Iran

Iran

Rebelianci ostrzelali pociskami artyleryjskimi kontrolowaną przez syryjski rząd zachodnią część Aleppo, zabijając kilkoro dzieci - poinformowała agencja Reutera, powołując się na państwowe media i Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Tymczasem grupy syryjskich rebeliantów ogłosiły, że rozpoczynają ofensywę, której celem jest przełamanie oblężenia pozostających pod ich kontrolą dzielnic Aleppo.

Planowane na wtorek spotkanie przebywającego z wizytą w Teheranie wicekanclerza Niemiec Sigmara Gabriela z przewodniczącym parlamentu Iranu Alim Laridżanim odwołano w ostatniej chwili bez jakiegokolwiek oficjalnego uzasadnienia - poinformowała agencja dpa. Wcześniej wizytę Gabriela skrytykował brat przewodniczącego parlamentu, Sadegh Amoli Laridżani.

Donald Trump przyznał, że wykorzystał przepisy prawa podatkowego na swoją korzyść, kiedy uniknął płacenia fiskusowi przez 18 lat, odpisując od podatków wielomilionowe straty poniesione przez swoje firmy. Nie uważa jednak, by zrobił coś złego. To jednak nie koniec kłopotów. W poniedziałek Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) podało , że firma nieruchomościowa Trumpa przez pięć lat wynajmowała lokal w Nowym Jorku irańskiemu bankowi związanemu z organizacjami terrorystycznymi.

Były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad poinformował we wtorek, że nie będzie startować w wyborach prezydenckich w 2017 r. Wcześniej przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ostrzegł, że kandydatura Ahmadineżada doprowadzi do większych podziałów w kraju.

Stany Zjednoczone zobowiązały się do przekazywania wielkich sum na izraelskie zbrojenia, dzięki czemu Izrael będzie co roku dostawał równowartość 15 miliardów złotych, czyli niemal połowę budżetu polskiego wojska. Izrael już ma listę zakupów. Pieniądze od USA nie są jednak bez zobowiązań. Amerykanie nie dają ich z dobrego serca, ale w konkretnym celu.

Telewizja Fox News, powołując się na źródła wojskowe w Pentagonie, podaje, że wojska irańskiej Gwardii Rewolucyjnej co najmniej dwukrotnie zagroziły zestrzeleniem samolotów zwiadowczych US Navy, gdy te przeleciały zaledwie milę od granicy morskich wód terytorialnych Teheranu. Amerykanie przyznali, że był to test.

Tysiące Irańczyków wyszły na ulice, aby zaprotestować przeciwko Arabii Saudyjskiej i rządzącej nią rodzinie królewskiej. Demonstracje odbyły się w związku z rozpoczynającą się w sobotę doroczną pielgrzymką do Mekki - hadżu.

Wielka Brytania poinformowała, że mianowała swego pierwszego od 2011 roku ambasadora w Iranie, co jest przejawem dążeń do rozszerzenia współpracy między obu państwami.

Amerykański dron wleciał w poniedziałek w irańską przestrzeń powietrzną, ale został natychmiast wykryty i w jego kierunku wojsko wysłało sygnał do odwrotu. Maszyna zawróciła - podała agencja Tasnim w Teheranie.

W Iranie aresztowano pod zarzutem szpiegostwa członka zespołu negocjacyjnego tego kraju, który wynegocjował z sześcioma mocarstwami porozumienie w sprawie irańskiego programu nuklearnego - poinformował w niedzielę rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości.