Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

Prokuratorzy spotkają się z rodzinami

Prokuratorzy zajmujący się śledztwem w sprawie katastrofy smoleńskiej spotkają się dzisiaj z przedstawicielami rodzin ofiar tej tragedii oraz ich pełnomocnikami. Informacji rodzinom udzielać będą przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Naczelnej Prokuratury Wojskowej, Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej.

Rosyjscy prokuratorzy w Polsce

Delegacja rosyjskich prokuratorów z Prokuratorem Generalnym Federacji Rosyjskiej Jurijem Czajką przyjedzie w niedzielę do Polski - dowiedziała się TVN24. Rosjanie jeszcze tego samego dnia spotkają się z polskim Prokuratorem Generalnym Andrzejem Seremetem.

Klich przekazał uwagi do raportu MAK

Edmund Klich przekazał polskiej komisji swoje uwagi do projektu raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) na temat okoliczności katastrofy smoleńskiej. Jak zapowiadał wcześniej, jego materiał liczy 40 stron. Strona polska ma czas do 19 grudnia na przedstawienie swojego stanowiska, uwag i wniosków.

Zamieszanie wokół przyjazdu szefowej MAK

Zamieszanie ws. przyjazdu do Polski Tatiany Anodiny, szefowej Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) i wiceprzewodniczącej specjalnej rosyjskiej komisji rządowej badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej. Według nieoficjalnych źródeł dyplomatycznych miała on przylecieć dziś lub jutro. Ambasada Rosyjska w Warszawie zaprzecza.

Jest szkic opinii do raportu MAK

- Jest gotowy szkic opinii do raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotnictwa w sprawie przyczyn katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem - potwierdziła informację TVN24 rzeczniczka ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Małgorzata Woźniak dodała, że strona polska ma czas na przedstawienie uwag do 19. grudnia i termin ten zostanie dotrzymany.

"Katyńskie monety" na Jasnej Górze

Trzy odnalezione po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem monety kolekcjonerskie, upamiętniające zbrodnię katyńską, trafiły na Jasną Górę. Przekazał je tam prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, by spoczęły w klasztornym skarbcu "pośród innych znaków naszej historii".

Rosyjski minister sprawiedliwości w Polsce

Minister Sprawiedliwości Rosji odwiedzi Polskę. Aleksander Konowałow przyjął zaproszenie polskiego szefa resortu sprawiedliwości Aleksandra Konowałowa - poinformowała rzeczniczka ministerstwa Joanna Dębek.

Kwiatkowski słuchał nagrań Tu-154. Jest śledztwo

Krakowscy prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w sprawie odsłuchania czarnych skrzynek Tu-154 przez ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Minister w połowie października słuchał zapisów z rejestratorów lotu, jak się okazało były to nagrania z lotu prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia tego roku. Kwiatkowski nie miał zgody na dostęp do tych nagrań. Jak zapewnia rzecznik ministerstwa sprawiedliwości, Kwiatkowski "ze spokojem podchodzi do każdej decyzji prokuratury".

Po konsultacjach z Amerykanami Polska opiniuje raport MAK

- Szkic opinii do raportu MAK będzie gotowy w przyszłym tygodniu - zapowiedział szef MSWiA Jerzy Miller. Poinformował też, że formułowanie opinii przez polską komisję badającą okoliczności katastrofy smoleńskiej poprzedziły konsultacje z amerykańską Narodową Radą Bezpieczeństwa Transportu.

"Przyjechaliśmy do USA, aby przekazać apel Polaków"

- Przyjechaliśmy do USA aby przekazać politykom amerykańskim apel Polaków o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem - oświadczył poseł PiS Antoni Macierewicz, który wraz Anna Fotygą przebywa za oceanem. Nie jest jednak pewne, czy uzyskają poparcie amerykańskich polityków.

Kongresmen "od Smoleńska"

Kongresmen Peter King to członek Izby Reprezentantów, z którym będą chcieli spotkać się w USA Antoni Macierewicz i Anna Fotyga. To on w czerwcu zaprezentował w Kongresie projekt rezolucji, której celem jest doprowadzenie do międzynarodowego śledztwa ws. katastrofy pod Smoleńskiem.

10 kwietnia naruszono zasady lotów prezydenckich

Instrukcja organizacji lotów statków powietrznych o statusie head, to jeden z najważniejszych dokumentów, który po katastrofie wojskowego samolotu CASA miał stać się biblią dla lotów z najważniejszymi osobami w Polsce. Jednak - jak wynika z dotychczasowych ustaleń - część z jej zapisów nie była przestrzegana. Także tragicznego 10 kwietnia.

Gdynia ma park im. Lecha i Marii Kaczyńskich

Jednemu z parków w Gdyni uroczyście nadano nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich. W uroczystości wzięła udział córka tragicznie zmarłej pary prezydenckiej, Marta. Przemawiał także były minister Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński i abp Sławoj Leszek Głódź.

"Zaświadczam, pochowali tych, których kochają"

Doniesienia niektórych mediów, dotyczące śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej, mogłyby zdaniem ks. Henryka Błaszczyka przynieść "piekło" w przeżywaniu prawdy o śmierci. W jego opinii polscy i rosyjscy specjaliści zrobili wszystko, by rodziny ofiar mogły zabrać swoich bliskich do Polski. - Teraz zauważam, że najbardziej krzykliwi są ci, którzy nie byli w Moskwie. Oni wprowadzają najwięcej zranień - ocenił Błaszczyk.

Dostaliśmy 4 tomy akt ze śledztwa

Kolejne cztery tomy akt z rosyjskiego śledztwa ws. katastrofy w Smoleńsku dotarły do polskiej prokuratury – dowiedziała się TVN24. Jak wcześniej informował portal tvn24.pl dokumenty zawierają opinie ekspertów z sekcji zwłok.

Kontrole bez egzaminatorów, szkolenia tylko w teorii

Kontrole szkoleń pilotów bez egzaminatora na pokładzie, loty bez lądowań i startów pozwalające oszczędzić paliwo i szkolenia na symulatorach tylko w teorii - tak według informatora TVN24 przedstawiała się sytuacja w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego, który odpowiedzialny jest za transport najważniejszych osób w państwie.

8.41 - odsłonią pomnik ofiar na Powązkach

Punktualnie o 8.41, czyli dokładnie wtedy, gdy siedem miesięcy temu pod Smoleńskiem rozbił się prezydencki samolot, zostanie odsłonięty pomnik ku czci ofiar katastrofy. W uroczystości na warszawskich Powązkach weźmie udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką oraz premier Donald Tusk.

Prokuratury zasypane zawiadomieniami po Smoleńsku

Polska prokuratura jest zalana dziesiątkami zawiadomień dotyczących katastrofy Tu-154 pod Smoleńskiem. Zarzuty najczęściej dotyczą niedopełnienia obowiązków, przekroczenia uprawnień i w konsekwencji doprowadzenia do katastrofy. W tym kontekście wymieniane są nazwiska premiera, prezydenta czy ministra spraw zagranicznych.