Tak jest

Tak jest

Kampania w pełni

Kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego trwa w najlepsze. Do głosowania zostało jeszcze półtora miesiąca, ale już teraz partie ścierają się m.in w trakcie przedwyborczych konwencji. Jaka jest ich oferta programowa i czy możliwa jest jeszcze szersza koalicja partii opozycyjnych? O tym rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Senator PiS o "oczyszczeniu" Polski z ludzi niegodnych

Senator Grzegorz Bierecki, podczas dziewiątej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, mówił o „oczyszczeniu Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej”. Gdy spadła na niego fala krytyki, tłumaczył, że słowa te zostały wyjęte z kontekstu. Tymczasem, Platforma Obywatelska zgłosiła je do senackiej komisji etyki. Czy słusznie? Dyskutowali o tym goście programu Tak Jest, Elżbieta Jakubiak i prof. Andrzej Rychard.

Strajk a matury

Zakończyły się egzaminy gimnazjalne, które udało się przeprowadzić mimo protestu. Jednak w klasach maturalnych, powinna właśnie dobiegać końca "klasyfikacja". Bez tej procedury, uczniowie nie mogą ukończyć szkoły, a co za tym idzie, przystąpić do matury. Nauczyciele są zdeterminowani - by strajk kontynuować, a jeśli będzie trzeba - zaostrzyć. Minister Anna Zalewska kolejny dzień z rzędu nie przekazała im żadnej nowej propozycji. O tym, czy egzaminy mogą być zagrożone - i jakie ruchy powinna wykonać teraz zarówno strona rządowa, jak i ZNP - dyskutowali w programie Tak Jest, Piotr Pacewicz i dr Piotr Kosiak.

Kto popiera strajk nauczycieli?

Według najnowszego badania Kantar Millward Brown dla "Gazety Wyborczej", protest nauczycieli ma poparcie 52 proc. Polaków. Przeciw strajkowi jest 43 proc. ankietowanych, a 5 proc. nie ma w tej sprawie zdania. W badaniu uwzględniono także preferencje partyjne. Tu bez niespodzianek - wyborcy PiS-u sprzeciwiają się strajkowi nauczycieli, wspierający opozycję Polacy są za protestem w szkołach. O badaniu, a także o tym, czy dojdzie do kompromisu, rozmawiali goście programu Tak jest prof. Ireneusz Krzemiński i Krzysztof Łapiński.

Nauczyciele piszą do Pierwszej Damy

Nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie napisali list otwarty do Agaty Kornhauser-Dudy. Żona prezydenta była w tej szkole przez wiele lat nauczycielką niemieckiego. W trakcje kampanii i już kadencji swojego męża, kilkukrotnie odwiedzała swoją szkołę i spotykała się z dużą sympatią uczniów i innych nauczycieli. Teraz autorzy listu - czyli byłe koleżanki koledzy z pracy - zarzucają Pierwszej Damie, że nie okazuje solidarności ze strajkującymi i nie angażuje się w rozwiązanie konfliktu. O list i ewentualną reakcję prezydentowej Andrzej Morozowski pytał swojego gościa - Andrzeja Derę z Kancelarii Prezydenta.

Strajkowe przeciąganie liny

Trzeci dzień strajku nauczycieli mija pod znakiem egzaminu gimnazjalnego. Choć przebiegł on nie bez problemów, to rządowi udało się przeprowadzić testy w większości szkół. ZNP nie rezygnuje ze strajku i czeka na propozycje MEN-u. Rząd nie kładzie na stole nic więcej od tego, co zaproponował oświatowej "Solidarności". O tym, czy rząd gra z nauczycielami na przeciekanie, rozmawiali w programie Tak jest prof. Antoni Dudek i dr Zbigniew Girzyński.

Egzaminy z problemami

W niemal wszystkich szkołach odbyły się dziś - mimo strajku szkolnego - egzaminy gimnazjalne. W trzech placówkach nie udało się dopełnić wszystkich formalności. W nich nie odbył się test z historii i wiedzy o społeczeństwie. A w jednej także - z języka polskiego. Minister edukacji zapewnia, że w kolejnych dniach problemów z komisjami egzaminacyjnymi już nie będzie. Związek Nauczycielstwa Polskiego nie rezygnuje ze strajku. O problemach polskiej edukacji, których kulminacją jest właśnie protest w polskich szkołach, rozmawiali w programie Tak jest Edyta Pazura i Olgierd Łukaszewicz.

Drugi dzień strajku nauczycieli

Jutro trzeci dzień bezterminowego strajku pracowników oświaty. W proteście biorą udział tysiące placówek w całym kraju. Skala akcji jest trudna do oszacowania ze względu na różnice w wyliczeniach podawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Związek Nauczycielstwa Polskiego. Dziś w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli strony rządowej i central związkowych poświęcone sytuacji w oświacie. Wicepremier Szydło zaproponowała związkowcom porozumienie, które zostało już wcześniej podpisane z NSZZ "Solidarność". Związkowcy je odrzucili, a jutro rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne. O strajku rozmawiali w programie Tak Jest Michał Wypij i Paweł Olszewski.

Rząd-związki nadal bez porozumienia

Nauczyciele w tysiącach placówek będą jutro trzeci dzień strajkować. Dziś odbyło się kolejne spotkanie rządu i związków dotyczące sytuacji w oświacie. Do porozumienia jednak nie doszło. O szczegółach rozmów w programie Tak Jest opowiadał przewodniczący ZNP - Sławomir Broniarz.

