Tak jest

Tak jest

Jak rozpoznać "fake news"?

W materiale Superwizjera TVN, Bertold Kittel i Anna Sobolewska sprawdzili, jak działają ludzie, zarabiający na wprowadzaniu internautów w błąd. Reportaż "Farma Trolli" pokazuje, jak tworzone są tzw. "fake newsy" - a o tym, jak je rozpoznać, rozmawiali Beata Biel z Konkret24 i psycholog społeczny, dr Jan Zając.

Awantura o Plac Solidarności

Wojewoda pomorski zgodził się na zorganizowanie przez Solidarność Stoczni Gdańskiej zgromadzeń cyklicznych na Placu Solidarności - między innymi 4 czerwca. Tego dnia, w tym samym miejscu, miała odbyć się część obchodów 30. rocznicy wyborów czerwcowych, organizowanych przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. O tym, kto powinien świętować na legendarnym placu w tę ważną rocznicę, rozmawiali poseł PSL-UED Michał Kamiński i radny Gdańska Karol Rabenda z partii Porozumienie.

Reforma PiS uderzająca w lekcje religii

Licea w Łodzi proszą o zmniejszenie w przyszłym roku szkolnym liczby lekcji religii. Dyrektorzy killkunastu placówek napisali w tej sprawie do Urzędu Miasta. Żeby jednak do tego doszło, zgodę musi dać biskup. Zmiana ta podyktowana jest kłopotem z pomieszczeniem uczniów z dwóch roczników - absolwentów wygaszanych gimnazjów i 8-klasowych podstawówek. Podobnie zachować chcą się także inne miasta. Czy zmiany w systemie szkolnym przeprowadzone przez PiS uderzają w lekcje religii w szkołach, pytani byli goście Andrzeja Morozowskiego - Ryszard Kalisz i teolog Piotr Kosiak

Jak długo potrwa Wiosna?

Mimo bardzo dobrego startu i pierwszych sondaży przekraczających 10-proc. poparcie, Wiosna Biedronia traci swój polityczny impet. Nadal pozostaje trzecią siłą w badaniach, jednak bez oczekiwanych wzrostów poparcia. Dlaczego Wiosna nie rośnie w sondażach i czy zwiastuje to, że jej polityczny żywot może być krótki, w programie "Tak jest" pytany był szef ugrupowania - Robert Biedroń.

Warszawska awantura o kartę LGBT+

Burzliwa sesja Rady Miasta w Warszawie. Podczas dyskusji o edukacji, wystąpienia radnych zostały przerwane przez okrzyki obecnych na sali mieszkańców miasta. Jedni krytykowali wprowadzenie tzw. Karty LGBT+, inni - zwolennicy tych rozwiązań - zarzucali radnym klubu PiS homofobię. To wszystko przed rozmowami o karcie, które miały miejsce w dalszej części sesji. O zapisach rozwiązań wprowadzonych przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego i towarzyszącej im polityce rozmawiali w programie Tak jest stołeczni radni: Aleksandra Gajewska (PO) i Jacek Ozdoba (PiS, Porozumienie).

Miasta bronią się przed turystami

Miliony turystów w najbardziej popularnych miastach to też miliony złotych, euro czy funtów do lokalnych budżetów. Ale mieszkańcy - zwłaszcza okolic centrum i zabytkowych dzielnic - coraz częściej mówią: "dość"! Mają dosyć głośnych przyjezdnych, którzy często nie szanują ich zwyczajów, a w dodatku swoim pomieszkiwaniem w atrakcyjnych lokalizacjach, odpowiadają za wzrost cen mieszkań. O tym jak pogodzić interes mieszkańców i turystów rozmawiali w programie Tak jest psycholog społeczny Leszek Mellibruda i Michał Cessanis z National Geographic Travelera.

Kim jest uczeń po polskiej szkole?

Atmosfera wokół nauczycielskiego protestu gęstnieje. Związkowcy twardo powtarzają swoje żądania, przedstawiciele rządu nie mniej zdecydowanie odpowiadają, że budżet nie jest z gumy. Brak dodatkowych środków dla nauczycieli prowokuje pytania o jakość ich pracy, a w konsekwencji poziom uczniów. O tym, czy jest on niski czy wysoki dyskutowali goście programu "Tak jest": prof. Ireneusz Krzemiński i prof. Sławomir Sowiński

Rozdawanie podatnikom na kredyt podatników

Coraz częściej przedstawiciele rządu mówią otwarcie, że nauczyciele nie mogą liczyć na spełnienie żądań. Premier i ministrowie oskarżają też działaczy Związku Nauczycielstwa Polskiego o uprawianie polityki, a nie działanie w interesie nauczycieli. To wszystko dzieje się równolegle z kolejnymi obietnicami socjalnymi PiS, jak 500 plus na każde dziecko czy trzynasta emerytura. Rodzi to pytanie: jak zarządzać pieniędzmi z naszych podatków - rozdawać, jak robi to PiS, czy inwestować, m.in. w rozwój polskiej szkoły? Na te pytania próbowali odpowiedzieć goście Andrzeja Morozowskiego: Jakub Kulesza z KORWIN i Dariusz Piontkowski z PiS.

Trzaskowski: rozumiem strajk i desperację nauczycieli

Nauczyciele niezmiennie żądają tysiąca złotych podwyżki. W Krakowie trwa protest i głodówka. W całym kraju wielka mobilizacja. Strajk, do którego może dojść 8 kwietnia popiera ogromna większość środowiska. Prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski - w programie "Tak Jest" zapewniał, że jest po stronie nauczycieli. Mówił o przygotowaniach, jakie miasto czyni w związku z planowanym strajkiem.

