Tak jest

Tak jest

Praworządność w Polsce pod lupą unijnego Trybunału

Już 23 maja poznamy wstępną opinię rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego dotyczących m.in. nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Dzisiaj w Luksemburgu odbyło się przesłuchanie stron. Pytania Sądu Najwyższego dotyczyły m/in. zdolności nowej KRS do stania na straży niezawisłości i niezależności sędziów w Polsce, a także funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej SN. O możliwym postanowieniu Trybunału rozmawiali w programie Tak jest Borys Budka i Jan Kanthak.

Trudne relacje Polski i Izraela

Marzec to co roku miesiąc wspomnień o wydarzeniach z 1968 roku. Wtedy po antysemickiej nagonce Polskę opuściły tysiące obywateli pochodzenia żydowskiego. To także okazja do dyskusji o stosunkach polsko-izraelskich, które w ostatnim czasie są bardzo zaostrzone. O kryzysie w tych relacjach i postrzeganiu Polski i Polaków w Izraelu Andrzej Morozowski rozmawiał z Aryehem Golanem, izraelskim dziennikarzem, który wychował się w naszym kraju.

Jak jedna wypowiedź zdominowała początek kampanii

Po tym jak Jarosław Kaczyński po raz kolejny w ramach kampanii przed eurowyborami mówił o konieczności obrony polskich dzieci, opozycja mówi o hipokryzji prezesa PiS i przypomina zachowanie polityków obozu rządzącego w trakcie protestu niepełnosprawnych dzieci na sejmowych korytarzach. Jednocześnie członkowie Koalicji Europejskiej odcinają się od słów Pawła Rabieja dotyczących prawa do adopcji dzieci dla par homoseksualnych. O tym, jak pojedyncza wypowiedź zdominowała początek wyborczego wyścigu, rozmawiali w programie Tak jest Marcin Kierwiński (PO) i Marcin Ociepa (Porozumienie).

Skarbówka zatrudnia duchownych

Nawet przeszło 5,5 tysiąca złotych miesięcznie mogą zarabiać księża zatrudnieni w polskiej skarbówce. Duchownym ich stanowiska gwarantuje umowa między Kościołem a Krajową Administracją Skarbową. Według jej zapisów, kapelan w KAS jest stanowiskiem „eksperckim” więc jego zarobki nie powinny odbiegać o wypłat dla specjalistów. W izbach podatkowych księża mogą odprawiać msze czy udzielać ślubów pracownikom jak i petentom. O tym rozmawiali w programie tak jest ks. Andrzej Kobyliński i Maciej Konieczny z partii Razem.

Bojkot Króla Popu?

Rozgłośnie radiowe przestają grać ich piosenki, serwisy sprzedające muzykę - przestają je oferować. Taka forma bojkotu zaczyna obejmować Michaela Jacksona i R Kelly'ego. Ludzie odpowiedzialni za te decyzje mówią krótko - nie ma mowy o promowaniu osób, na których ciążą kolejne oskarżenia o przestępstwa seksualne. Na świecie trwa debata czy grać muzykę takich osób czy właśnie bojkotować? Na ten temat rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Roman Rogowiecki i Marcin Jędrych.

Etapy rozwoju seksualnego dziecka

Po wprowadzeniu przez prezydenta Warszawy deklaracji LGBT+ w Polsce rozpoczęła się debata o tym jak powinna wyglądać edukacja seksualna dzieci oraz kto i jak powinien ją prowadzić. Na ten temat w programie Tak Jest rozmawiały - dr Aleksandra Piotrowska i Monika Staruch.

Raport bez przeprosin

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Episkopat Polski ogłosił dane statystyczne dotyczące pedofilii w Kościele. Informacje uzyskał dzięki ankiecie, którą wypełniały diecezje i zakony. Zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich, w tym 198 to dzieci które nie ukończyły 15 lat. To dane za lata 1990-2018. Były słowa o wstydzie i bólu, ale też o ataku na Kościół. O dokumencie, ale też o rozdźwięku w słowach hierarchów, rozmawiali w programie Tak jest prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski i socjolog prof. Ireneusz Krzemiński.

