Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

W środowe południe w całej Polsce zabiły dzwony. Było to wezwanie do modlitwy w intencji ustania epidemii - za chorych, za służby medyczne i za zmarłych. Jest to odpowiedź na prośbę papieża Franciszka, który w minioną niedzielę apelował o modlitwę w południe 25 marca.

Fizjoterapii nie da się przeprowadzić zdalnie. Nie mam teraz pracy. Nie mam zasiłku, bo moje dziecko ma więcej niż osiem lat – opowiada dziennikarzowi "Czarno na Białym" pani Anna. Jest jedną z 30 tys. fizjoterapeutów, którzy przez epidemię koronawirusa mają kłopoty z pracą.

Pierwsza myśl o zakażeniu koronawirusem pojawiła się u mnie w sobotę, 14 marca - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" minister środowiska Michał Woś, u którego potwierdzono zakażenie. - Zacząłem kaszleć w piątek, cały weekend przekaszlałem dość intensywnie - dodał. - Mój stan był dobry, porównywałem to do mocnego przeziębienia, dopiero potem się dość mocno pogorszyło - wyjaśniał.

Nie chodzi o to, żeby nakładać sankcje, tylko żeby niwelować zagrożenie epidemiczne. Wierzymy też w odpowiedzialność obywateli - mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller, odnosząc się do nowych ograniczeń w przemieszczaniu się. - Liczymy, że policja nie będzie musiała podejmować interwencji, a jeżeli będzie podejmowała, to gównie wobec przypadków zbiorowego gromadzenia się, a nie pojedynczo spacerujących osób, bo to nie stanowi zagrożenia - dodał.

Rząd ogłosił we wtorek wprowadzenie nowych ograniczeń w przemieszczaniu się w Polsce. Międzynarodowy Komitet Olimpijski przełożył igrzyska olimpijskie w Tokio. Rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zrelacjonowała postęp prac nad szczepionką przeciw koronawirusowi i przekazała, że USA mogą stać się trzecim epicentrum zakażeń. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek w cieniu pandemii?

Po zakończeniu posiedzenia gospodarczego sztabu kryzysowego we wtorek wieczorem premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że zrobi wszystko, "by jak najłagodniej przeprowadzić Polskę przez czas perturbacji ekonomicznych i zminimalizować wpływ pandemii na życie milionów polskich rodzin". "Nie ukrywamy, że przed Polską i światem albo poważne spowolnienie, albo o wiele gorsza w skutkach recesja" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

Jak długo osoba z koronawirusem, lecz przechodząca chorobę bezobjawowo, może zakażać innych? Czy można z dziećmi chodzić do sklepu? I na kiedy szacowany jest szczyt liczby zachorowań w Polsce? Na wasze pytania w programie "Koronawirus. Raport" w TVN24 odpowiadał dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultant LUX MED.

Wszystkie restrykcje, które ograniczają nasze kontakty, ograniczają także gospodarkę - powiedziała w programie "Kropka nad i" Jadwiga Emilewicz. Minister rozwoju oceniła, że z punktu widzenia gospodarki "mamy sytuację kompletnie nieprzewidywalną", a najważniejszym obecnie zadaniem jest utrzymanie istniejących miejsc pracy i wsparcie dla firm.

- Jestem lekarzem. Jeśli mam decydować o zdrowiu i życiu Polaków, to mówię to, co myślę i tak będzie zawsze - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w "Faktach po Faktach" w TVN24, pytany o ewentualne naciski polityczne i potencjalne ryzyko dla zdrowia obywateli związane z zaplanowanymi na 10 maja wyborami prezydenckimi.