Tak jest

Tak jest

Znikająca tablica "Układ Kaczyńskiego"

Tablica informująca o powiązaniach prezesa Kaczyńskiego ze spółką Srebrna zniknęła z Sejmu. Skonfiskowała ją Kancelaria Sejmu podległa Prawu i Sprawiedliwości. Tablica trafiła do depozytu Straży Marszałkowskiej. Politycy Platformy zapowiadają, że tablica wróci. Tak jak nieustająco wracają pytania o aferę Srebrnej i przesłuchanie prezesa Kaczyńskiego. O działaniach prokuratury w tej sprawie rozmawiali w programie Tak jest Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej i Karol Rabenda, wiceprezes partii Porozumienie.

Nauczyciele zapowiadają strajk

Według wyliczeń tzw. piątka Kaczyńskiego, czyli pakiet obietnic prezesa PiS ma kosztować od 37 do 42 miliardów złotych rocznie. Szef Kancelarii Premiera zapewnia, że budżetu nie trzeba nowelizować, bo wystarczą przesunięcia wewnątrz obowiązującej ustawy budżetowej. Zaskoczeni propozycjami PiS są m.in nauczyciele, którzy od dawna domagają się podwyżek. Coraz bardziej prawdopodobnym scenariuszem jest strajk nauczycieli w czasie egzaminów maturalnych. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiali - Sławomir Broniarz i Wojciech Starzyński.

O szczerych słowach ministra Brudzińskiego

Chwila szczerości czołowego polityka PiS - "Jakbym chciał doposażyć rodzinę, to bym nie był parlamentarzystą, tylko trafił do dużej spółki skarbu państwa" - mówi Joachim Brudziński w Radiu Zet odpowiadając na pytanie czy do Parlamentu Europejskiego startuje dla pieniędzy. Opozycja dziękuję za te słowa, mówiąc że w ten sposób PiS jasno powiedział po co politycy rządzącej partii idą do spółek skarbu państwa. Padają także słowa, że to patologia, bezczelność i traktowanie państwowych spółek jak prywatnego folwarku. O słowach szefa MSWiA rozmawiali w programie Tak Jest - Marzena Okła-Drewnowicz i Andrzej Stanisławek .

Kościół i "Solidarność" bronią ks. Jankowskiego

Obalony, później znów postawiony i wciąż budzący kontrowersje. Chodzi o gdański pomnik księdza Jankowskiego. Jego przeciwnicy ponownie zebrali się na manifestacji z żądaniem pełnej prawdy dotyczącej oskarżeń pod adresem prałata. Co więcej, do gdańskiej kurii trafiło w styczniu zgłoszenie wielokrotnego molestowania przez prałata Jankowskiego. Dorosła kobieta opisuje swoje dzieciństwo i jest gotowa potwierdzić swoje słowa pod przysięgą. Jednak najpierw kuria długo zwlekała z odpowiedzią, a później wydała oświadczenie, w którym padło kontrowersyjne sformułowanie. O tym dlaczego polski kościół i "Solidarność" zaciekle bronią ks. Jankowskiego rozmawiali w Tak Jest Witold Bereś i Michał Kolanko.

Czy oskarżający stanie się oskarżonym?

Czy to możliwe, że austriacki biznesmen, który oskarża o oszustwo Jarosława Kaczyńskiego, sam znajdzie się na celowniku prokuratury? Taką tezę wysuwają dziennikarze "Gazety Wyborczej". O nierównym traktowaniu osób w postępowaniu mówią też jasno pełnomocnicy Geralda Birgfellnera. To był jeden z głównych tematów rozmowy Andrzeja Morozowskiego z Janem Kantakiem (rzecznik Ministra Sprawiedliwości) i Jakubem Stefaniakiem (rzecznik PSL) w programie Tak jest.

mec. Dubois o przesłuchaniu Geralda Birgfellnera

Zakończyło się kolejne - trzecie już - przesłuchanie austriackiego biznesmena, który oskarża prezesa PiS o oszustwo. Mimo prośby prawników biznesmena na przesłuchaniu nie pojawił się nikt z ambasady Austrii. Obrońcy prosili o to mając wątpliwości co do bezstronności prokuratury podległej ministrowi sprawiedliwości, politykowi koalicji rządzącej, której liderem jest oskarżany przez Austriaka Jarosław Kaczyński. O działaniach śledczych mówił w programie Tak jest mecenas Jacek Dubois - pełnomocnik Geralda Birgfellnera.

