Iran

Iran

Wzbogacony uran w pięć dni. Iran przestrzega

Iran może w ciągu pięciu dni wznowić produkcję wysoko wzbogaconego uranu - oznajmił szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi. To ostrzeżenie o tym, co może się stać, jeśli umowa nuklearna, którą Teheran zawarł w 2015 roku ze światowymi mocarstwami, zostanie unieważniona.

Uczyli zumby, zostali zatrzymani

Strażnicy Rewolucji Islamskiej zatrzymali sześcioro młodych ludzi, którzy uczyli niedozwolonej w Iranie zumby. Postawiono im zarzut promowania zachodniego stylu życia - podały w czwartek irańskie media.

Media: Turcja buduje mur na granicy z Iranem

Turcja przystąpiła do budowy ogrodzenia, które ma ją oddzielić od kolejnego obok Syrii sąsiada - Iranu - poinformowały we wtorek media nad Bosforem. Celem muru ma być ochrona przed infiltracją kurdyjskich bojowników oraz walka z przemytnikami.

"Przedkładamy pokój nad wojnę". Rowhani zaprzysiężony

Prezydent Iranu Hasan Rowhani w mowie wygłoszonej w parlamencie po zaprzysiężeniu na drugą kadencję wezwał do większej współpracy ze społecznością międzynarodową. Zapewnił, że nie zerwie umowy jądrowej, ale nie pozostanie też bezczynny wobec "przemocy USA".

Teheran: przeprowadziliśmy udany test rakiety

Irańska rakieta zdolna do przenoszenia satelitów osiągnęła w czwartek przestrzeń kosmiczną - poinformowała państwowa telewizja Iranu. Wraz z udanym testem rakiety zainaugurowano Narodowe Centrum Kosmiczne Chomeiniego.

Incydent w Zatoce Perskiej. Okręt US Navy oddał strzały ostrzegawcze

Amerykański patrolowiec pełniący służbę na wodach Zatoki Perskiej oddał we wtorek strzały ostrzegawcze, gdy na niebezpiecznie bliską odległość zbliżyła się do niego jednostka należąca do irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej - podały anonimowe źródła wojskowe cytowane przez agencję Reutera.

"Irański ambasador musi wyjechać w ciągu 45 dni"

Władze Kuwejtu nakazały w czwartek ambasadorowi Iranu opuszczenie kraju - podała irańska agencja ISNA. Decyzja łączy się z narastającym sporem związanym z postępowaniem sądowym dotyczącym irańskiego udziału w organizacjach szpiegowskich.

"Sankcje USA nałożone na Iran naruszają porozumienie nuklearne"

Iran "przeciwstawi się USA" i "przygotuje adekwatną odpowiedź" - oświadczył prezydent Iranu Hasan Rowhani, odpowiadając na nałożone we wtorek na jego kraj nowe amerykańskie sankcje. Naruszają one treść oraz ducha porozumienia nuklearnego - dodał Rowhani.

Co z umową z Iranem? Tillerson wyda oświadczenie

Sekretarz stanu Rex Tillerson "wkrótce" wyda oświadczenie dotyczące stanowiska administracji USA w sprawie porozumienia nuklearnego z Iranem - zapowiedział w poniedziałek rzecznik Białego Domu Sean Spicer. Prezydent Donald Trump wielokrotnie nazwał je "złym układem".