Równość wobec prawa

W najbliższym czasie prawdopodobnie nie zapadnie decyzja, czy prokurator rozpocznie śledztwo w sprawie domniemanego oszustwa jakiego mógł dopuścić się prezes PiS w sprawie budowy wieżowców w centrum Warszawy. Prokuratura twierdzi, że zanim coś postanowi, musi przetłumaczyć z niemieckiego dostarczone przez austriackiego biznesmena dokumenty. Pełnomocnicy Geralda Birgfellnera zapowiedzieli złożenie skargi na opieszałość do prokuratury. Opozycja twierdzi, że śledczy robią wszystko, by nie przesłuchać w tej sprawie Jarosława Kaczyńskiego w trakcie kampanii wyborczej. O sprawie rozmawiali rzecznik Ministra Sprawiedliwości Jan Kanthak i poseł PO Krzysztof Brejza.

Spór o zakaz handlu

Ponad 500 właścicieli małych sklepów apeluje do premiera o wycofanie się z ograniczenia handlu w niedziele. W dokumencie zwrócono uwagę na negatywne konsekwencje ustawy. Z ust premiera padła już deklaracja, że skutki gospodarcze ustawy są inne, niż oczekiwano i rząd musi się tej regulacji przyjrzeć. O tym, czy zakaz handlu przyczyni się do upadku małych rodzinnych sklepów rozmawiali w programie Tak jest Jerzy Meysztowicz z Nowoczesnej i Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Biskupi przeciw deklaracji LGBT

Trwają obrady Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi zaapelowali o wycofanie "budzących wątpliwości etyczne i prawne rozwiązań" zawartych w tzw. karcie LGBT podpisanej przez prezydenta Warszawy. W wystosowanym stanowisku zaznaczyli, że zgodnie z Konstytucją RP "każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed (…) demoralizacją". Do sprawy odnieśli się w programie Tak jest Bartosz Arłukowicz z Platformy Obywatelskiej i Karol Rabenda z Porozumienia.

Sprawa bliźniaczych wież. Giertych i Birgfellner byli w ambasadzie Austrii.

Gerald Birgfellner wraz ze swoim pełnomocnikiem Romanem Giertychem przyjechali we wtorek do ambasady Austrii w Warszawie. Rozmawiali z ambasadorem i jego zastępcą. Tematem sprawa przedłużającego się przesłuchania austriackiego biznesmena. Birgfellner twierdzi, że został oszukany przez Jarosława Kaczyńskiego. Temat ten w programie podjęli Zbigniew Gryglas i Michał Kamiński.

Episkopat ma opublikować dokument dotyczący pedofilii w kościele.

W czwartek polski kościół katolicki opublikuje zebrane przez siebie informacje na temat molestowania przez księży osób nieletnich. Dane dotyczyć będą przypadków które się wydarzyły po 1990 roku. W Warszawie trwa zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Najważniejszym tematem jest ochrona małoletnich w kościele i duszpasterstwo młodzieży. O publikacji episkopatu rozmawiali Jan Klawiter i Agata Diduszko-Zyglewska.

Deklaracja, która budzi kontrowersje

Deklaracja LGBT+ jednym z tematów kampanii wyborczej do europarlamentu. Mimo, że została podpisana niespełna miesiąc temu, teraz temat podjął Jarosław Kaczyński podczas sobotniej konwencji PiSu. Prezes partii rządzącej w swoim wystąpieniu przestrzegał wyborców, że zwycięstwo opozycji w wyborach oznacza „seksualizację dzieci”. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski broni podpisania dokumentu. Opozycja twierdzi, że PiS zawsze buduje swoją kampanię na strachu i podziale. O podpisanej karcie rozmawiali w programie Tak Jest - Paweł Rabiej i Jacek Ozdoba.

RPD o deklaracji LGBT+

Rzecznik Praw Dziecka kontra prezydent Warszawy - chodzi o podpisaną przez Rafała Trzaskowskiego deklarację LGTB+. Choć została ona podpisana niespełna miesiąc temu, to dopiero teraz zrobiło się o niej głośno. Rzecznik praw dziecka zwrócił się do prezydenta stolicy, aby podał podstawy prawne odnoszące się do podpisanego przez niego dokumentu. Michał Pawlak wskazał, że uprawnienia samorządu terytorialnego nie dotyczą kwestii programowych, które są uregulowane m.in. w przepisach prawa oświatowego. Swoją opinię na temat deklaracji LGBT+ Rzecznik Praw Dziecka przedstawił w programie Tak Jest.

