Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Dziewięć osób zmarło, 193 potwierdzone zakażenia w poniedziałek

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek wieczorem o 71 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. W wieczornym komunikacie przekazano wiadomość o śmierci pięciu osób, a od początku dnia - dziewięciu zgonach i 193 zakażeniach. Od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 2055 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Zmarło 31 osób.

Na mszę przyszło kilkadziesiąt osób. Interweniowała policja

Podczas nabożeństwa w Dąbrowie Białostockiej (województwo podlaskie) w kościele było więcej niż pięć osób. Jak informuje policja modlących się wiernych było kilkudziesięciu. A to jest niezgodne z obowiązującymi w Polsce ograniczeniami wprowadzonymi w związku z pandemią COVID-19. Teraz policja wyjaśnia sprawę i ustala, kto mógłby ponieść ewentualne konsekwencje.

Po "niezbędne" piwo, umyć auto, na plotki, czy imprezę z kolegami. Mimo wysokich kar łamią kwarantannę

Jest wegetarianką, a w ośrodku podali mięso. Tylko na chwilę, po niezbędne zakupy, czyli wódkę i piwo. Z psem do weterynarza. Porozmawiać ze znajomymi na skwerze, napić się z kolegami. Wybrać gotówkę z bankomatu. Koniecznie osobiście spotkać się z dzielnicowym i to najlepiej w komendzie policji. Powód do złamania kwarantanny, mimo wysokich kar, zawsze się znajdzie. Zrobiło to już setki osób, przysparzając poważnych kłopotów nie tylko sobie, ale też policji, pogotowiu i innym służbom.

"Walenie głową w mur bezsilności". W szpitalach "widać dno kartonów"

Cała moc powinna być przekazana na szpitale, bo tam się będzie koncentrować teraz walka z wirusem - tłumaczył w "Debacie Faktów: Koronawirus" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, immunolog i ekspert ds. zakażeń. - W tej chwili zacznie się katastrofa. (…) Brakuje sprzętu już teraz, na początku epidemii, a co będzie za tydzień, dwa? - pytał profesor Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Kolejni goście programu dyskutowali o wyborach prezydenckich zaplanowanych na 10 maja, rządowym pakiecie antykryzysowym oraz gospodarczych konsekwencjach pandemii COVID-19.

Czy mąż może jechać na ryby? "Koronawirus. Raport" odpowiada

Czy osoba po śmierci nadal zaraża? Czy nastolatka bez śledziony jest w grupie ryzyka? Jak zabezpieczyć się przed wirusem podczas lotu do domu? Czy wędkowanie można potraktować jako niezbędny relaks? Na wasze pytania o kwestie zdrowotne w programie "Koronawirus. Raport" odpowiadał w niedzielę dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie.

"Twoja głupota może zabić"

- Nie spotykaj się ze znajomymi, nawet po kryjomu, to nie o to chodzi. Ogranicz te kontakty do minimum, to naprawdę ratuje życie. To jest jedyny sposób - zaapelował do osób lekceważących wezwania do społecznej izolacji w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 doktor nauk medycznych Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie. - Twoja głupota może zabić twojego dziadka, babcię, ojca, pielęgniarkę, może zabić i mnie, twojego lekarza rodzinnego. Pamiętaj o tym, to nie są żarty. Włosi i Hiszpanie też się świetnie bawili - dodał.

Co z orzeczeniami o niepełnosprawności, gdy komisje lekarskie nie odbywają się? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Wśród widzów i czytelników, piszących do Kontakt 24, jest wiele osób, którym kończą się orzeczenia o niepełnosprawności. Brak ważnego orzeczenia w praktyce oznacza brak świadczeń czy przywilejów - chociażby takich, jak możliwość zaparkowania samochodu na kopercie dla niepełnosprawnych. Jak poradzić sobie w czasie trwania epidemii koronawirusa? Przedstawiciele ZUS uspokajają.

Ułatwienia, ale nie dla wszystkich. Co przedsiębiorcom da tzw. tarcza antykryzysowa?

"Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie" – taki napis na szybach wywiesił właściciel jednej z warszawskich restauracji. Rzadko jednak przedsiębiorcy w ostatnich dniach bywają optymistami. Ratują się cięciem kosztów, w tym zwalnianiem pracowników. Łukasz Karusta z "Czarno na białym" o tym, co tzw. tarcza antykryzysowa oznacza dla przedsiębiorców.

Koronawirus u pracownika szpitala w Łomży. Placówka prosi o dodatkowy personel

W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (województwo podlaskie) - który został przekształcony w szpital zakaźny do leczenia chorych na COVID-19 - koronawirusa potwierdzono u technika radioterapii. 10 kolejnych pracowników czeka na wyniki testów. A placówka tymczasowo potrzebuje personelu z innych szpitali. I prosi o pomoc wojewodę.