Tak jest

Tak jest

Policja i Służba Więzienna wiedziały, że morderca prezydenta Adamowicza może być skrajnie niebezpieczny. Czemu nic z tą wiedzą nie zrobiły i czy to oznacza, że upadł mit silnego, potrafiącego bronić obywateli państwa, jaki budował PiS? O tym w programie "Tak Jest" rozmawiali senator PiS Aleksander Bobko i mecenas Ryszard Kalisz.

Zabójstwo Pawła Adamowicza sprawiło, że mowa nienawiści pojawiła się w debacie publicznej jako realny problem społeczny. W reakcji na tragedię w Gdańsku - w kolejnych szkołach organizowane są lekcje na temat mowy nienawiści. Nauczyciele tłumaczą dlaczego hejt jest zły, jak się przed nim bronić i w jaki sposób reagować na słowną agresję. W akcji wezmą udział szkoły w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie. Nie wszystkim jednak podoba się ten pomysł. Organizacja Ordo Iuris namawia rodziców do sprzeciwiania się udziałowi dzieci w warsztatach. O tym czym jest mowa nienawiści rozmawiali w programie Tak Jest Rafał Dorosiński (Ordo Iuris) i Łukasz Ługowski (nauczyciel, Liceum „Kąt”).

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła umowę brexitową. „Historyczna klęska, ogromne upokorzenie” - tak na Wyspach mówi się o głosowaniu nad warunkami opuszczenia Unii Europejskiej. Po wczorajszej porażce Theresy May, dzisiaj parlament odrzucił zgłoszony przez opozycję wniosek o wotum nieufności. Rząd ma teraz przedstawić brexitowy plan „B”. Jedni wierzą, że "rozwodu" nie będzie. Drudzy, że nadszedł czas na twardy Brexit. Na temat tego, jakie mogą być skutki odrzucenia przez brytyjski parlament umowy „rozwodowej” z Unią Europejską, w Tak Jest prognozował były premier, Kazimierz Marcinkiewicz.

Polacy, w całym kraju, żegnając zamordowanego prezydenta Gdańska, wyrażają jednocześnie swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy. Paweł Adamowicz w swoją ostatnią drogę ruszy w sobotę. Dziś jego pamięć uczcił minutą ciszy Sejm. O tym, jak tragiczna śmierć prezydenta, może wpłynąć na polskie społeczeństwo, dyskutowali w Tak Jest, Monika Rosa z Nowoczesnej i Andrzej Stanisławek z Porozumienia Jarosława Gowina.

Po śmierci Pawła Adamowicza, wiele środowisk apeluje o zmianę języka debaty publicznej i powstrzymanie tzw. "mowy nienawiści". O tym, czy naprawdę coś może się zmienić, rozmawiali Paweł Zalewski z Instytutu Obywatelskiego i poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi.

Napastnik, który zamordował Pawła Adamowicza, po ataku wykrzykiwał ze sceny, że "siedział niewinnie w więzieniu" i "był torturowany przez Platformę Obywatelską - i za to zabił prezydenta Gdańska". O motywie tej zbrodni, dyskutowali w Tak Jest były rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Łapiński i prof. Paweł Śpiewak z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Po tragedii w Gdańsku, oprócz śledztwa w sprawie morderstwa prezydenta Adamowicza, mnożą się pytania o zabezpieczenie imprezy, na której doszło do zbrodni. Dlaczego uzbrojony napastnik pojawił się na scenie? Skąd wziął identyfikator dla mediów? Dlaczego - przez kilkadziesiąt sekund po ataku - nie było żadnej reakcji ochroniarzy? Czy powinna być tam policja? I wreszcie - czy była to impreza masowa? Odpowiedzi na te kwestie szukali w programie Tak jest były oficer ABW Maciej Karczyński i były policjant Mariusz Sokołowski.

Polsce potrzebna jest dyskusja o potrzebie wzajemnego szacunku - zgodnie uważają Ryszard Kalisz i Paweł Kowal. Goście programu Tak jest wspominali tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jednocześnie próbowali szukać odpowiedzi na pytanie, co można zrobić, by mowa nienawiści została całkowicie wyeliminowana z polskiego życia publicznego.

Od soboty mają rozpocząć się polowania na dziki zarządzone przez ministra rolnictwa. W gminach będą ogłoszenia, teren polowań będzie oznakowany. Przeciwko odstrzałom protestuje część naukowców i ekologów. Myśliwi nie chcą strzelać do loch ciężarnych i prowadzących warchlaki. Komisja Europejska uważa, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym z właściwych sposobów radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. O tym, czy to prawda, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - Ewa Zajączkowska (wsensie.pl, Świat Rolnika ) i Tomasz Zdrojewski (Koalicja Niech Żyją!).