Unia zarządza: wkrótce dwumiesięczny urlop ojcowski

Unia Europejska chce zmian w polityce dotyczącej urlopów rodzicielskich. We wtorek przyjęta została dyrektywa, która wprowadza dwumiesięczny urlop dla ojców. Teraz kraje unijne mają trzy lata, by dostosować swoje prawo do zarządzonych zmian. O tym, czy to dobre rozwiązanie rozmawiali w programie Tak jest Monika Rosa z Nowoczesnej oraz Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny.

Znamy wysokość zarobków w NBP

Prawie 50 tysięcy złotych - to średnia miesięczna pensja Martyny Wojciechowskiej, dyrektor departamentu komunikacji i promocji w Narodowym Banku Polskim. Współpracowniczka prezesa NBP - Adama Glapińskiego - zarabiała zdecydowanie więcej od szefów tak ważnych działów jak Departament Rachunkowości i Finansów czy Operacji Krajowych. Wojciechowska na konto otrzymuje najwięcej ze wszystkich dyrektorów Banku, mimo że - według opozycji - brakuje jej kompetencji. Nawet politycy obozu rządzącego przyznają, że wysokość pensji w NBP może budzić kontrowersje. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Bartosz Arłukowicz z PO i Marcin Ociepa z Porozumienia.

Kontrowersyjny wpis Pawła Kukiza

Paweł Kukiz zapowiada, że nie przeprosi za swój kontrowersyjny wpis na jednym z portali społecznościowych. Przytacza w nim żydowskie pochodzenie osób, które wydały wyrok śmierci na Augusta Fieldorfa "Nila". Jak podkreśla, pozwie do sądu każdego, kto oskarży go o antysemityzm. Sam się tłumaczy, że ma dość bierności wobec antypolskich działań, przywołując tym samym niedawne słowa amerykańskiej dziennikarki i szefa izraelskiej dyplomacji. O tym, jak odbierać zachowania w sferze publicznej, podobne do tych, jakie zaprezentował Paweł Kukiz, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Andrzej Rozenek i Elżbieta Zielińska

Miliony mimo współpracy z SB

Kazimierz Kujda, były prezes NFOŚiGW, w okresie kiedy przewodził funduszowi, otrzymał ponad milion złotych wynagrodzenia - podało OKO.Press. Z funkcji zrezygnował, kiedy wyszło na jaw, że był zarejestrowany jako tajny współpracownik SB. Kujda nie straci już tych pieniędzy, ani praw emerytalnych wynikających z wysokiej pensji, bo posada, którą zajmował, nie jest uwzględniona w procedurze lustracyjnej. Przypadek byłego szefa NFOŚiGW, jako obnażający niesprawiedliwą politykę PiS w zakresie rozliczania z PRL, wskazują Ci, którzy na mocy ustawy uchwalonej przez rządzących, stracili znaczną część uposażeń emerytalnych, mimo że w służbach pracowali krótko lub tylko podlegali takim organom. O takich przypadkach dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Cezary Tomczyk i Aleksander Bobko.

Kto da więcej?

Festiwal przedwyborczych obietnic czas zacząć. W weekend Prawo i Sprawiedliwość zaproponowało pakiet zmian, które mogą kosztować budżet nawet 40 mld złotych rocznie. Wśród nich 500+ na każde dziecko, trzynasta emerytura oraz likwidacja podatku dochodowego dla pracowników poniżej 26 roku życia. Opozycja patrzy na te obietnice ze sceptycyzmem i pyta między innymi o pomoc dla niepełnosprawnych, o której na ostatniej konwencji PiS nie było mowy.

Kontrowersyjne wypowiedzi kurator oświaty

Małopolska kurator oświaty twierdzi między innymi, że podpisanie przez Prezydenta Warszawy karty LGBT, to propagowanie pedofilii. Opozycja żąda jej odwołania. O kontrowersjach wokół wypowiedzi małopolskiej kurator dyskutowali dr Błażej Poboży i Dorota Łoboda.

