Korea Północna

Korea Północna

Kompleks Kaesong jest symbolem napiętych i jednocześnie zmiennych relacji między Koreą Północną a Południową. Po tym jak przemysłowe zagłębie na Północy zostało zamknięte w kwietniu, teraz Pjongjand poinformował, że Koreańczycy z Południa mogą do niego wrócić.

Korea Południowa odrzuciła ofertę dialogu ws. rozbrojenia nuklearnego złożoną w ubiegłym tygodniu w Pekinie przez reżim Kim Dzong Una. Propozycję oceniła jako pozorną. - Czyny są ważniejsze od słów - oświadczył rzecznik ministerstwa ds. zjednoczenia narodowego Korei Płd.

Północnokoreański wysłannik powiedział w piątek w Pekinie chińskiemu prezydentowi, że jego kraj jest gotów podjąć "pozytywne działania" w celu zapewnienia pokoju i stabilności na Półwyspie Koreańskim, w tym uczestniczyć w sześciostronnych rozmowach.

Korea Północna testowała nowe wyrzutnie rakiet, a nie same pociski - tak południowokoreańska gazeta "Chosun Ilbo" pisze o ostatniej serii wystrzeleń pocisków krótkiego zasięgu, powołując się na źródła w ministerstwie obrony w Seulu. Według danych Południa, Pjongjang może mieć na swoim wyposażeniu wyrzutnie, które operują nawet 10-12 rakietami i są znacznie sprawniejsze, niż dotychczas sądzono.

Wygląda na to, że podejmowane przez Kim Dzong Una próby pozbycia się z armii "twardogłowych" generałów starego pokolenia nie przyniosły pełnego sukcesu. Dymisja uważanego za "jastrzębia" gen. Kim Kjok Sika ze stanowiska ministra obrony okazała się klasycznym "kopem w górę" - na szefa sztabu generalnego.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong UN wysłał "specjalnego wysłannika" do Chin. Pjongjang jest zaniepokojony pogorszeniem się relacji ze swym strategicznym sojusznikiem. Pekin chłodno odnosi się do atomowych ambicji Koreańczyków, do tego doszedł niedawny incydent za zajęciem przez Koreańczyków chińskiego kutra rybackiego.

Sąd Najwyższy Korei Południowej podtrzymał orzeczenie sądu niższej instancji, który skazał na 1,5 roku więzienia mężczyznę za wymianę maili z domniemanym północnokoreańskim szpiegiem i wychwalanie na swej stronie internetowej władz w Pjongjangu.

Korea Północna znów wystrzeliła pocisk krótkiego zasięgu w kierunku Morza Japońskiego - podała południowokoreańska agencja Yonhap. To już piąta taka próba w ciągu trzech dni.

Korea Północna wystrzeliła ze swego wschodniego wybrzeża trzy kierowane pociski krótkiego zasięgu, które spadły do Morza Japońskiego - poinformowała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, powołując się na ministerstwo obrony w Seulu.

Północnokoreański Komitet ds. Pokojowego Zjednoczenia Korei przy tamtejszej partii rządzącej potępił w piątek niedawne spotkanie prezydentów USA i Korei Południowej, Baracka Obamy i Park Geun Hie, uznając je za element przygotowań do wojny.

Korea Północna odwołała dwie wyrzutnie rakiet średniego zasięgu ze wschodniego wybrzeża kraju i przesunęła je na inną pozycję - poinformowali w poniedziałek dwaj anonimowi amerykańscy urzędnicy.