Tak jest

Tak jest

"Birgfellner rozważa sprzedaż długu Kaczyńskiego"

- Mój mocodawca rozważa sprzedaż długu Jarosława Kaczyńskiego i Srebrnej osobom, które chciałyby taką wierzytelność kupić - powiedział w programie Tak jest Roman Giertych. Pełnomocnik austriackiego biznesmena Geralda Birgfellnera skomentował także opublikowane w Gazecie Wyborczej fragmenty zeznań swojego klienta, z których wynika, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miał nakłonić go do wręczenia 50 tysięcy złotych dla ks. Rafała Sawicza z rady Fundacji, która jest właścicielem spółki Srebrna.

Co przypadnie Polsce po bliskowschodnim szczycie?

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie - według zapowiedzi dyplomatów - nie miała być wydarzeniem antyirańskim. W jej trakcie, mówiono jednak o "rozliczeniu reżimu Iranu za zła i krzywdy wyrządzone własnemu narodowi i światu ". W konferencji udział wzięli przedstawiciele blisko 60 państw. Nie było przedstawiciela Iranu. Francja i Niemcy nie przysłały urzędników najwyższej rangi. O tym, czy efekty szczytu przyniosą korzyść organizatorowi, czyli stronie polskiej, był pytany w programie Tak jest Paweł Mucha z prezydenckiej kancelarii.

Jarosław Kaczyński z wizytą u Zbigniewa Ziobry

We wtorek prezes Jarosław Kaczyński odwiedził Ministerstwo Sprawiedliwości. Wizyta odbyła się dzień po pierwszym przesłuchaniu austriackiego biznesmena, który zarzuca prezesowi Kaczyńskiemu oszustwo. Minister, jeśli chce, może pokazać dowolnej osobie akta dowolnej sprawy. Dlatego posłowie opozycji pytają o cel wizyty. Minister Ziobro twierdzi, że prezes PiS zapoznał się w resorcie tylko z projektami ustaw, które są przygotowywane. O tym, czy w tym przypadku można mówić o kontrowersji dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Karol Rabenda i Michał Kamiński

Sporne pełnomocnictwo Srebrnej

Po raz drugi w prokuraturze zeznawał austriacki inwestor, który miał zbudować dla spółki Srebrna wieżowiec. Domaga się od niej zapłaty za prace, które wykonał. O tym, że zlecenie rzeczywiście miało miejsce, ma zaświadczać m.in. pełnomocnictwo udzielone mu przez Srebrną, do którego wróciła w środę "Gazeta Wyborcza". O tym, że jakakolwiek umowa między stronami została zawarta zaprzeczał w wywiadzie dla PAP - Jarosław Kaczyński. Temat był też osią rozmowy w programie Andrzeja Morozowskiego. Jego gośćmi byli Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości i były szef MSWiA - Ryszard Kalisz.

"Pięciorzędny" agent w środowisku PiS

Jarosław Kaczyński zapewnia, że nic nie wiedział o agenturalnej przeszłości swojego bliskiego współpracownika, byłego szefa spółki Srebrna, Kazimierza Kujdy. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej, prezes PiS przekonuje, że informacja spadła na niego "jak grom z jasnego nieba" i wyraża też przekonanie, że Kujda prawdopodobnie był agentem mało znaczącym - tu cytat - "pięciorzędnym". O tym, na ile tłumaczenie Jarosława Kaczyńskiego w kontekście dotychczasowej polityki partii w sprawie lustracji jest społecznie akceptowalne, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Cezary Tomczyk i Aleksander Bobko

Dymisja K. Kujdy

Kazimierz Kujda złożył rezygnację z funkcji prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kujda - wieloletni bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego i uczestnik rozmów na temat budowy przez prezesa PiS wieżowców w Warszawie - okazał się tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL.

Tuszowanie skandali

Czy Jan Paweł II wiedział o przypadkach molestowania przez księży, ale nic nie robił, by z tym walczyć? O tym jak rozumieć słowa papieża Franciszka, który opowiedział dziennikarzom anegdotę dotyczącą spotkania ówczesnego kard. J. Ratzingera z Janem Pawłem II, rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Przeszłość Kazimierza Kujdy

Goście Andrzeja Morozowskiego komentowali doniesienia o współpracy byłego prezesa spółki Srebrna i obecnego szefa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska ze Służbą Bezpieczeństwa PRL. Ocenili też jaki wpływ współpraca ta mogla mieć na działalność Kujdy w czasach III RP.

Kaczyński zabiera głos w sprawie taśm

Jarosław Kaczyński w wywiadzie prasowym przedstawia swoją wersję rozmów z austriackim biznesmenem o budowie wieżowców w Warszawie. Prezes PiS mówi, że rozmawiał o budowie, bo był pod pewnym naciskiem moralnym ze strony części rodziny. Zdradza też jak z jego punktu widzenia wyglądały negocjacje z austriackim przedsiębiorcą. O wersji wydarzeń według prezesa Kaczyńskiego rozmawiali Jacek Ozdoba (PiS) i Andrzej Halicki (PO).

Były prezes Srebrnej, byłym tajnym współpracownikiem

Kazimierz Kujda, wieloletni prezes związanej z Prawem i Sprawiedliwością spółki Srebrna, a obecnie prezes Funduszu Ochrony Środowiska, w aktach IPN widnieje, jako tajny współpracownik SB o pseudonimie "Ryszard". Wg Rzeczpospolitej - w 2007-mym roku - Kazimierz Kujda miał złożyć oświadczenie lustracyjne, ale zostało ono wycofane. Jarosław Kaczyński miał nie wiedzieć o jego współpracy z SB. Na temat teczek agentów, w 30. rocznicę okrągłego stołu, dyskutowali publicyści - Tomasz Wołek i Michał Sutowski.

