Iran

Iran

Sąd Najwyższy USA odrzucił wniosek Iranu o zwolnienie go z wypłaty odszkodowań dla rodzin osób zabitych w ataku z 1983 roku na koszary piechoty morskiej USA w Bejrucie oraz w innych zamachach.

Sekretarz stanu USA John Kerry i minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif rozmawiali we wtorek podczas spotkania w Nowym Jorku o sposobach realizacji porozumienia Teheranu ze światowymi mocarstwami na temat jego programu nuklearnego.

Około 7 tys. kobiet i mężczyzn z patroli obyczajowych zaczęło patrolować w poniedziałek ulice w Teheranie w ramach walki z nieobyczajnością. Sprawdzają, czy kobiety mają stosownie okryte włosy, czy nie są molestowane - powiedział szef policji w stolicy Iranu.

Iran zaprezentował część pozyskanego od Rosjan systemu obrony powietrznej S-300. Sprzęt zademonstrowano w Teheranie podczas defilady zorganizowanej z okazji Narodowego Dnia Armii.

Irański pilot major Ahmad-Reza Khosravi, który w minionym roku uciekł do Turcji, grozi teraz irańskim władzom, że zacznie aktywnie je zwalczać przy pomocy swojej wiedzy i Izraela. Powodem mają być nieustające szykany jego rodziny, która została w ojczyźnie. - Jeśli nie zostawicie mnie i mojej rodziny w spokoju, postaram się o azyl w Izraelu i zacznę was zwalczać, nawet zbrojnie - oznajmił.

Kurdowie, którzy pozbawieni są państwa, ogłosili niepodległość w internecie i zarejestrowali w sieci państwową domenę ".krd". Wywołało to protest Teheranu i zapewne irytację innych krajów, w których występują kurdyjskie mniejszości.

W ciągu ostatniego roku w Teheranie policja złapała ok. 2,9 tys. pijanych kierowców. To "alarmująca liczba" - ocenił prokurator generalny Teheranu, stolicy Islamskiej Republiki Iranu, gdzie spożywanie alkoholu jest zabronione.

Donald Trump, pretendent do republikańskiej nominacji do walki o prezydenturę, jest znany ze swej niechęci do polityki zagranicznej odchodzącego Baracka Obamy. Nie odróżnia go to co prawda od innych republikanów, ale to Trump dostał wsparcie z najmniej oczekiwanej strony: od irańskich twardogłowych.

Stewardessy Air France zbuntowały się, kiedy linia lotnicza zaleciła im noszenie osłaniających włosy chust po opuszczeniu samolotu w stolicy Iranu. Przewoźnik, chcąc załagodzić konflikt, oświadczył, że kobiety będą mogły odmówić pracy na nowej trasie Paryż-Teheran. Połączenie zostanie uruchomione 17 kwietnia.

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wyraził poparcie dla przeprowadzania kolejnych testów rakiet balistycznych, uznając je za kluczowe dla przyszłości państwa. Testy te wywołały sprzeciw państw Zachodu, które uznały je za naruszenie rezolucji ONZ.