Przywódcy Francji i Niemiec podczas spotkań z prezydentem USA Donaldem Trumpem w tym tygodniu będą go przekonywać, by nie wycofał swego kraju z umowy nuklearnej światowych mocarstw z Iranem - oznajmił szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas. Prezydent Francji Emmanuel Macron już rozpoczął swoją wizytę.
Izraelski minister energetyki Juwal Szteinic w poniedziałek przestrzegł prezydenta Syrii Baszara el-Asada przed tym, by nie pozwołił Iranowi na rozpętanie wojny przeciwko Izraelowi z syryjskiego terytorium.
Pekin i Moskwa będą wspólnie blokować wszelkie amerykańskie próby rewizji porozumienia nuklearnego z Iranem – oświadczył szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow po spotkaniu ze swoim chińskim odpowiednikiem Wangiem Yi w Pekinie.
Kilka dni temu do sieci trafiło nagranie, na którym widać, jak żeński patrol irańskiej policji obyczajowej brutalnie atakuje kobietę. Sprawę skomentowały władze kraju.
Irańska organizacja do spraw energetyki jądrowej przygotowała "oczekiwane i nieoczekiwane" reakcje na wypadek wycofania się USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego - oświadczył w sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Wycofaniem się z porozumienia wielokrotnie groził prezydent Donald Trump.
Strategia rozwiązania konfliktu w Syrii przy pozostawieniu irańskiego finansowania dla reżimu Baszara el-Asada jest skazana na porażkę. USA i Europa powinny nałożyć sankcje na Teheran - czytamy w komentarzu opublikowanym w czwartek w prestiżowym "The Wall Street Journal".
Prezydenci Turcji i Iranu Recep Tayyip Erdogan i Hasan Rowhani zgodzili się we wtorek w rozmowie telefonicznej utrzymać współpracę między Turcją, Iranem i Rosją na rzecz politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii - poinformowało źródło w kancelarii Erdogana.
Król Arabii Saudyjskiej Salman potępił Iran za ingerowanie w wewnętrzne sprawy krajów regionu. W niedzielę, na dorocznym posiedzeniu przywódców państw Ligi Arabskiej, nie odniósł się jednak do sobotniego ataku trzech państw zachodnich w Syrii.
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim o sobotnich nalotach sił USA, Wielkiej Brytanii i Francji na cele w Syrii. Rozmowa odbyła się z inicjatywy Teheranu - poinformował w niedzielę Kreml.
Prezydent Syrii Baszar al-Asad ostrzegł, że jakiekolwiek działania Zachodu wymierzone w jego kraj jeszcze bardziej zdestabilizują sytuację w regionie - podała w czwartek państwowa telewizja.
Główny doradca przywódcy Iranu Ali Akbar Welajati oświadczył, że w razie "zagranicznej agresji" na Syrię Teheran stanie u boku Damaszku. Wiceprzewodniczący komisji obrony izby wyższej rosyjskiego parlamentu ostrzegł zaś, że Rosja użyje swych okrętów na Morzu Śródziemnym, by chronić "zasoby rosyjskie" w Syrii. Szef Pentagonu tymczasem oznajmił, że USA oraz ich sojusznicy "nadal oceniają dane wywiadu" dotyczące ataku chemicznego we Wschodniej Gucie.
Siedmiu irańskich członków personelu wojskowego zginęło w niedzielnym ataku rakietowym na bazę lotniczą w Himsie w środkowej Syrii - poinformowała we wtorek irańska agencja Tasnim. Wcześniej agencja Fars podawała, że w nalocie śmierć poniosło trzech Irańczyków.
Prezydent USA Donald Trump pożałuje, jeśli wycofa się z porozumienia nuklearnego z Iranem - zagroził prezydent tego kraju Hasan Rowhani. Ostrzegł, że odpowiedź Teheranu będzie ostrzejsza, niż to się amerykańskiemu przywódcy wydaje.
Turcja stanowczo potępiła wniosek amerykańskiej prokuratury, by skazać na co najmniej 15 lat więzienia tureckiego bankiera Mehmeta Hakana Atillę. Został on uznany za winnego pomagania Iranowi w omijaniu amerykańskich sankcji.
Przywódcy Turcji, Iranu i Rosji, Recep Tayyip Erdogan, Hasan Rowhani i Władimir Putin, zapewnili podczas środowego szczytu w Ankarze, że są zdecydowani, by przyspieszyć działania na rzecz "zaprowadzenia pokoju i stabilności w Syrii".
Izraelczycy mają prawo do pokojowego życia w swoim kraju - oświadczył w wywiadzie dla magazynu "The Atlantic" saudyjski następca tronu Muhammad ibn Salman. Światowe media oceniają to jako zaskakującą deklarację, gdyż Rijad oficjalnie nie uznaje Izraela.
Zagrożenie dla Izraela ze strony Iranu jest poważne, ale zrywanie umowy nuklearnej z reżimem w Teheranie byłoby w tej chwili błędem - powiedział w niedzielę w Jerozolimie Shaul Mofaz. Były szef sztabu izraelskich sił zbrojnych i były minister obrony mówił też, że mający zostać nowym doradcą do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA John Bolton przekonywał go kiedyś do nalotów na Iran.
Iran powinien wzmocnić stosunki z Rosją i Chinami, by przeciwstawić się twardszej postawie USA, oczekiwanej po mianowaniu przez prezydenta Donalda Trumpa Johna Boltona na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego - cytują media wpływowego irańskiego deputowanego.
Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oskarżył w środę USA o stworzenie tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) i powiedział, że Iran odegrał kluczową rolę w pokonaniu tej dżihadystycznej grupy na Bliskim Wschodzie.