden z nich.

Anonymous, którzy od kilku miesięcy atakują strony internetowe i systemy informatyczne północnokoreańskiej dyktatury, zapowiedzieli ujawnienie część zdobytych danych. Mają one obejmować ściśle tajne informacje na temat wojska Korei Północnej i programów zbrojeniowych.

Południowokoreańskie media opublikowały informację, iż najwyżsi urzędnicy w Pjongjangu otrzymali do studiowania kopie "Mein Kampf". Czytanie ideologicznego manifestu Adolfa Hitlera ma służyć do wyciągnięcia nauki z początkowych sukcesów III Rzeszy. Pjongjang szybko zaprzeczył doniesieniom i ostro zaatakował ich autorów.

Kim Dzong Un, młody dyktator Korei Północnej, której obywatele żyją biedzie i nierzadko przymierają głodem, czerpie pełnymi garściami z przyjemności życia. Jak ustalił portal "NK News", "umiłowany przywódca" posiada nowoczesny luksusowy jacht motorowy godny miliardera.

Władze Korei Północnej wystąpiły z propozycją przeprowadzenia bezpośrednich rozmów z USA na tematy bezpieczeństwa i polityki nuklearnej - poinformowała północnokoreańska agencja informacyjna. Waszyngton, zgodnie z oficjalnym komunikatem, może wybrać datę i miejsce spotkanie.

Oficjalni przedstawiciele Korei Pólnocnej i Południowej rozpoczęli w niedzielę spotkanie robocze, które ma przygotować rozmowy na wyższym szczeblu poświęcone poprawie stosunków dwustronnych, po ostatnim okresie bezprecedensowych napięć.

Korea Płd. i Korea Płn. potwierdziły w sobotę chęć zorganizowania pierwszego od lat spotkania przedstawicieli władz z Seulu i Pjongjangu. Rozmowy mają się odbyć we wsi Panmundżom, położonej na ufortyfikowanej granicy między dwoma państwami koreańskimi.

Władze Korei Północnej zapowiedziały, że w piątek ponownie uruchomią gorącą linię telefoniczną z Południem. Połączenie to Pjongjang zerwał w marcu, w czasie eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim. Północ zaproponowała też niedzielę jako pierwszą datę spotkania roboczego na temat otwarcia strefy Kaesong.

Po kilku miesiącach budowania atmosfery napięcia na Półwyspie Koreańskim, zerwaniu praktycznie wszystkich relacji z Koreą Południową, Kim Dzong Un spasował. Korea Północna wystosowała oficjalną propozycję podjęcia rozmów "na temat normalizacji współpracy ekonomicznej". Korea Południowa ofertę przyjęła.