Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

PiS: Żałoba będzie trwała

- To był gest polityczny w tym sensie, że wykorzystał tragedię smoleńską w swojej kampanii wyborczej - ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł PiS Jarosław Sellin dzisiejszy happening Wojciecha Olejniczaka pod Pałacem Prezydenckim. Kandydat SLD na prezydenta Warszawy zgasił znicz i ogłosił symboliczny koniec żałoby. - Wszyscy, którzy nie mają za wiele do zaoferowania społeczeństwu wykorzystują Krakowskie Przedmieście - dodał poseł PO Adam Szejnfeld. Gestu swojego partyjnego kolegi próbował bronić jedynie Marek Wikiński.

Doniósł do prokuratury ws. pociętego wraku

Pocięcie przez Rosjan wraku tupolewa na mniejsze części to niszczenie dowodów - uważa mec. Rafał Rogalski, który - w imieniu części rodzin ofiar spod Smoleńska - postanowił złożyć w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Kaczyński z Tuskiem nie porozmawia o katastrofie

Nie odczuwam potrzeby spotkania się z premierem - stwierdził Jarosław Kaczyński. Wykluczył tym samym, że wziąłby udział w rozmowie z szefem rządu, o którą poprosili bliscy 37 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Zrezygnowali z ćwiczeń, których nie było?

Czy piloci TU-154 ćwiczyli na symulatorach lotu, czy nie? W tej sprawie informacje są sprzeczne. Jak powiedział dzisiaj w RMF FM płk Tomasz Pietrzak, były dowódca 36. specjalnego pułku transportowego, szkolenia na symulatorach nigdy nie były obowiązkowe. Według niego wprowadzono je dopiero po katastrofie 10 kwietnia 2010 roku. Tymczasem szef szkolenia sił powietrznych Anatol Czaban twierdzi, że szkolenia były, ale z nich zrezygnowano.

Śledztwo smoleńskie w Europarlamencie

W pierwszej połowie grudnia w Parlamencie Europejskim odbędzie się tzw. public hearing, czyli wysłuchanie publiczne, poświęcone rosyjskiemu śledztwu w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku, informuje "Nasz Dziennik".

Hołd od Polaków na Wawelu, pod Pałacem krzyż ze zniczy

Przychodzili w milczeniu i klękali przy sarkofagu pary prezydenckiej i pod tablicą z nazwiskami zmarłych w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Na Wawelu Polacy tłumnie oddawali hołd ofiarom tragedii. A pod Pałacem Prezydenckim wyrósł ułożony ze zniczy krzyż.

Trzeba minąć grób Bieruta i Gomułki

Droga pod pomnik upamiętniający ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, który stanął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach to okazja do odwiedzenia grobów tak znanych ludzi, jak płk Ryszard Kukliński, prof. Bronisław Geremek czy Jacek Kuroń. Ale, aby do niego dotrzeć, trzeba też minąć miejsce spoczynku Bolesława Bieruta i Władysława Gomułki. Lokalizacja pomnika budzi różne emocje. Jedni uważają, że to symbol pojednania, inni, że raczej symbol "nieliczenia się władzy" z rodzinami ofiar tragedii.

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej piszą do Tuska

Rodziny 37 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem zwróciły się do premiera Donalda Tuska o spotkanie. Powód? Ich wątpliwości, z których najważniejsze dotyczą m.in. identyfikacji ciał i sekcji zwłok. Szef rządu już się zgodził.

Zarzuty za tragiczny lot? Nie tak prędko

Wiedzą dużo, ale nie na tyle, by pociągnąć kogoś do odpowiedzialności. - Mówienie o zarzutach na obecnym etapie śledztwa smoleńskiego jest przedwczesne – stwierdza płk Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Tymczasem Prokurator Generalny Andrzej Seremet nie pierwszy raz daje do zrozumienia, że wkrótce możemy spodziewać się zarzutów ws. organizacji lotu Tu-154 z 10 kwietnia. Skąd te rozbieżności?

