Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

"Każdy z nas powinien być w Katyniu"

Pół roku temu gen. bryg. Marian Janicki stracił w katastrofie smoleńskiej 9 funkcjonariuszy BOR. - To jest niepowetowana strata. Zginęli ludzie, których zastąpić będzie ciężko - mówi po 6 miesiącach. Przyznał, że po pierwszych informacjach o tragicznym lądowaniu samolotu liczył na cud.

Lech Kaczyński patronem szkoły

Szkoła w Chełchach w powiecie ełckim będzie nosić imię tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego. Jest pierwszą szkołą w Polsce, której nadano imię prezydenta. Wyboru dokonano większością głosów po wielu miesiącach od ogłoszenia konkursu.

"Nie wiem co się stanie. Przy tej brzozie jeszcze żyli"

- Ja po prostu nie wiem, co się stanie podczas tej pielgrzymki - wyznała Ewa Komorowska, żona tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem byłego wiceszefa MON Stanisława Komorowskiego. - Będę po raz pierwszy w życiu na miejscu, gdzie umarł mój mąż. Nie umiem powiedzieć, jaka z tego wyjdę. Może to będzie pieczęć na pożegnaniu, a może otworzenie rany. Ale jestem gotowa stawić temu czoło. Jest to forma bycia z nim - tłumaczyła w rozmowie z PAP.

Przykryją wrak do środy

Prace mające na celu przykrycie wraku polskiego polskiego Tu-154M złożonego na płycie lotniska Siewiernyj zakończą się w środę - poinformował gubernator obwodu smoleńskiego Siergiej Antufjew. Wcześniej mówiono, że rozpoczęte w poniedziałek roboty potrwają pięć dni.

Archeolodzy zaczną pracę za 9 dni

- Polscy archeolodzy rozpoczną prace w Smoleńsku 12-13 października - poinformowała dr Anna Zalewska, archeolog z UMCS. Grupa ekspertów wróciła z Rosji, po ustaleniu szczegółów dotyczących terminu i przebiegu prac na miejscu katastrofy prezydenckiego TU-154.

Archeolodzy zaczną badania w Smoleńsku za 11 dni

Następna grupa polskich archeologów już 13 października ma rozpocząć prace na miejscu katastrofy polskiego Tu-154. Polscy specjaliści będą prowadzić prace przez kolejne 14 dni i do kraju wrócą 27 października. Wraz z archeologami na miejscu pojawią się także geolodzy.

Sikorski rozmawiał z Ławrowem o przykryciu wraku

Radosław Sikorski rozmawiał z Siergiejem Ławrowem, rosyjskim szefem dyplomacji o przykryciu wraku TU-154. - Mam nadzieję, że już wkrótce będzie ona załatwiona tak, aby ta pielgrzymka do miejsca wypadku mogła widzieć już sytuację, która bardziej nas satysfakcjonuje niż obecnie - powiedział w piątek polski minister spraw zagranicznych. Wcześniej rzecznik MSZ Marcin Bosacki przekazał, że prace przy zabezpieczeniu szczątek samolotu rozpoczną się "lada dzień".

"Chcemy dokończyć tamten lot"

Dwa samoloty zamiast jednego, lotnisko w Witebsku, a nie Siewiernyj pod Smoleńskiem i... brak miejsca dla krzyża. Rodziny ofiar katastrofy pod Smoleńskiem nie tak wyobrażały sobie pielgrzymkę do miejsca tragedii. - Dla mnie to jest przykra wiadomość. Moją ideą było to, żeby lądować na lotnisku w Smoleńsku. Mamy potrzebę, żeby skończyć tamten lot - skomentowała plany MON Ewa Komorowska, wdowa po Stanisławie Komorowskim.

Klich: Miller zmienił zdanie

- Spotkaliśmy się z ministrem Jerzym Millerem przed moim wylotem do Moskwy. Wtedy pan minister określił, że jest to lot wojskowy, że to jest jego ocena - powiedział pułkownik Edmund Klich w programie "Rozmowa Rymanowskiego" w TVN24. Czy w takim razie Miller zmienił zdanie? - Według mojej oceny tak. Wtedy powiedział "wojskowy". O tym, że mówi, że to jest lot cywilny, dowiedziałem się z mediów - stwierdził polski przedstawiciel akredytowany przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym.

"Jarosław Kaczyński wykorzystał katastrofę do politycznych pretensji"

- Jarosław Kaczyński czeka na "pomarańczową rewolucję" w Rosji - informuje we wtorek dziennik "Wriemia Nowostiej", komentując wywiad przywódcy PiS dla polskiej edycji "Newsweeka". Gazeta odnotowywuje też, że Polacy negatywnie oceniają działania rosyjskich władz w sprawie badania katastrofy w Smoleńsku.

