Australia

Australia

Pisarz Yang Hengjun, obywatel Australii przetrzymywany w Chinach od stycznia został formalnie aresztowany pod zarzutem szpiegostwa - przekazało australijskie MSZ. Australia powinna uszanować suwerenność chińskiego wymiaru sprawiedliwości i nie wtrącać się w prowadzone przez niego sprawy - oświadczył z kolei rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Sprawa wpisuje się w pogorszenie relacji między Pekinem a Canberrą.

We wtorek w centrum Sydney doszło do ataku nożownika. Mężczyzna, który dźgnął jedną kobietę i usiłował ranić także innych ludzi został obezwładniony przez przechodniów. Po ataku krzyczał "Allahu Akbar". Niedługo po ataku w pobliskim mieszkaniu znaleziono ciało innej kobiety, której śmierć powiązano z tym samym napastnikiem.

Władze Australii zapowiedziały, że przeznaczą pół miliarda dolarów australijskich na poprawę zdolności swych sił specjalnych. To bardzo ważna część naszego zobowiązania, największego od czasu drugiej wojny światowej - powiedział premier Scott Morrison. Jest to pierwszy etap przewidzianego na 20 lat planu, który ma umożliwić lepsze reagowanie na zagrożenia w kraju i poza jego granicami.

Australijski student Alek Sigley, który został niedawno zatrzymany przez władze Korei Północnej, a później wypuszczony z tego kraju, ocenił we wtorek, że oskarżenia o szpiegostwo stawiane mu przez północnokoreańskie media są "w dość oczywisty sposób nieprawdziwe".

Mieszkańcy Sydney po przebudzeniu mogli podziwiać miasto w zasnutej mgłą scenerii. Nie wszyscy byli jednak zadowoleni - zjawisko spowodowało utrudnienia komunikacyjne.

W Melbourne rozpoczął się w środę proces apelacyjny australijskiego kardynała George'a Pella, który trzy miesiące temu został skazany na sześć lat więzienia za czyny pedofilskie wobec dwóch 13-letnich chłopców. To najwyższy w historii Kościoła rzymskokatolickiego dostojnik skazany w procesie karnym za takie czyny.