Iran

Iran

Irańskie próby rakietowe nie naruszają rezolucji ONZ - powiedział we wtorek podczas wizyt w Australii minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif. W ten sposób zareagował na poniedziałkowe sugestie USA, że sprawą testów powinna zająć się ONZ.

Sierpień lub wrzesień to termin dostawy pierwszej partii rakiet S-300. Rosyjska firma Rostec wtedy zamierza wysłać transport do Iranu - poinformował szef konsorcjum Siergiej Szemiezow cytowany przez agencję Ria Nowosti. Według jednej z kuwejckich gazet tymczasem, realizację dostaw ma osobiście wstrzymywać Władimir Putin.

Irański wiceminister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdolahian oświadczył, że decyzja arabskich krajów Zatoki Perskiej o uznaniu libańskiego szyickiego Hezbollahu za organizację terrorystyczną jest błędem.

Obóz umiarkowany zdobył większość miejsc w parlamencie Iranu i Zgromadzeniu Ekspertów - poinformowało irańskie MSW, podając ostateczne wyniki piątkowych wyborów, pierwszych od podpisania latem ub.r. umowy nuklearnej z Zachodem.

Irańska Gwardia Rewolucyjna komentując w niedzielę wstępne wyniki piątkowych wyborów wydała komunikat, w którym wyraża nadzieję, że zwycięzcy pokonają "globalną arogancję" - czyli USA - swą mądrością i będą "bronić godności, potęgi i niezależności" Iranu.

Przywódca irańskiej opozycji i kandydat w wyborach prezydenckich w 2009 roku Mehdi Karubi oddał głos w wyborach, po raz pierwszy od umieszczenia go w areszcie domowym w 2011 roku - podał informacyjny portal internetowy Kaleme. Do domu w Teheranie, w którym przebywa Karubi, miano przewieźć mu urnę wyborczą. Syn Karubiego zaprzecza jednak, by miało do tego dojść.

Iran najprawdopodobniej spróbuje wystrzelić rakietę z satelitą pierwszego lub drugiego marca - twierdzą analitycy portalu Arms Control Wonk. Swoje przypuszczenie opierają o nowe zdjęcie satelitarne irańskiego kosmodromu i oświadczenia irańskich władz. Prawdopodobnie dojdzie do wystrzelenia satelity.

Blisko 1400 kandydatów zrezygnowało w ostatniej chwili ze startu w rozpisanych na piątek wyborach do parlamentu i Zgromadzenia Ekspertów w Iranie na rzecz kandydatów z głównych list wyborczych - poinformowało irańskie MSW.