Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Nie chodzi o to, żeby nakładać sankcje, tylko żeby niwelować zagrożenie epidemiczne. Wierzymy też w odpowiedzialność obywateli - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller, odnosząc się do nowych ograniczeń w przemieszczaniu się. - Liczymy, że policja nie będzie musiała podejmować interwencji, a jeżeli będzie podejmowała, to gównie wobec przypadków zbiorowego gromadzenia się, a nie pojedynczo spacerujących osób, bo to nie stanowi zagrożenia - dodał.

Rząd ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się w Polsce. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przełożył igrzyska olimpijskie w Tokio. Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zrelacjonowała postęp prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi i przekazała, że USA mogą stać się trzecim epicentrum zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek w cieniu pandemii?

Po zakończeniu posiedzenia gospodarczego sztabu kryzysowego we wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że zrobi wszystko, "by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez czas perturbacji ekonomicznych i zminimalizować wpływ pandemii na życie milionów polskich rodzin". "Nie ukrywamy, że przed Polską i światem albo poważne spowolnienie, albo o wiele gorsza w skutkach recesja" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Jak długo osoba z koronawirusem, lecz przechodząca chorobę bezobjawowo, może zakażać innych? Czy można z dziećmi chodzić do sklepu? I na kiedy szacowany jest szczyt liczby zachorowań w Polsce? Na wasze pytania w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 odpowiadał dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultant LUX MED.

Wszystkie restrykcje, które ograniczają nasze kontakty, ograniczają także gospodarkę - powiedziała w programie "Kropka nad i" Jadwiga Emilewicz. Minister rozwoju oceniła, że z punktu widzenia gospodarki "mamy sytuację kompletnie nieprzewidywalną", a najważniejszym obecnie zadaniem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy i wsparcie dla firm.

- Jestem lekarzem. Jeśli mam decydować o zdrowiu i życiu Polaków, to mówię to, co myślę i tak będzie zawsze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Faktach po Faktach" w TVN24, pytany o ewentualne naciski polityczne i potencjalne ryzyko dla zdrowia obywateli związane z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi.

Pandemia koronawirusa może być powodem ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem. Gdy matka i ojciec nie wychowują potomstwa razem, dziecko mieszka na co dzień na przykład z matką, to ta może odmówić ojcu zabrania go z domu. Taka ostrożność jest zrozumiała – mówi prawnik. Ważny jest jednak zdrowy rozsądek – dodaje psycholog.

Praca, również ta wykonywana zdalnie, podlega - także w czasie epidemii - przepisom Kodeksu pracy. W tym, między innymi, wymogowi przechodzenia badań okresowych. A ich ważność kończy się wielu osobom właśnie teraz. Badania konieczne są także, by pracę rozpocząć. Na Kontakt 24 dostajemy szereg pytań w tej kwestii.

- Tak, jak zawsze jesteśmy zwolennikami tego, by przy wprowadzaniu nowych przepisów dać czas na zapoznanie się z nimi, aby ludzi najpierw pouczać, informować, to tutaj niestety tego czasu nie ma - powiedział w "Tak jest" rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Wyjaśniał, jak będzie wyglądało egzekwowanie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się, zarządzonych w związku z pandemią COVID-19. - Policjanci najpierw podając komunikaty, jak mamy się zachować, a następnie egzekwując już konkretne przepisy, będą wypełniać swoje zadania służbowe - przekazał.