Iran

Iran

Atak na Wielki Meczet. Iran oferuje pomoc

Iran potępił w sobotę udaremniony zamach wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim Meczecie w Mekce, w Arabii Saudyjskiej. Mimo napiętych stosunków, władze w Teheranie zapewniły Rijad, że są gotowe współpracować w celu zwalczania terrorystów.

Amerykanie "potrzebują szerszej strategii" w sprawie Syrii

Wygląda na to, że obecna administracja USA nie ma planu dla Syrii po pokonaniu tak zwanego Państwa Islamskiego w przeciwieństwie do Rosji i Iranu, które dążą między innymi do wypchnięcia USA z Bliskiego Wschodu i kontroli nad syryjskimi złożami ropy - pisze "Washington Post".

Iran zemścił się za zamach. Pierwszy atak rakietowy od 29 lat

Iran przeprowadził pierwszą od 29 lat operację z udziałem rakiet średniego zasięgu. W niedzielę tamtejsza Gwardia Rewolucyjna zaatakowała bazy bojowników tak zwanego Państwa Islamskiego we wschodniej Syrii. Była to odpowiedź na niedawny zamach na irański parlament i mauzoleum ajatollaha Chomeiniego.

Szczegóły gigantycznej umowy Trumpa. USA mają uzbroić Saudów po zęby

Potężny zastrzyk stu tysięcy różnego rodzaju bomb i rakiet, siedem baterii wyjątkowo drogiego systemu antyrakietowego THAAD, dziesiątki samolotów, okrętów i setki pojazdów opancerzonych oraz dział - między innymi takie zakupy w USA chce poczynić Arabia Saudyjska. To szczegóły całego pakietu potencjalnych umów zbrojeniowych za 110 miliardów dolarów, który chęć zawarcia ogłoszono podczas wizyty Donalda Trumpa w królestwie Saudów.

Iran przeciwny referendum w sprawie niepodległości Kurdystanu

Iran, w którym zamieszkuje również mniejszość kurdyjska, wyraził w sobotę swój sprzeciw wobec przeprowadzenia referendum w sprawie odłączenia się od Iraku irackiego Kurdystanu. Pomysł planowanego na wrzesień referendum odrzucają też iracki rząd oraz Turcja.

Siedem osób aresztowanych po zamachu w Teheranie

Irańskie władze aresztowały siedem osób podejrzanych o związek ze środowymi atakami na parlament Iranu oraz mauzoleum ajatollaha Chomeiniego w Teheranie - poinformowały w sobotę źródła sądowe. W zamachach zginęło 17 osób, a ponad 40 zostało rannych.

Nie tylko dżihadyści toczą wojnę z Iranem. Teheran ma wielu wrogów wewnętrznych

Tak zwane Państwo Islamskie przyznało się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w irańskim parlamencie i Mauzoleum Ajatollaha Chomeiniego w Teheranie, gdzie w środę zginęło 12 osób, Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej o przeprowadzenie ataku oskarża jednak swojego głównego regionalnego rywala; Arabię Saudyjską. Jednak nie tylko dżihadyści toczą wojnę z Iranem.

Rushdie: nie da się oddzielić dżihadyzmu od islamu

Zachód powinien skończyć z głupim zaślepieniem wobec dżihadyzmu, które polega na twierdzeniu, że nie ma on nic wspólnego z islamem - powiedział brytyjski pisarz Salman Rushdie w wywiadzie opublikowanym w czwartek przez francuski tygodnik "L'Obs".