Gazeta Wyborcza dotarła do zawiadomienia, jakie złożył sędzia Igor Tuleya w sprawie głosowania w Sali kolumnowej z grudnia 2016 roku. Zdaniem sędziego, fałszywych zeznań w tej sprawie, czyli świadomego podania nieprawdy lub zatajania prawdy, mogło się dopuścić ponad 230 posłów – przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Tulei, materiały ze śledztwa pokazują jasno, że część z polityków przebywających na sali fizycznie ograniczała dostęp posłów opozycji do stołu prezydialnego, gdzie Ci mogliby składać oficjalne wnioski. W zeznaniach, część z nich potwierdziła tę wersję, zaprzeczając jednocześnie temu w sferze publicznej. Tym samym - jak przekonuje Tuleya - z jednej strony doszło do zatajenia prawdy, a z drugiej poświadczenia nieprawdy. O tym czy polityk w takiej sytuacji może świadomie nie mówić prawdy dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - Aleksandra Gajewska z PO i Andrzej Stanisławek z KP PiS

Prezes NBP, Adam Glapiński, radzi ministrowi Jarosławowi Gowinowi, by wziął "głęboki oddech" - a jak to nie pomoże, to "zimny prysznic". I nie wypowiadał się o Narodowym Banku Polskim. Wicepremier odpowiada - to „bezwstyd”. A milczenie na temat zarobków w banku nazywa chowaniem głowy w piasek. Tymczasem, Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje własny projekt ujawniający zarobki w Narodowym Banku Polskim. O relacjach na linii NBP-PIS dyskutowali posłowie, Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej i Kamil Bortniczuk z partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Tuż po świętach Bożego Narodzenia, zaczyna się okres "kolęd", czyli wizyt katolickich duszpasterskich w domach wiernych. Ich podstawowym celem jest udzielenie błogosławieństwa rodzinom na cały rok. Ale kolęda, to też okazja do zebrania datków przez duchownych. Trwa dyskusja, czy Kościół Katolicki powinien przyjmować pieniądze w czasie tego typu wizyt. O tym, ale przede wszystkim o stosunku Polaków do instytucji Kościoła - dyskutowali filozof, ks. Andrzej Kobyliński i były marszałek Sejmu, Jerzy Wenderlich.

Narodowy Bank Polski zwołał konferencję prasową w związku z medialnymi doniesieniami o wysokich zarobkach współpracowniczek prezesa Adama Glapińskiego. Jak poinformowano - żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje wynagrodzenia w wysokości 65 tysięcy złotych bądź wyższej. Nie zdecydowano się jednak na ujawnienie dokładnych danych o zarobkach. O niejawnych zarobkach w NBP rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Karol Rabenda i Ryszard Kalisz

Wicepremier Włoch - Matteo Salvini - z wizytą w Polsce. Kontrowersyjny polityk, któremu zarzuca się antyunijne i prorosyjskie poglądy, spotkał się nie tylko z premierem i ministrem spraw wewnętrznych, ale też prezesem PiS - Jarosławem Kaczyńskim. Jak zapowiedział Salvini, mając na myśli zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego - Polska i Włochy będą bohaterami nowej europejskiej wiosny. Wizytę włoskiego wicepremiera komentowali polscy politycy.

"Jeśli to prawda, to zazdroszczę" - tak prezydent Andrzej Duda skomentował medialne doniesienia na temat gigantycznych zarobków współpracowniczek prezesa Narodowego Banku Polskiego. O tym, czy - a jeśli tak to kiedy - prezes NBP odpowie na pytania w tej sprawie w programie "Tak Jest" rozmawiali Marcin Ociepa i Joanna Scheuring-Wielgus.

O tym czy w społeczeństwie potrzebna jest klasa średnia i co się stanie jeśli zniknie w magazynie Andrzeja Morozowskiego "Tak Jest" dyskutowali Grażyna Piotrowska-Oliwa i Maciej Konieczny.

Czy prezes Narodowego Banku Polskiego odpowie na pytanie jakie kompetencje mają jego urzędniczki zarabiająca, jak donoszą media, po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie? O bulwersujących informacjach nt. zarobków w NBP rozmawiali w „Tak Jest” Andrzej Rozenek z SLD i Jacek Ozdoba z PiS.