Tak jest

Tak jest

Kontrowersyjny wiceminister

Poseł Adam Andruszkiewicz, w przeszłości znany z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat Unii Europejskiej i uznawany ze zwolennika zbliżenia z Białorusią, przyszedł dziś do pracy w nowej roli - wiceministra cyfryzacji. O tym, czy rządowa nominacja skrajnego narodowca to dobra decyzja rozmawiali Jacek Ozdoba (PiS) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Zdjęcie Kaczyńskich na dostawkę

Wystawa z okazji stulecia niepodległości Polski została uzupełniona o fotografię Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Bo tak zarządził dyrektor Zamku Królewskiego, gdzie znajduje się ekspozycja. Wszystko odbyło się bez wiedzy komisarza prezentacji. O tym, czy to jedynie kształtowanie polityki historycznej, czy już historyczny fałsz, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - profesorowie Antoni Dudek i Waldemar Paruch.

Kontrowersje wokół ks. Jankowskiego

Sprawę oskarżeń wobec nieżyjącego ks. Henryka Jankowskiego trzeba wyjaśnić, nawet jeśli nie zostało złożone oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - zgodnie stwierdzili goście programu "Tak Jest". Prof. Ireneusz Krzemiński i Piotr Kosiak zaznaczają, że w tej sprawie Kościół musi postawić na dialog.

Sejm ekspresowo o cenach prądu

Sejm w ekspresowym tempie przyjął rządowy projekt ustawy dotyczący cen prądu. Zakłada on zamrożenie cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Wcześniej do dwustronicowego projektu została dodana rozbudowana autopoprawka, z którą posłowie mogli zapoznać się w ostatniej chwili.

Przesłanie biskupa Tadeusza Pieronka

Nie żyje biskup Tadeusz Pieronek. Przez lata był sekretarzem generalnym konferencji Episkopatu Polski, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Miał 84 lata. Był zawsze otwarty na dyskusję - nawet w tematach bolesnych dla Kościoła, jak pedofilia czy stosunek do uchodźców. Nie szczędził gorzkich słów o funkcjonowaniu duchowieństwa. Jego przesłanie przypominali w studiu "Tak Jest", publicyści Tomasz Wołek i Michał Kolanko oraz telefonicznie, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, Paweł Rytel-Andrianik.

Problem smogu w Polsce

Demencja, rak, choroby płuc - lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie smog. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych wśród krajów Unii Europejskiej. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na ten temat podkreśla, że walka z zanieczyszczeniem powietrza musi być dla nas „absolutnym priorytetem”. O sposobach na skuteczne rozwiązanie tego problemu, dyskutowali w programie "Tak Jest" Kinga Kulesza z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Polityka przy świątecznym stole

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Oprócz świątecznych potraw, prezentów i kolęd to też czas, który kojarzy się z burzliwymi rodzinnymi dyskusjami, często politycznymi. O tym jak spokojnie dyskutować z rodziną o tym co się dzieje w Polsce rozmawiali w programie Tak Jest Ireneusz Krzemiński i Grzegorz Sroczyński.

Polityczna umowa czy korupcja?

Kiedy mamy do czynienia z politycznymi umowami a kiedy z korupcją polityczną? Andrzej Morozowski ze swoimi gośćmi rozmawiał o historii pana Kałuży, który został wybrany do sejmiku województwa śląskiego z listy Koalicji Obywatelskiej a przystąpił do porozumienia programowego prawicy, umożliwiając tym samym PiS samodzielne rządy w regionie oraz o przejściu Kamili Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej do nowo powstałego Klubu Parlamentarnego - Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska.

UE vs PiS - konflikt polityczny czy ideologiczny

"Wyimaginowana wspólnota" czy słowa o "żarówkach" - w retoryce prezydenta Andrzeja Dudy nie brakowało antyunijnych zwrotów. Dodając bardzo ostre wypowiedzi innych polityków obozu rządzącego rysuje się eurosceptyczny obraz polskich władz. Czy wynika to z ideologicznych różnic między konserwatywnym PiS-em a przeważającą w Brukseli liberalnym światopoglądem - rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego w Tak jest.