Edmund Klich: Nie ma jednej przyczyny katastrofy

Szuka się jednej przyczyny: albo błąd pilota, albo załogi, albo coś innego. Tak nie jest - wyjaśnia szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk Edmund Klich w wywiadzie dla PAP, nawiązując do śledztwa w sprawie katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Więcej tłumaczy w swojej właśnie wydanej książce o badaniu katastrof lotniczych.

Sondaż: Rosja źle bada katastrofę

"Rosji nie zależy na wyjaśnieniu katastrofy Smoleńskiej", tak według sondaży CBOS uważa ponad połowa (53 procent) Polaków. Z sondażu wynika również, że 56 procent Polaków źle ocenia działania Rosji, które mają wyjaśnić przyczyny katastrofy.

"Rosjanie mogą ukrywać niewygodne fakty"

- To był lot samolotu wojskowego na lotnisko wojskowe. Rozpatrywanie czy nie było inaczej, prowadzi pewnie do ukrycia faktów, o których strona rosyjska nie chce poinformować - powiedział na antenie TVN24 Robert Zawada, kapitan rezerwy i ekspert lotniczy.

Wrak nie wraca, ale wpuszczą polskich ekspertów

Wrak tupolewa, który rozbił się w kwietniu pod Smoleńskiem, nie może zostać przekazany Polsce do czasu zakończenia w Rosji dochodzenia w sprawie katastrofy, bo jest dowodem w sprawie - poinformowało w czwartek źródło w rosyjskich organach ścigania. Szczątki samolotu nie wrócą do kraju, za to polscy eksperci pojadą na miejsce katastrofy smoleńskiej. Według Kancelarii Premiera, archeolodzy będą na miejscu już 30 września.

Premier już w styczniu wiedział, że pojedzie do Katynia?

Decyzja o udziale premiera Donalda Tuska w kwietniowych obchodach w Katyniu zapadła już w styczniu, a nie - jak przedstawiała to kancelaria premiera - po telefonicznej rozmowie z Władimirem Putinem, do której doszło 3 lutego br. Taki przebieg wydarzeń przedstawił b. wiceszef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Jacek Sasin podczas środowego posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej. Zdaniem szefa zespołu, Antoniego Macierewicza, informacja ta "zmienia przedstawianą przez rząd wersję dotyczącą udziału premiera w obchodach katyńskich".

Zemke: Tusk i Putin powinni szczerze porozmawiać

- To nie są dobre informacje - ocenił eurodeputowany SLD Janusz Zemke dzisiejsze przekazanie przez Rosjan kolejnych dokumentów w sprawie katastrofy w Smoleńsku. Zdaniem posła, premierzy Donald Tusk i Władimir Putin powinni "raz na miesiąc szczerze porozmawiać", bo atmosfera współpracy wokół śledztwa "powoli pryska". - Od początku oddaliśmy inicjatywę stronie rosyjskiej - skomentował poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

Tu-154 znów w polskich rękach

W Samarze przekazano polskiej stronie rządowy samolot Tu-154M, który w miejscowych zakładach Awiakor przeszedł remont kapitalny. Bliźniacza maszyna samolotu, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem, we wtorek ma wylecieć z polską załogą do Warszawy.

Kaczyński podtrzymuje swoje zeznania. "Będzie konfrontacja"

- W żadnej rozmowie z prezesem PiS nie powiedziałem, że wizyta prezydenta Lecha Kaczyńskiego jest nieprzygotowana ze strony MSZ-u. Prokuratorom zeznam to samo - mówi w rozmowie z tvn24.pl płk Jerzy Smoszna, były lekarz prezydenta. Według Jarosława Kaczyńskiego lekarz o "nieprzygotowanej wizycie" miał usłyszeć kilka dni przed katastrofą od samego dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany, a po tragedii podzielić się tą wiedzą z prezesem PiS. Kaczyński podtrzymuje swoje zeznania.

Będą kolejne dokumenty ws. katastrofy smoleńskiej

MAK w Moskwie we wtorek przekaże stronie polskiej kolejną porcję dokumentów ws. katastrofy smoleńskiej - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Najprawdopodobniej będą to dwa dokumenty: instrukcja techniczna i instrukcja użytkowania w powietrzu.

Kurski: Status Polski jak wrak samolotu

- W tym momencie status Polski wygląda jak wrak tego samolotu - tak eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Kurski ocenił w "Rozmowie Rymanowskiego" polsko-rosyjską współpracę przy śledztwie w sprawie katastrofy prezydenckiego TU-154 w Smoleńsku. Jego zdaniem, wypowiedzi premiera Donalda Tuska w tej kwestii są "kompromitujące". - Wrak przypomina polską debatę publiczną - odpowiedział Jarosław Gowin z Platformy Obywatelskiej i podkreślił, że Rosja jest partnerem "trudnym i nierównym".