Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

- Rząd zdecydował o zawieszeniu działalności instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów a także kin i sieci kinowych - poinformował na konferencji prasowej wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Dodał, że także od jutra swoją działalność zawieszą szkoły i uczelnie artystyczne.

Podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku, ale już od jutra te placówki będą niedostępne dla procesu edukacyjnego - poinformował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Słyszymy alarmujące informacje, dokładnie płynące z Rzepina o tym, że ludzie są poddawani kwarantannie i to są pytania, na które chcemy uzyskać odpowiedź. Czy prawdą jest, że generał Jarosław Mika po powrocie z Niemiec spacerował po Rzepinie, witał się z ludźmi - mówił w "Jeden na jeden" Bartosz Arłukowicz, europoseł PO i szef kampanii Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Jako człowiek roztropny sprawdziłem w służbach sanitarnych, że w promieniu 30 kilometrów od miejsca mojego pobytu nie było żadnego przypadku koronawirusa - zapewniał w "Kropce nad i" marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Skomentował w ten sposób doniesienia o swoim pobycie na prywatnym wyjeździe we Włoszech. Jak dodał, po powrocie do Polski wykonał test na obecność wirusa na izbie przyjęć szpitala zakaźnego.

Zwracam się do wszystkich moich rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena - mówił w orędziu prezydent Andrzej Duda. - Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby. Nie możemy ulec panice, ale nie możemy też narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo - dodał.

Generał Jarosław Mika, u którego potwierdzono zakażenie koronawirusem, nie miał kontaktu z najważniejszymi osobami w państwie - zapewniał w "Faktach po Faktach" Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Poinformował, że w tym przypadku zadziałały wszystkie procedury, a osoby, które podróżowały z dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych, zostały objęte kwarantanną. Wyjaśniał również, jakie przesłanki muszą zostać spełnione, żeby można było wykonać test na obecność koronawirusa.