Korea Północna

Korea Północna

Wojska USA i Korei Południowej zakończyły wielkie dwumiesięczne ćwiczenia "Foal Eagle", które doprowadziły do wyjątkowego wzrostu napięcia na Półwyspie Koreańskim. Korea Północna twierdziła, że manewry są przykrywką przygotowań do agresji i reagowała na nie wojenną retoryką.

Okazało się, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie wszyscy południowokoreańscy pracownicy wyjechali ze strefy przemysłowej Kaesong w Korei Północnej i wrócili do ojczyzny. Siedem osób nadal pozostaje w strefie, Północ nie chce ich wypuścić. Władze Korei Południowej nakazały ewakuację swoich obywateli z terytorium sąsiada po odrzuceniu przez Pjongjang wezwania do rozmów mających zakończyć trwający od miesiąca impas.

Korea Północna wydaje się przygotowywać zakrojone na dużą skalę manewry lądowe i lotnicze - stwierdziły w niedzielę rządowe źródła w Seulu, na które powołuje się agencja Yonhap.

Korea Południowa wycofa wszystkich swoich pozostających jeszcze w strefie Kaesong obywateli. Seul wydał takie oświadczenie kilka godzin po tym, jak Północ odrzuciła wezwanie do rozmów w sprawie administrowanej wspólnie strefy przemysłowej. Kompleks Kaesong został zamknięty prawie miesiąc temu.

Korea Północna odrzuciła w piątek wezwanie władz Południa do rozmów w sprawie administrowanej wspólnie strefy przemysłowej Kaesong, na terytorium północnokoreańskim - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Kompleks Kaesong został zamknięty prawie miesiąc temu.

Chińscy przywódcy zapewnili, że cały czas starają się nakłonić Koreę Północną do porzucenia ambicji atomowych - oświadczył najwyższy rangą wojskowy amerykański. Gen. Martin Dempsey kończy właśnie wizytę w Państwie Środka.

W Korei Północnej najprawdopodobniej nie odbędzie się tradycyjna, doroczna parada wojskowa z okazji rocznicy powstania Koreańskiej Armii Ludowej. Powodem są coraz silniejsze napięcia związane z kontynuowaniem przez Kim Dzong Una planów nuklearnych - podała agencja Yonhap powołując się na wypowiedź wysokiego urzędnika państwowego Korei Południowej.

Korea Północna zażądała uznania jej przez wspólnotę międzynarodową za państwo posiadające broń nuklearną. Odrzuciła tym samym warunek USA dotyczący porzucenia wojskowego programu nuklearnego, zanim zostaną podjęte rozmowy na temat wznowienia dialogu. Stany Zjednoczone uznały to żądanie za "nierealistyczne i nie do zaakceptowania".

Przesyłka zawierająca list z pogróżkami oraz podejrzany proszek trafiła we wtorek do ministra obrony Korei Płd. - poinformował resort. Zaledwie kilka dni temu do ministerstwa trafiły setki ulotek z groźbami pod adresem ministra.

Po serii sprzecznych sygnałów od władz USA na temat potencjału jądrowego Korei Północnej, głos zabrał prawdopodobnie najwięcej wiedzący na ten temat naukowiec, Siegfried Hecker. Jego zdaniem Pjongjang potrzebuje jeszcze serii testów nuklearnych aby móc zbudować głowice rakietowe, ale sugeruje, że Koreańczycy z Północy mogą potajemnie przeszmuglować bombę atomową do Korei Południowej.

USA i Korea Płd. negocjują nowe porozumienie o współpracy nuklearnej. Przewiduje ono zgodę na wzbogacanie uranu i przetwarzanie paliwa nuklearnego przez Seul. Podpisanie umowy "osłabiłoby bezpieczeństwo międzynarodowe" - alarmuje "New York Times".

Władze Korei Północnej nie rozdały tradycyjnych dodatkowych racji ryżu z okazji Dnia Słońca, czyli rocznicy urodzin Kim Ir Sena - twierdzi portal "Daily NK", powołujący się na informacje uzyskane z Korei Północnej. Miało się to zdarzyć pierwszy raz od kiedy ludzie pamiętają. Koreańczycy z Północny mają być "zszokowani" i zastanawiać się nad stanem państwa.