Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Nie mamy środków ochrony w dobie epidemii – alarmują prokuratorzy. Rozważają przerwanie pracy ze względu na zagrożenie zdrowia i życia swojego i pracowników prokuratur. Zaapelowali do szefów, by zapewnili im rękawiczki, środki dezynfekcji i kombinezony. Tymczasem Prokuratura Krajowa twierdzi, że "w siedzibach prokuratur w całej Polsce zostały podjęte daleko idące działania prewencyjne".

Największy problem? Świadomość, że nie możesz wyjść. Największe zdziwienie? Chaos informacyjny. Najważniejsza rada? Przemyślane zakupy. Anna Nowak z Łodzi przez 14 dni razem z córką była na kwarantannie. W rozmowie z Juliuszem Kaszyńskim opowiada, jak wygląda życie w czterech ścianach i w cztery oczy.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła we wtorek, że jeśli wybory prezydenckie nie zostaną przełożone, a będą znani już wszyscy kandydaci, będzie namawiała kontrkandydatów Andrzeja Dudy do wycofania się. - Te wybory nie mogą narażać życia Polaków - podkreśliła. - Nikt rozsądny i przyzwoity nie może narażać życia ludzkiego - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Wiek nie ma znaczenia. Dzieci muszą zostać same w szpitalu. Rodzice nie mogą ich odwiedzać. Wyjątkiem są jedynie matki karmiące i opiekunowie dzieci z niepełnosprawnością. Taką decyzję podjął Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy ze względu na zagrożenie epidemiczne. Rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak interweniuje. - Mam świadomość, że ta epidemia to trudny czas, ale musimy otoczyć dzieci szczególną opieką – mówi.

Myślę, że racjonalnym będzie ograniczenie liczby osób, które mogą uczestniczyć w zgromadzeniach. Stoimy przed taką decyzją. Dzisiaj zbiera się rządowy zespół zarządzania kryzysowego i zapewne tam te decyzje zapadną - powiedział we wtorek rano w radiowej Trójce wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (Porozumienie).

Uważam, że w obecnej sytuacji przeprowadzenie wyborów prezydenckich jest niemożliwe. Nie wiem, jak można próbować organizować wybory w takiej sytuacji, narażając naszych seniorów, uczestników komisji wyborczych - argumentował w "Rozmowie Piaseckiego" prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Dodał, że "Warszawa nie wyobraża sobie organizacji wyborów prezydenckich".

Dopóki nie osiągniemy szczytu zachorowań, prawdopodobnie każdego dnia będziemy notować coraz więcej zakażeń - powiedziała w poranku TVN24 "Wstajesz i wiesz" profesor Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje o 116 potwierdzonych zakażeniach w ciągu jednego dnia. Do największy jak dotąd dzienny bilans zakażeń w Polsce.