Polska i Świat

Polska i Świat

Podbój kosmosu po chińsku

Chiny w kosmosie. Za pięć lat chcą wysłać sondę na Marsa, za osiem - ludzi na Księżyc. Na razie dwóch Chińczyków jest w drodze do Niebiańskiego Pałacu, gdzie czeka ich seria eksperymentów. W tym podboju jest także wątek polski.

Wojna, która dzieli wszystkich

Syryjska wojna i rosyjska odpowiedzialność. Dość bombardowań w Aleppo - taki apel jednoznacznie adresowany jest do Moskwy. Na linii Unia Europejska - Rosja mocne spięcie, ale ciągle bez dodatkowych sankcji. Bo spięcia są także w samej Europie.

Problemy rosną, poparcie maleje

Ostatni rok kosztował go 800 milionów dolarów. O tyle stracił na wartości majątek Donalda Trumpa. Republikański kandydat na prezydenta ma coraz więcej problemów: mniejsze poparcie, mniej pieniędzy. I tylko źle wspominających go kobiet jakby więcej.

Jubileusz TK na cenzurowanym

Długa lista ważnych nieobecnych na jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego. Bez prezydenta, bez premiera i ze świadomością, że gdyby nie gest prezydenta Gdańska, obchodów w ogóle by nie było. Bo swego czasu Sejm obciął Trybunałowi budżet. Dziś pod sejmowy topór idzie niezawisłość sędziów.

Rząd ignoruje, Komisja pracuje

Szef Komisji Weneckiej w Gdańsku. Zaproszony przez Trybunał Konstytucyjny, ignorowany przez polski rząd. Bo oficjalnie strona polska opinią sędziów nie jest zainteresowana. Czy jednak tego chce, czy nie, procedury są w toku. A my pokazujemy, jak może wyglądać kolejny odcinek.

Głupota na kółkach

Głupota na kółkach i skrajny brak odpowiedzialności. Na zakorkowanej autostradzie karetka na sygnale - to dla niej kierowcy zjeżdżają na bok i robią tak zwany korytarz życia. I tu życie przynosi drogowy ciąg dalszy. Tak bezczelny, że brak słów.

Kłopotliwe dostawczaki

Kierowcy się na nich skarżą, bo blokują ulice. Oni rozkładają ręce, bo towar dostarczyć muszą, a miasta szukają pomysłów, jak problem rozwiązać.

Tajlandia w żałobie po królu

Wierzyli, że różowy kolor pomoże królowi wyzdrowieć, ale odszedł. Król Tajlandii, najdłużej panujący monarcha na świecie, uwielbiany i nazywany półbogiem nie żyje. Na ulicach tłum zapłakanych ludzi i pogrążonych w żałobie, która ma potrwać rok.

Rywalka Kowalczyk na dopingu

Wielka rywalka Justyny Kowalczyk złapana na dopingu. Winę na siebie bierze jej lekarz, ale dla wielu i tak tłumaczenia Norweżki brzmią kuriozalnie. Podkreśla to też sama polska narciarka, która Johaug nie szczędzi złośliwości.

PO chce odwołać szefową MEN

Minister edukacji i święto nauczycieli, którego na długo nie zapomni. Zamiast pochwały jest kolejna krytyka i wniosek Platformy o wotum nieufności. Opozycja zwiera szeregi, co nie jest zaskoczeniem - jak to, że obóz rządzący też z poczynań Anny Zalewskiej zadowolony nie jest.

Opinia Komisji Weneckiej o ustawie o TK

W posiedzeniu Komisji nie wziął udziału przedstawiciel polskiego rządu, ale reakcja rządu jest jednoznaczna - opinia Komisji Weneckiej jest nierzetelna, jednostronna, niepogłębiona.

Ścieżki rowerowe nie tylko dla rowerów

Uwaga na UTO! Czyli urządzenie transportu publicznego. Co to takiego? Na przykład hulajnoga czy deskorolka. Już niebawem będzie ona miała dokładnie takie same prawa jak rower. A to oznacza, że ścieżki rowerowe będą także hulajnogowe i deskorolkowe. Cykliści już zgłaszają veto.

Dzień Dawcy Szpiku

Jest dobra zmiana. Polacy to już nie tylko biorcy, ale także dawcy. Dawcy szpiku kostnego. Coraz więcej z nas decyduje się na krok, który niczym nie grozi, ale wszystko może zmienić w życiu innego chorego człowieka. Warto o tym mówić, przypominać - nie tylko od święta - takiego święta jakim jest ten dzień - dzień dawcy szpiku.

Byli prezydenci bez ochrony BOR-u poza granicami Polski

Byli prezydenci bez ochrony. BOR wycofuje swoich ludzi z podróży zagranicznych Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Oficjalne uzasadnienie jest ekonomiczne. Ale podejrzenia - polityczne. Są też pytania - dlaczego we własnym kraju byłych prezydentów jest przed kim chronić. A zagranicą już nie.

Pluszaki zamiast bomb

Przemytnik zabawek w roli głównej i chlubnej. Dzieciom z ogarniętej wojną Syrii przywraca kawałek normalności. Z pierwszą taką misją wysłała go trzyletnia córka. Ale na tej jednej się nie skończyło.

Nie mają dzieci z wyboru

Nie mają dzieci, bo nie chcą. I nie mają zamiaru tego ukrywać. Na sterylizację decyduje się coraz więcej mężczyzn w Polsce. Taka forma antykoncepcji jest radykalna, ale coraz bardziej popularna. Niektórzy przy okazji również świętują.

Caracale a widelce

Francuskie caracale i polska lekcja zachowania się przy stole. Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki pytany o zerwany kontrakt i zapowiedź żądania odszkodowania mówi o Francuzach, że to ludzie, którzy uczyli się od nas jeść widelcem. I jak to teraz ugryźć? Jak zrozumieć?

Wróg publiczny numer jeden

Dla tego rządu jestem wrogiem publicznym numer jeden - tak Donald Tusk mówi za granicą o tym, jak traktowany jest w Polsce. Słowa, które padły w Berlinie już są komentowane w Warszawie. Minister Beata Kempa twierdzi, że Tusk w ten sposób próbuje podbijać swoje notowania. A z poparciem jego kandydatury na ciąg dalszy w Radzie Europejskiej nic jeszcze nie jest przesądzone.

Prezes PiS o aborcji

Jarosław Kaczyński nie wyklucza zmian w prawie dotyczącym aborcji. - Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię - mówi w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej. Choć dodaje także, że nie jest zwolennikiem zaostrzenia przepisów w stopniu ostatnio dyskutowanym w Sejmie.

Mężatki wbrew woli

Dziewczynki coraz częściej zostają mężatkami, niektóre z nich mają zaledwie 10 lat. Tak szybko zawierane małżeństwa miewają tragiczne skutki. W całej historii przeraża dodatkowo fakt, że ich liczba z roku na rok nie spada, a rośnie.