Tak jest

Tak jest

Interes rolników czy przyrodników - dyskusja wokół odstrzału dzików

Od soboty mają rozpocząć się polowania na dziki zarządzone przez ministra rolnictwa. W gminach będą ogłoszenia, teren polowań będzie oznakowany. Przeciwko odstrzałom protestuje część naukowców i ekologów. Myśliwi nie chcą strzelać do loch ciężarnych i prowadzących warchlaki. Komisja Europejska uważa, że odstrzał dzików w celu redukcji ich populacji jest jednym z właściwych sposobów radzenia sobie z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. O tym, czy to prawda, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - Ewa Zajączkowska (wsensie.pl, Świat Rolnika ) i Tomasz Zdrojewski (Koalicja Niech Żyją!).

Moralność i uczciwość w polityce - czy to się opłaca?

Gazeta Wyborcza dotarła do zawiadomienia, jakie złożył sędzia Igor Tuleya w sprawie głosowania w Sali kolumnowej z grudnia 2016 roku. Zdaniem sędziego, fałszywych zeznań w tej sprawie, czyli świadomego podania nieprawdy lub zatajania prawdy, mogło się dopuścić ponad 230 posłów – przede wszystkim z Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem Tulei, materiały ze śledztwa pokazują jasno, że część z polityków przebywających na sali fizycznie ograniczała dostęp posłów opozycji do stołu prezydialnego, gdzie Ci mogliby składać oficjalne wnioski. W zeznaniach, część z nich potwierdziła tę wersję, zaprzeczając jednocześnie temu w sferze publicznej. Tym samym - jak przekonuje Tuleya - z jednej strony doszło do zatajenia prawdy, a z drugiej poświadczenia nieprawdy. O tym czy polityk w takiej sytuacji może świadomie nie mówić prawdy dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - Aleksandra Gajewska z PO i Andrzej Stanisławek z KP PiS

Prezes NBP kontra Jarosław Gowin

Prezes NBP, Adam Glapiński, radzi ministrowi Jarosławowi Gowinowi, by wziął "głęboki oddech" - a jak to nie pomoże, to "zimny prysznic". I nie wypowiadał się o Narodowym Banku Polskim. Wicepremier odpowiada - to „bezwstyd”. A milczenie na temat zarobków w banku nazywa chowaniem głowy w piasek. Tymczasem, Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje własny projekt ujawniający zarobki w Narodowym Banku Polskim. O relacjach na linii NBP-PIS dyskutowali posłowie, Paweł Olszewski z Platformy Obywatelskiej i Kamil Bortniczuk z partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Kolęda, a koperta

Tuż po świętach Bożego Narodzenia, zaczyna się okres "kolęd", czyli wizyt katolickich duszpasterskich w domach wiernych. Ich podstawowym celem jest udzielenie błogosławieństwa rodzinom na cały rok. Ale kolęda, to też okazja do zebrania datków przez duchownych. Trwa dyskusja, czy Kościół Katolicki powinien przyjmować pieniądze w czasie tego typu wizyt. O tym, ale przede wszystkim o stosunku Polaków do instytucji Kościoła - dyskutowali filozof, ks. Andrzej Kobyliński i były marszałek Sejmu, Jerzy Wenderlich.

Salvini: chciałbym, aby powstała oś włosko-polska

Wicepremier Włoch - Matteo Salvini - z wizytą w Polsce. Kontrowersyjny polityk, któremu zarzuca się antyunijne i prorosyjskie poglądy, spotkał się nie tylko z premierem i ministrem spraw wewnętrznych, ale też prezesem PiS - Jarosławem Kaczyńskim. Jak zapowiedział Salvini, mając na myśli zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego - Polska i Włochy będą bohaterami nowej europejskiej wiosny. Wizytę włoskiego wicepremiera komentowali polscy politycy.

Niejawne zarobki w NBP

Narodowy Bank Polski zwołał konferencję prasową w związku z medialnymi doniesieniami o wysokich zarobkach współpracowniczek prezesa Adama Glapińskiego. Jak poinformowano - żaden z dyrektorów w NBP nie otrzymuje wynagrodzenia w wysokości 65 tysięcy złotych bądź wyższej. Nie zdecydowano się jednak na ujawnienie dokładnych danych o zarobkach. O niejawnych zarobkach w NBP rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Karol Rabenda i Ryszard Kalisz

"Zachowanie prezydenta jest jakąś kpiną"

"Jeśli to prawda, to zazdroszczę" - tak prezydent Andrzej Duda skomentował medialne doniesienia na temat gigantycznych zarobków współpracowniczek prezesa Narodowego Banku Polskiego. O tym, czy - a jeśli tak to kiedy - prezes NBP odpowie na pytania w tej sprawie w programie "Tak Jest" rozmawiali Marcin Ociepa i Joanna Scheuring-Wielgus.