Spółka Srebrna i interesy Jarosława Kaczyńskiego

Są taśmy, są faktury - reakcji służb państwowych jednak brak. Ponad tydzień od ujawnienia "taśm Kaczyńskiego", CBA nie widzi podstaw, by sprawdzić oświadczenie majątkowe prezesa PiSu, a prokuratura ciągle sprawdza, czy może w tej sprawie wszcząć śledztwo. Dla polityków partii rządzącej, faktura wystawiona spółce Srebrna, to „kartka papieru”. O czym w programie Tak Jest, dyskutowali Julia Pitera z Platformy Obywatelskiej i Kamil Bortniczuk z partii Porozumienie.

Czy polska lewica powinna się zjednoczyć?

Robert Biedroń ze swoim nowym ugrupowaniem „Wiosna” wyruszył w Polskę. Konwencje programowe odbyły się już m.in w Warszawie i Poznaniu, a jak zapowiada lider to dopiero początek. O programie nowej partii oraz o tym czy polska lewica powinna się zjednoczyć w programie Tak Jest rozmawiali Andrzej Rozenek i Dariusz Standerski.

O fakturze dla spółki Srebrna

„Gazeta Wyborcza” opublikowała fakturę, którą miał wystawić austriacki przedsiębiorca spółce Srebrna. Opiewa ona na ponad półtora miliona złotych i ma być jedną z czterech faktur wystawionych przez przedsiębiorcę za prace przygotowawcze do budowy wieżowców dla Srebrnej. Z nagrań rozmów biznesmena z prezesem PiSu Jarosławem Kaczyński, ujawnionych przez „Gazetę Wyborczą”, wynika, że prezes PiS wstrzymał inwestycję m.in. ze względu na okres przedwyborczy. Wtedy spółka Srebrna odmówiła wypłacenia Austriakowi wynagrodzenia, a Jarosław Kaczyński namawiał biznesmena do skierowania sprawy do sądu. Z kolei premier Morawiecki mówił, że przedsiębiorca powinien iść do sądu, bo nie chciał wystawić faktur. Politycy PiS wskazują też, że nie została podpisana żadna umowa, a taką fakturę może wystawić każdy. W programie Tak Jest na ten temat rozmawiali: Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta.

Pytania o rolę Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński - biznesmen czy przedstawiciel Fundacji - politycy spierają się o to, w jakiej roli prezes Prawa i Sprawiedliwości występował w rozmowach dotyczących budowy wieżowców przy ul. Srebrnej w Warszawie prowadzonych z austriackim biznesmenem Geraldem Birgfellnerem.

Reakcja służb na sprawę Srebrnej

56 procent Polaków uważa, że służby państwowe podległe PiS nie są w stanie wyjaśnić roli Jarosława Kaczyńskiego w sprawie planów budowy wieżowców w Warszawie - wynika z sondażu Millward Brown dla TVN24 i "Faktów" TVN. CBA odmówiło kontroli oświadczenia majątkowego lidera Prawa i Sprawiedliwości. Działania tej instytucji w programie „Tak Jest” oceniał jej były szef - Paweł Wojtunik.

Przy Nowogrodzkiej o taśmach?

We wtorek po południu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości spotkali się najważniejsi politycy tej partii. Oficjalnie nie wiadomo, czego dotyczyły rozmowy, ale mogły one dotyczyć przede wszystkim publikacji nowych nagrań dotyczących inwestycji w centrum Warszawy, którą interesował się Jarosław Kaczyński. Zdaniem 65 procent badanych w sondażu dla TVN24 i Faktów TVN, prezes PiS nie powinien brać udziału w rozmowach dotyczących budowy wieżowca w stolicy. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest prof. Waldemar Paruch i Zbigniew Janas.

Polityczna ocena Okrągłego Stołu

6 lutego 1989 roku oficjalnie ruszyły negocjacje władz PRL, demokratycznej opozycji i strony kościelnej, które uznawane są za początek transformacji w Polsce. Obrady Okrągłego Stołu trwały niemal 2 miesiące, a ich efektem były m.in. częściowo wolne wybory do Sejmu, w których po miażdżące zwycięstwo sięgnęła Solidarność. O konsekwencjach obrad, towarzyszącym im konsekwencjom, ale też końcowym sukcesie rozmawiali w programie Tak jest historycy prof. Andrzej Paczkowski i dr Zbigniew Girzyński.

„Wiosna” ruszyła w Polskę

O tym jaką rolę na polskiej scenie politycznej może odegrać nowa partia Roberta Biedronia „Wiosna” rozmawiali w programie "Tak Jest" Marzena Okła-Drewnowicz i Krzysztof Śmiszek.

"Mit skromnego państwowca"

Po publikacji przez "Gazetę Wyborczą" nagrań rozmów z udziałem Jarosława Kaczyńskiego, a także po zeznaniach mecenasa Roberta Nowaczyka, opozycja składa kolejne wnioski o zbadanie sprawy nieruchomości przy Srebrnej 16 przez organy państwa. "Mit skromnego państwowca, jaki budował Jarosław Kaczyński, legł w gruzach" mówił poseł Platformy Obywatelskiej Marek Sowa. "Sprawa spółki "Srebrna" jest znana wszystkim, nie zawiera kwestii, które wymagają wyjaśnień" komentował poseł klubu parlamentarnego PiS Zbigniew Gryglas.