Wigilia w ratuszu a świeckie państwo

Grupa warszawskich radnych Koalicji Obywatelskiej nie chciała, by w spotkaniu przedświątecznym w stołecznym ratuszu brał udział ksiądz. Politycy nie chcieli tam elementów religijnych - takich jak modlitwa - ze względu na chęć uszanowania zasad rozdziału Kościoła od państwa. Ostatecznie w wydarzeniu wziął udział duchowny, który odprawił krótką modlitwę. O tym, czy to nie było złamanie zasady świeckiego państwa, rozmawiały w programie Tak jest psychologi prawnik Agata Diduszko-Zyglewska i Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, radna Warszawy.

Prezydenckie zarzuty wobec sędziów

- Mamy do czynienia z anarchią wywoływaną przez przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości - tak Andrzej Duda ocenił zachowanie sędziów, którzy wrócili do orzekania po zawieszeniu przepisów o wcześniejszej emeryturze przez unijny Trybunał Sprawiedliwości. Zdaniem prezydenta, powinni oni poczekać na wejście w życie podpisanej w poniedziałek 7. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. O prezydenckich zarzutach rozmawiali w Tak jest Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości i Ryszard Kalisz.

Obietnica, której nie było?

- Ja nigdy nie obiecywałem bonifikat, w ogóle nie mówiłem o bonifikatach w kampanii wyborczej - mówi w Tak jest prezydent Warszawy. Rafał Trzaskowski tłumaczył, że wniosek o podwyższenie wysokości bonifikaty za przekształcenia użytkowania wieczystako na własność z 60 do 98 proc. złożyli radni PiS. Ale ci z PO go poparli, co - zdaniem prezydenta stolicy - warszawiacy mogli uznać za jego zobowiązanie wyborcze. W programie Trzaskowski mówił też m.in. o walce ze smogiem czy relacjach Platformy z Nowoczesną.

R. Trzaskowski robi krok w tył

Rafał Trzaskowski chce powrotu do wyższej bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Warszawscy radni przed wyborami przegłosowali, że będzie ona wynosić 98% wartości nieruchomości, jednak już po wyborach zdecydowali o jej zmniejszeniu do 60%. To wywołało protesty warszawiaków. Teraz prezydent Warszawy mówi o powrocie do poprzedniego rozwiązania i apeluje o zrównanie bonifikat między gruntami miejskimi, a tymi należącymi do Skarbu Państwa.

Kulisy odwołania Z. Sokala

Prezydent odwołał Zdzisława Sokala z funkcji swojego przedstawiciela w Komisji Nadzoru Finansowego. Prezydenccy urzędnicy przekonują, że dymisja wynika z nowych przepisów i była dokonana na prośbę samego Sokala. Opozycja uważa, że jest ona jednak związana z aferą KNF.

Po szczycie w Katowicach

Szczyt klimatyczny ONZ w Katowicach oficjalnie zamknięty. O tym, czy to, co udało się na nim wypracować, można uznać za sukces rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego: prezydent COP24 - Michał Kurtyka i Oskar Kulik z WWF Polska.

Razem czy osobno?

Ruch Roberta Biedronia tworzy program wyborczy. Jak przekonuje jeden z budowniczych Ruchu - Krzysztof Gawkowski - pomoże on zdobyć ugrupowaniu dwucyfrowe poparcie w wyborach parlamentarnych. Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej uważa zaś, że nie jest potrzebna kolejna, nowa partia opozycyjna. Jego zdaniem należy postawić na szeroką koalicję, która będzie mogła pokonać PiS w wyborach do Sejmu i Senatu.

Poseł Kaczyński mówi: "STOP"

Projekt ustawy był już na ostatniej prostej, kiedy na mównicę wszedł prezes Jarosław Kaczyński i powiedział: STOP. Chodzi o wstrzymanie głosowania na temat nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. Prezes PiS złożył podczas dzisiejszych głosowań wniosek o zdjęcie z porządku obrad projektu ws. zmian w systemie badań technicznych pojazdów. Wcześniej posłowie przegłosowali wszystkie poprawki do projektu. O tym, co wolno pojedynczemu posłowi, rozmawiali w programie Tak jest Zbigniew Gryglas i Michał Kamiński.