Iran

Iran

"Odrażające stanowisko". Iran nie chce kondolencji od Trumpa

W środę Donald Trump zapewnił o modlitwie za ofiary zamachu terrorystycznego w Teheranie. Dodał jednak, że "państwa sponsorujące terroryzm mogą paść ofiarą zła, które promują". Na te słowa zareagował minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif, który stanowisko Białego Domu nazwał "odrażającym".

Niezależność, Iran, telewizja. Wszystkie "winy" Kataru

Spór Arabii Saudyjskiej z Katarem nie jest nowy, ale zaskakują ostre działania podjęte wobec katarskiego emiratu przez niektóre kraje regionu - pisze "Financial Times". Dziennik podkreśla, że może to zaszkodzić między innymi walce z tak zwanym Państwem Islamskim (IS).

Strzał, który sprowokował lewicowy terroryzm

2 czerwca 1967 roku w Berlinie Zachodnim z ręki policjanta będącego agentem Stasi zginął student Benno Ohnesorg. Ta śmierć wstrząsnęła opinią publiczną w RFN i doprowadziła do powstania skrajnie lewicowego terroryzmu. Historycy mówią o cezurze w dziejach RFN.

Skargi na nic, wybory oficjalnie uznane

Irańska Rada Stażników ostatecznie zatwierdziła wynik wyborów prezydenckich przeprowadzonych 19 maja. Tym samym odrzuciła skargi przegranego twardogłowego duchownego Ebrahima Raisiego, który wskazywał na rzekome nieprawidłowości w przebiegu głosowania.

"Chyląca się ku upadkowi" monarchia i oskarżenia o złamanie wspólnego stanowiska

Najwyższy Przywódca Islamskiej Republiki Iranu - ajatollah Ali Chamenei - oświadczył w sobotę, że władcy Arabii Saudyjskiej "chylą się ku upadkowi" poprzez wchodzenie w sojusz ze Stanami Zjednoczonymi. Komentarz konserwatywnego ajatollaha pojawił się niedługo po wezwaniu pragmatycznego prezydenta Iranu do poprawy stosunków z państwami Zatoki Perskiej. Arabska Zatoka z kolei krytykuje Katar za rzekomą chęć poprawy kontaktów z Teheranem.

"Hasan Rowhani zwyciężył". Miliony ludzi poszły do wyborów

Hasan Rowhani zwyciężył w wyborach prezydenckich, zdobywając około 57 procent głosów - na antenie telewizji w sobotę poinformował minister spraw wewnętrznych Iranu Abdulreza Rahmani Fazli. Uznawany za pragmatyka Rowhani pokonał tym samym ultrakonserwatywnego duchownego Ebrahima Raisiego.

Pragmatyk kontra konserwatysta. Jaki wybór Irańczyków będzie miał wpływ na Polskę?

"Największy wpływ na stosunki polsko-irańskie będzie miała atmosfera w relacjach między Iranem a USA" - pisze o możliwych skutkach piątkowych wyborów prezydenckich w Iranie Karol Wasilewski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Za najpoważniejszych pretendentów do zwycięstwa uchodzą ubiegający się o reelekcję prezydent Hasan Rowhani i cieszący się poparciem najwyższego przywódcy Alego Chameneiego Ebrahim Raisi.