Brak chęci do porozumienia ws. strajku

Rozmowy „ostatniej szansy” zakończyły się fiaskiem, a nauczyciele rozpoczęli strajk. Jak sami mówią – generalny i bezterminowy. Nie tylko w sprawie podwyżek, także - jak przekonuje ZNP - o godność i o lepszą przyszłość polskiej szkoły. Według ministerstwa edukacji w skali kraju do akcji przystąpiło - 48,5 % szkół i innych placówek oświaty. Na pytanie, kto odpowiada za obecny kryzys w edukacji, próbowali odpowiedzieć Jacek Ozdoba z Prawa i Sprawiedliwości oraz Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Trwa strajk nauczycieli. Generalny i bezterminowy

Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum Związków Zawodowych, dlatego dziś w szkołach i przedszkolach rozpoczął się bezterminowy strajk. Nauczyciele walczą o lepsze wynagrodzenia, a uczniowie i ich rodzice starają się wspierać tę akcję. Większość z nich rozumie, że nie chodzi tylko o pieniądze, ale też godność i przyszłość polskiej oświaty. O tym, jak należy zakończyć ten kryzys w programie Tak Jest rozmawiali strajkujący nauczyciel Marcin Korczyc i Karolina Elbanowska ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców.

Do strajku coraz bliżej

Rząd proponuje - więcej pracy, wyższa pensja. Związki zawodowe odpowiadają - taka opcja jest nie do zaakceptowania, bo będzie oznaczać zwolnienia. Cały czas nie ma więc porozumienia z nauczycielami. Wicepremier Beata Szydło zapewnia, że jest gotowa do dalszych rozmów ze związkowcami. Czasu jest coraz mniej, bo w poniedziałek rusza strajk w szkołach.

Jakość publicznej opieki zdrowotnej

Trwają kontrole po serii tragicznych wypadków w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że chce wprowadzić zmiany systemowe na SORach w całym kraju. O tym, czy obecny system jest wydolny oraz gdzie leży problem, rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Bez zmian ws. handlu w niedzielę

Resort przedsiębiorczości nie widzi potrzeby zmian w sprawie zakazu handlu w niedzielę. Z opublikowanego raportu ministerstwa wynika między innymi, że w sektorze handlu detalicznego ubiegły rok był najlepszy od blisko 10 lat pod względem sprzedaży. O zakazie niedzielnego handlu rozmawiali była szefowa Kancelarii Prezydenta Elżbieta Jakubiak i poseł Nowoczesnej Adam Szłapka.

Hasło Koalicji Europejskiej

"Przyszłość Polski. Wielki Wybór" - to hasło Koalicji Europejskiej na eurowybory. Liderzy PO, PSL, Nowoczesnej, SLD i Zielonych podpisali deklarację programową. "Polska stanie przed wielkim wyborem - czy chce być w Unii, czy na jej marginesie" mówił poseł PO Jakub Rutnicki. Poseł PiS Zbigniew Gryglas krytykował z kolei "rewolucję obyczajową", którą, jego zdaniem, ma w programie Koalicja Europejska.

Rozmowy o sytuacji w oświacie zawieszone

Rozmowy o sytuacji w oświacie zostały zawieszone do piątku. Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała "nowe propozycje". Nową propozycję wysunęły też, odrzucające dotychczasową ofertę rządu, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. O obecnej sytuacji w oświacie w programie Tak Jest rozmawiali radni Warszawy Dorota Łoboda z Koalicji Obywatelskiej i Błażej Poboży z Prawa i Sprawiedliwości.

Polska krajem największych nierówności dochodowych w Unii Europejskiej

Polska jest krajem o największym poziomie nierówności dochodowych w Unii Europejskiej. Zaledwie 10 proc. osób o najwyższych dochodach dysponuje 40 proc. dochodu narodowego. O tym, dlaczego tak się dzieje i jak zmniejszyć nierówności w "Tak jest" rozmawiali Adrian Zandberg z Partii Razem i główny ekonomista PWC prof. Witold Orłowski.

"Harry Potter" na stosie, czyli jak gdański ksiądz walczył z magią

Rzecznik gdańskiej kurii pytany o komentarz do kontrowersyjnego spalenia książek przed jednym z tamtejszych kościołów mówi - forma działania była nieodpowiednia. Przez cały tydzień zachęcano wiernych do przynoszenia z domów przedmiotów związanych z magią czy przesądami. Wśród spalonych rzeczy znalazły się m.in książki o Harrym Potterze, saga "Zmierzch” ale także afrykańska maska czy słonik na szczęście. Czy palenie książek to dobry sposób na walkę Kościoła z magią? Na to pytanie w programie Tak Jest próbowali odpowiedzieć publicysta Tomasz Wiścicki i dziennikarz Witold Bereś.

Jakim biznesmenem jest Jarosław Kaczyński?

"Gazeta Wyborcza" opublikowała wywiad z Geraldem Birgfellnerem – austriackim biznesmenem, który na zlecenie Jarosława Kaczyńskiego przygotowywał plany budowy wieżowca w centrum stolicy. Birgfellner opisuje swoje spotkania z prezesem Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Wyborczej" i współautor publikacji o tak zwanych taśmach Kaczyńskiego, ze słów austriackiego biznesmena wynika między innymi, że "prezes Kaczyński jest człowiekiem całkowicie omnipotentnym" w sprawie budowy wieżowca w centrum Warszawy. Nowe doniesienia w tej sprawie komentowali w programie Tak Jest Marcin Ociepa - podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii i Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.

Jak rozpoznać "fake news"?

W materiale Superwizjera TVN, Bertold Kittel i Anna Sobolewska sprawdzili, jak działają ludzie, zarabiający na wprowadzaniu internautów w błąd. Reportaż "Farma Trolli" pokazuje, jak tworzone są tzw. "fake newsy" - a o tym, jak je rozpoznać, rozmawiali Beata Biel z Konkret24 i psycholog społeczny, dr Jan Zając.