Kaczyński: Rosja zabija, i to nie pojedynczo

Prezes PiS Jarosław Kaczyński krytycznie o śledztwie smoleńskim. Jego zdaniem prowadzenie go w oparciu o konwencję chicagowską to błąd, który powoduje lekceważenie Polski na arenie międzynarodowej. Kaczyński ma również wątpliwości co do wiarygodności Rosjan. - Przypomnę, że to jest państwo, które bez żadnych wahań zabija własnych obywateli i to (...) nie pojedynczo - powiedział.

W Smoleńsku za mokro dla archeologów

Padający od kilku dni deszcz bardzo utrudnia pracę 10-osobowej grupie polskich archeologów w Smoleńsku. Polscy specjaliści mają dokładnie przebadać miejsce upadku prezydenckiego TU-154M i zebrać ewentualne pozostałości. Pozostało im pięć dni na przebadanie pięciu tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Decyzja prokuratury ws. ministra w ciągu kilku dni

Wojskowa Prokuratura Okręgowa wystąpiła na piśmie do Instytutu Ekspertyz Sądowych o wyjaśnienia w sprawie odsłuchania przez ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego fragmentów nagrań z czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa. IES już odpisał, a odpowiedź "będzie analizowana".

"Kwiatkowski dał się wpuścić na pole minowe"

- Minister Kwiatkowski lubi być gwiazdą medialną. Tym razem dał się jednak wpuścić przez dziennikarzy na pole minowe - skomentował odsłuchanie fragmentów nagrań z czarnych skrzynek TU-154M przez ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego poseł PSL Eugeniusz Kłopotek w programie TVN24 "Kawa na Ławę". - O dymisji w tym wypadku nie może być mowy - uznał poseł SLD Ryszard Kalisz.

"Minister Sprawiedliwości do dymisji"

Za coś takiego, ktoś się powinien podać do dymisji - uważa Beata Szydło z PiS, odnosząc się do odsłuchania w obecności dziennikarzy przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego fragmentu zapisu z czarnych skrzynek Tu-154. Szef resortu nie miał na to zgody. - Nie uważam, że w stosunku do ministra powinny być wyciągnięte jakieś konsekwencje - odpowiada marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna.

Nałęcz: Po co prezydent leciał do Katynia?

- Kuriozalne jest to, że nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności politycznej za katastrofę smoleńską - mówił poseł PiS Adam Hofman w "Rozmowie bardzo politycznej" TVN24. - Niepotrzebne było organizowanie dwóch wizyt w Katyniu. Po co jechał tam prezydent? - pytał drugi gość programu, doradca obecnego prezydenta, prof. Tomasz Nałęcz.

"Nic się wielkiego nie stało, ale ministra wezmą na języki"

- Nie pierwszy to polityk, który trafił do piekła, bo chciał być miły dla dziennikarek - powiedział w "Rozmowie bardzo politycznej" Tomasz Nałęcz, komentując wizytę ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego w krakowskiej prokuraturze. - Akcja ministra była niepotrzebna i miała wymiar PR-owy - ripostował poseł PiS Adam Hofman.

Monety NBP zaginione w Smoleńsku

Gdzie są monety NPB przywiezione do Katynia przez prezesa NBP Sławomira Skrzypka? - pyta "Rzeczpospolita". Jak ustaliła gazeta, Skrzypek zabrał do Smoleńska 160 monet upamiętniających rocznicę zbrodni katyńskiej. Dotąd odnaleziono 114 z nich.

Zbadają teren katastrofy

Pół roku po katastrofie lotniczej w Smoleńsku polscy eksperci zostaną dziś wpuszczeni na tamtejsze lotnisko. 12-osobowa grupa archeologów i geodetów rozpoczyna prace na terenie katastrofy prezydenckiego samolotu.

Archeolodzy i geolodzy w drodze do Smoleńska

Polscy eksperci - archeolodzy i geodeci - jadą do Smoleńska. W środę rozpoczną oni prace na miejscu katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154, do której doszło w kwietniu tego roku. Prace potrwają do 27 października.