O pedofilii w kościele

Historyczne spotkanie w Watykanie. W stolicy apostolskiej trwa szczyt na temat walki z pedofilią w kościele. Szczyt został zwołany przez papieża Franciszka. Przyjechali na niego przedstawiciele episkopatów z całego świata oraz przełożeni generalni zakonów. Hasło spotkania to "Ochrona nieletnich w Kościele". Wczoraj z papieżem spotkał się Polak Marek Lisiński, który w przeszłości sam był ofiarą księdza pedofila. Wraz z towarzyszącą mu posłanką Joanną Scheuring-Wielgus przekazali Franciszkowi raport z nazwiskami polskich biskupów, którzy kryli pedofilię w kościele. Wśród nich 24 nazwiska takie jak Nycz, Głódź, Gocłowski, Hoser czy Michalik. Dokument został przetłumaczony na kilka języków. W niedzielę w specjalnym wystąpieniu papież ma podsumować ustalenia szczytu. Już teraz mówi się, że będzie to „nowy brzask” w historii Kościoła. O pedofilii w kościele oraz trwającym szczycie rozmawiali w programie Tak Jest - Tomasz Wiścicki i prof. Tadeusz Bartoś.

Jakie są plany Donalda Tuska?

„Nie będę udawał, że to nie moja wojna czy że to nie moje wybory" - powiedział w „Faktach po faktach” Donald Tusk. Szef Rady Europejskiej w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską przekonywał, że nadchodzące wybory mogą zdecydować o tym jaka będzie Europa w przyszłości. Tusk dodał, że przed wyborami do parlamentu europejskiego a także tymi jesiennymi - do polskiego parlamentu, koniecznie jest porozumienie wśród partii opozycyjnych. "Nie będę udawał bezstronnego czy neutralnego, bo tu chodzi o interes Polski" dodał Donald Tusk. O słowach byłego premiera i o jego planach na przyszłość rozmawiali w programie Tak Jest - Paweł Olszewski i Andrzej Stanisławek.

Liderzy PiS w drodze do Brukseli

Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. Są na nich wicepremier, czworo ministrów, troje wiceministrów, dwoje wicemarszałków Senatu i jedna wicemarszałek Sejmu. Opozycja pyta: dlaczego porzucają najwyższe stanowiska w państwie. O tym, czy o porzuceniu można w tym przypadku mówić, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Borys Budka i Kamil Bortniczuk

Sejmowa ocena prokuratury pod rządami Zbigniewa Ziobry

Sejm będzie debatował nad wnioskiem o wotum nieufności dla ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Opozycja zarzuca Zbigniewowi Ziobrze upolitycznienie prokuratury. Koronnym przykładem ma być sposób, w jaki prokuratura traktuje sprawę taśm z nagraniami Jarosława Kaczyńskiego. O Sprawie dyskutowali Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta.

Działania prokuratury w sprawie Srebrnej

Pełnomocnicy austriackiego biznesmena - Geralda Birgfellnera - złożyli wniosek o wyłączenie prokurator prowadzącej postępowanie sprawdzające w sprawie dotyczącej możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Ich zdaniem, miało dojść do próby manipulowania zeznaniami ich klienta. Prawnicy domagają się też niezwłocznego wszczęcia śledztwa w sprawie dotyczącej spółki Srebrna. Austriak oskarża prezesa PiS o oszustwo w związku z planami budowy wieżowca w Warszawie. Działania prokuratury komentowali goście Andrzeja Morozowskiego.

Międzypartyjne rozmowy i ich rezultaty

Czy Wiosna chciała wciągnąć członków partii Razem na swoje listy w zamian za ukrycie Adriana Zandberga i sfinansowanie kampanii wyborczej? O kulisach negocjacji, które zakończyły się fiaskiem rozmawiali Maciej Konieczny z partii Razem oraz Maciej Gdula z Wiosny.

Czy szczyt okazał się dla Polski katastrofą?

Nie odbędzie się szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie. Został odwołany z powodu kolejnej wypowiedzi izraelskiego polityka, który oskarżył Polaków o kolaborację z hitlerowskimi Niemcami. O tym czy Polacy są antysemitami, czy to tylko retoryka przed wyborami w Izraelu w magazynie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” rozmawiali Marek Jakubiak i Michał Kamiński.