Australia

Australia

Przez australijski stan Queensland przetoczyły się nawałnice. Padał deszcz i wiał silny wiatr. Pojawiła się też burza piaskowa, która znacznie ograniczała widzialność.

W okolicy siedziby australijskiego parlamentu w Canberze zaobserwowano niepokojące zachowanie pszczół. Niektóre latały w chwiejny sposób, inne spadały martwe z nieba.

Zaplątanego w sieci humbaka zauważono w piątek rano u wybrzeży Sydney. Wieloryb nie mógł się z niej uwolnić i tonął. Akcja ratownicza trwała kilka godzin.

Tłumy uczniów wyszły w piątek na ulice miast w Australii i Oceanii, Azji, Afryce oraz Europie, domagając się od światowych przywódców powstrzymania katastrofy klimatycznej. "Globalny Strajk dla Klimatu" ma zwrócić międzynarodową uwagę na tragiczne konsekwencje zmian dokonujących się w przyrodzie w związku z działalnością człowieka. Tego dnia na całym świecie odbędzie się ponad cztery tysiące protestów.

Pełnomocnicy skazanego za pedofilię byłego watykańskiego "ministra finansów" kardynała George'a Pella odwołali się do australijskiego Sądu Najwyższego od wyroku sądu apelacyjnego stanu Wiktoria. 21 sierpnia sąd ten odrzucił apelację złożoną przez kardynała Pella i utrzymał w mocy marcowy wyrok sześciu lat więzienia za pedofilię.

Mężczyzna, który zgwałcił i zamordował początkującą aktorkę i wschodzącą gwiazdę stand-upu Eurydice Dixon w "absolutnie bestialskim" ataku w parku w australijskim Melbourne, usłyszał wyrok dożywotniego pozbawienia wolności. Jak argumentował sąd, do zabójstwa doprowadziły "ciemne i chore fantazje" mordercy.

Pisarz Yang Hengjun, obywatel Australii przetrzymywany w Chinach od stycznia został formalnie aresztowany pod zarzutem szpiegostwa - przekazało australijskie MSZ. Australia powinna uszanować suwerenność chińskiego wymiaru sprawiedliwości i nie wtrącać się w prowadzone przez niego sprawy - oświadczył z kolei rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Sprawa wpisuje się w pogorszenie relacji między Pekinem a Canberrą.