Burza po słowach prof. Zybertowicza

Grupa opozycjonistów żąda od profesora Andrzeja Zybertowicza przeprosin i wpłaty 50 tysięcy złotych na konto WOŚP za słowa wypowiedziane do uczestników debaty oksfordzkiej. Obecny doradca prezydenta powiedział w lutym „do dzisiaj wielu obserwatorów i komentatorów Okrągłego Stołu nie uświadamia sobie, jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy po rozmowach Okrągłego Stołu, gdy powiedział "podczas obrad Okrągłego Stołu władza podzieliła się władzą ze swoimi własnymi agentami”. Słowa te uderzyły i obraziły przede wszystkim tych, którzy do rozmów zasiedli 30 lat temu naprzeciw komunistycznej władzy. Po stronie Solidarności było to w sumie 250 osób. Janina Jankowska jedna z uczestniczek tych wydarzeń, która jest w grupie osób domagających się przeprosin za te słowa, rozmawiała w programie Tak Jest z profesorem Andrzejem Zybertowiczem.

O dymisji Komendanta Straży Marszałkowskiej

Pułkownik Piotr Rękosiewicz został odwołany z funkcji Komendanta Straży Marszałkowskiej. Według posłów opozycji powodem dymisji jest sprawa tablicy "Układ Kaczyńskiego” wystawionej w Sejmie przez posłów PO. Pułkownik Rękosiewicz miał sprzeciwiać się jej demontażowi. O znikającej tablicy i dymisji komendanta rozmawiali w programie Tak Jest - Cezary Tomczyk i Andrzej Stanisławek.

Pomnik ks. Jankowskiego zniknie z Gdańska

Rada Miasta Gdańska pozbawiła ks. prałata Henryka Jankowskiego tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska. Radni zdecydowali też o rozbiórce pomnika duchownego oraz zmianie nazwy skweru noszącego dotychczas imię kapłana. Działacze „Solidarności” zapowiedzieli, że jutro w godzinach rannych zdemontują pomnik. O decyzji Rady Miasta Gdańska rozmawiali w programie Tak Jest - Agnieszka Pomaska i Marcel Klinowski.

Child Alert uruchomiony

Policja poszukuje porwanej trzylatki i jej matki. Do zdarzenia doszło w Białymstoku, na osiedlu Dziesięciny. Według świadków, dziewczynka i jej mama zostały siłą wciągnięte do samochodu przez dwóch mężczyzn. Auto którym się poruszali zostało znalezione puste. Wg policji było ono wypożyczone przez ojca dziecka. Policja rozważa dwie hipotezy - według pierwszej kobieta z dzieckiem może wciąż przebywać na terenie Białegostoku i być przetrzymywana, według drugiej z hipotez osoby uprowadzone mogły zostać przesadzone do innego środka transportu i wywiezione z miasta. Został uruchomiony Child Alert. O uprowadzeniu rozmawiali w programie Tak Jest - Izabela Jezierska-Świergiel i Maciej Karczyński.

"Bóg, Honor, Ojczyzna" w paszporcie

Ponad półtora tysiąca obywateli złożyło do Rzecznika Praw Obywatelskich skargę na hasło "Bóg, Honor, Ojczyzna", znajdujące się w nowym wzorze paszportu. Jako osoby niewierzące, czują się dyskryminowani. Sugerują, że napis ten narusza ich wolność sumienia. O tym, czy wątpliwości skarżących są słuszne rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego.

Znikająca tablica

Marek Suski - szef Gabinetu Politycznego premiera - zabrał z korytarza sejmowego tablicę prezentującą powiązania polityków PiS ze spółką Srebrna i planami budowy wieżowców w Warszawie. Tablica stała przed drzwiami klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. Posłowie PO oskarżają ministra Suskiego o kradzież.