Czy klasa średnia zniknie?

O tym czy w społeczeństwie potrzebna jest klasa średnia i co się stanie jeśli zniknie w magazynie Andrzeja Morozowskiego "Tak Jest" dyskutowali Grażyna Piotrowska-Oliwa i Maciej Konieczny.

„Z państwa urządziliście prywatny folwark”

Czy prezes Narodowego Banku Polskiego odpowie na pytanie jakie kompetencje mają jego urzędniczki zarabiająca, jak donoszą media, po kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie? O bulwersujących informacjach nt. zarobków w NBP rozmawiali w „Tak Jest” Andrzej Rozenek z SLD i Jacek Ozdoba z PiS.

Gwałt w małżeństwie

Problem zmuszania do stosunków płciowych istnieje również w małżeństwie. O trudnym temacie gwałtu w małżeństwie, który dla wielu rodzin okazuje się tabu rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - Ewa Rowińska i prof. Zbigniew Izdebski.

Kontrowersyjny wiceminister

Poseł Adam Andruszkiewicz, w przeszłości znany z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat Unii Europejskiej i uznawany ze zwolennika zbliżenia z Białorusią, przyszedł dziś do pracy w nowej roli - wiceministra cyfryzacji. O tym, czy rządowa nominacja skrajnego narodowca to dobra decyzja rozmawiali Jacek Ozdoba (PiS) i Jerzy Wenderlich (SLD).

Zdjęcie Kaczyńskich na dostawkę

Wystawa z okazji stulecia niepodległości Polski została uzupełniona o fotografię Lecha i Jarosława Kaczyńskich. Bo tak zarządził dyrektor Zamku Królewskiego, gdzie znajduje się ekspozycja. Wszystko odbyło się bez wiedzy komisarza prezentacji. O tym, czy to jedynie kształtowanie polityki historycznej, czy już historyczny fałsz, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego - profesorowie Antoni Dudek i Waldemar Paruch.

Kontrowersje wokół ks. Jankowskiego

Sprawę oskarżeń wobec nieżyjącego ks. Henryka Jankowskiego trzeba wyjaśnić, nawet jeśli nie zostało złożone oficjalne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa - zgodnie stwierdzili goście programu "Tak Jest". Prof. Ireneusz Krzemiński i Piotr Kosiak zaznaczają, że w tej sprawie Kościół musi postawić na dialog.

Sejm ekspresowo o cenach prądu

Sejm w ekspresowym tempie przyjął rządowy projekt ustawy dotyczący cen prądu. Zakłada on zamrożenie cen energii elektrycznej w przyszłym roku. Wcześniej do dwustronicowego projektu została dodana rozbudowana autopoprawka, z którą posłowie mogli zapoznać się w ostatniej chwili.

Przesłanie biskupa Tadeusza Pieronka

Nie żyje biskup Tadeusz Pieronek. Przez lata był sekretarzem generalnym konferencji Episkopatu Polski, rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Miał 84 lata. Był zawsze otwarty na dyskusję - nawet w tematach bolesnych dla Kościoła, jak pedofilia czy stosunek do uchodźców. Nie szczędził gorzkich słów o funkcjonowaniu duchowieństwa. Jego przesłanie przypominali w studiu "Tak Jest", publicyści Tomasz Wołek i Michał Kolanko oraz telefonicznie, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, Paweł Rytel-Andrianik.

Problem smogu w Polsce

Demencja, rak, choroby płuc - lekarze ostrzegają przed zagrożeniami, jakie niesie smog. Jakość powietrza w Polsce jest jedną z najgorszych wśród krajów Unii Europejskiej. Najwyższa Izba Kontroli w raporcie na ten temat podkreśla, że walka z zanieczyszczeniem powietrza musi być dla nas „absolutnym priorytetem”. O sposobach na skuteczne rozwiązanie tego problemu, dyskutowali w programie "Tak Jest" Kinga Kulesza z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Warszawskiego i Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.