Pomnik, hulajnogi, policja w akcji

Miało być wesoło, a skończyło się interwencją policji. Dwóch nastolatków bawiło się na hulajnogach przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku w Warszawie. Chłopcy odbijali się od niego swoimi hulajnogami. Zauważył to operator monitoringu, przekazał informację policji, a ta zainterweniowała. O tym czy niektóre pomniki są pod specjalnym nadzorem rozmawiali w programie Tak Jest - kom. Sylwester Marczak i Krystian Legierski.

O decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej orzekł, że przepisy, na podstawie których to posłowie i senatorowie a nie sędziowie, wybierają członków Krajowej Rady Sądownictwa są konstytucyjne. Sędzią sprawozdawcą był w tym postępowaniu sędzia Justyn Piskorski. Jego obecność w składzie orzekającym budzi wątpliwości zarówno opozycji jak i części prawników, ponieważ jest on tzw. „dublerem”, a więc sędzią wybranym przez PiS na stanowisko obsadzone już przez poprzedni Sejm. Opozycja przypomina też, że kwesta sposobu wybierania członków nowej KRS stała się przyczyną zawieszenia jej w prawach członka Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Sprawa legalności nowej KRS trafiła też do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pytania w tej sprawie wystosowali sędziowie Sądu Najwyższego. Opinia Rzecznika Generalnego TSUE w tej sprawie ukaże się 23 maja. O dzisiejszej decyzji Trybunału rozmawiali w programie Tak Jest - Karol Rabenda i Marcin Kierwiński.

W drodze do Brukseli

Ewa Kopacz liderką wielkopolskiej listy Koalicji Europejskiej do Europarlamentu. Była premier w programie "Tak Jest" mówiła, czym chciałby zająć się w Brukseli. Przekonywała też, że różnice światopoglądowe w ramach Koalicji Europejskiej nie są przeszkodą na drodze do osiągnięcia wyborczego sukcesu.

Kto może nosić spódnicę?

W jednej z lubelskich szkół zorganizowano happening, w trakcie którego chłopcy założyli na siebie spódnice. Nie spodobało się to niektórym prawicowym politykom, którzy zarzucili szkole "promocję zboczeń". Elżbieta Zielińska i Aleksandra Piotrowska w programie "Tak Jest" przekonywały, że takie zarzuty są sporym nadużyciem.

Zeznania Birgfellnera

Austriacki biznesmen o szczegółach przekazania koperty z pięćdziesięcioma tysiącami złotych. "Gazeta Wyborcza" ujawniła treść zeznań, które Austriak miał złożyć w prokuraturze. "Przekazałem kopertę, pan Kaczyński wszedł do swojego pokoju, gdzie pan Sawicz już siedział" - tak relacjonował moment wręczenia pieniędzy księdzu Rafałowi Sawiczowi. Sawicz zasiada w radzie Instytutu imienia Lecha Kaczyńskiego, będącego właścicielem spółki Srebrna. Mimo to, prokuratura nie wszczyna śledztwa - co komentował prof. Wojciech Sadurski.

Polacy piją coraz więcej

Statystyczny Polak wypija ponad 11 litrów czystego alkoholu rocznie - wynika z badań WHO. To o 3 litry więcej niż 20 lat temu. O tym, dlaczego tak się dzieje i czy istnieje coś takiego jak "picie z głową" rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Prezydent o populizmie ws. strajku nauczycieli

Żądania Związku Nauczycielstwa Polskiego podwyżki płac o tysiąc złotych mają charakter populistyczny i polityczny - uważa prezydent. Jednocześnie twierdzi, że ta grupa społeczna zasługuje na podwyżki. W tej sprawie spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim, by namawiać go do zwiększenia nakładów na podwyżki. O tym, czy żądania nauczycieli można nazwać politycznymi i populistycznymi, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Joanna Senyszyn i prof. Aleksander Bobko

Odpowiedź narodowców na LGBT+

Liderzy Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy zaproponowali powołanie Karty Polskiej Rodziny. Ma to być odpowiedź na Kartę LGBT+, którą podpisał prezydent Warszawy. W dokumencie proponują m.in. wstrzymanie finansowania "organizacji LGBT+ ze środków publicznych", czy zakaz adopcji dla par homoseksualnych. O tym, skąd pomysł na taki ruch i dlaczego karta rodziny ma być przeciw, a nie dawać wybór w kontekście uchwalenia karty LGBT+ oraz czy lepsza jest tolerancja czy homofobia - dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Michał Kamiński z PSL-UED i Jakub Kulesza z partii KORWIN.

Praworządność w Polsce pod lupą unijnego Trybunału

Już 23 maja poznamy wstępną opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących m.in. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Dzisiaj w Luksemburgu odbyło się przesłuchanie stron. Pytania Sądu Najwyższego dotyczyły m/in. zdolności nowej KRS do stania na straży niezawisłości i niezależności sędziów w Polsce, a także funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN. O możliwym postanowieniu Trybunału rozmawiali w programie Tak jest Borys Budka i Jan Kanthak.

Trudne relacje Polski i Izraela

Marzec to co roku miesiąc wspomnień o wydarzeniach z 1968 roku. Wtedy po antysemickiej nagonce Polskę opuściły tysiące obywateli pochodzenia żydowskiego. To także okazja do dyskusji o stosunkach polsko-izraelskich, które w ostatnim czasie są bardzo zaostrzone. O kryzysie w tych relacjach i postrzeganiu Polski i Polaków w Izraelu Andrzej Morozowski rozmawiał z Aryehem Golanem, izraelskim dziennikarzem, który wychował się w naszym kraju.