Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Pandemia koronawirusa może być powodem ograniczenia kontaktów rodzica z dzieckiem. Gdy matka i ojciec nie wychowują potomstwa razem, dziecko mieszka na co dzień na przykład z matką, to ta może odmówić ojcu zabrania go z domu. Taka ostrożność jest zrozumiała – mówi prawnik. Ważny jest jednak zdrowy rozsądek – dodaje psycholog.

Praca, również ta wykonywana zdalnie, podlega - także w czasie epidemii - przepisom Kodeksu pracy. W tym, między innymi, wymogowi przechodzenia badań okresowych. A ich ważność kończy się wielu osobom właśnie teraz. Badania konieczne są także, by pracę rozpocząć. Na Kontakt 24 dostajemy szereg pytań w tej kwestii.

- Tak, jak zawsze jesteśmy zwolennikami tego, by przy wprowadzaniu nowych przepisów dać czas na zapoznanie się z nimi, aby ludzi najpierw pouczać, informować, to tutaj niestety tego czasu nie ma - powiedział w "Tak jest" rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. Wyjaśniał, jak będzie wyglądało egzekwowanie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się, zarządzonych w związku z pandemią COVID-19. - Policjanci najpierw podając komunikaty, jak mamy się zachować, a następnie egzekwując już konkretne przepisy, będą wypełniać swoje zadania służbowe - przekazał.

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała arkusze, które uczniowie będą mogli pobrać z internetu i rozwiązać je w domach. – Nie ma planów przeprowadzania właściwych egzaminów przez internet, chcemy pomóc uczniom w przygotowaniach – mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE.

Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Izby na czas epidemii. Podczas piątkowego posiedzenia na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów, będą to przedstawiciele każdego klubu. Pozostali posłowie będą mogli brać udział w posiedzeniu Sejmu zdalnie - poinformowała we wtorek marszałek Sejmu Elżbieta Witek.