Polska i Świat

Polska i Świat

Rok od wygranej PiS

Kolejna sprawa, która dzieli społeczeństwo. Mija rok od wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Jak wypada dobra zmiana?

Głos Kościoła

Taki głos to dla wielu rodzin smoleńskich jedyna i ostatnia szansa na powstrzymanie przymusowych ekshumacji bliskich. Skończyć może się jednak na nadziei, bo jak dotąd tylko kardynał Kazimierz Nycz publicznie stanął po ich stronie. Inni duchowni katoliccy nie mieli tyle odwagi, by ich wesprzeć. Żaden z nich nie miał tyle odwagi, by wezwać do powstrzymania ekshumacji.

Co z reprywatyzacją?

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro przedstawiają projekt ustawy o komisji weryfikacyjnej, a przy okazji krytykują Hannę Gronkiewicz-Waltz, której mąż na reprywatyzacji skorzystał. Prezydent Warszawy sama chce ponownego zbadania sprawy.

Pytania o mistrale

Tego premier Beata Szydło mogła się spodziewać. Na konferencji prasowej, las rąk i wiele pytań o mistrale i ministra obrony. Zamiast konkretnej odpowiedzi ucięcie tematu i odesłanie do Antoniego Macierewicza. W obronę bierze go jedynie Mariusz Błaszczak, który przekonuje, że minister zapobiegł groźnej transakcji, choć oficjalnie żadne zainteresowane państwo niczego nie potwierdziło.

Najszybszy ratunek

Ministerstwo Zdrowia chce, by ratownicy na motocyklach stali się elementem systemu ratownictwa w Polsce. To właśnie oni mogą szybko dotrzeć w zakorkowane i trudno dostępne części miasta i błyskawicznie rozpocząć akcje ratunkową.

Komiksowa opowieść o tragedii

Przez trzy godziny patrzył jak terroryści zabijali kolejnych zakładników. Zastanawiał się kiedy on będzie następny. Przeżył. I całą tragedię opowiada w niezwykły sposób. Jeden z zakładników, przetrzymywanych przez terrorystów w klubie Bataclan w Paryżu stworzył komiks na ten temat.

Wicemarszałek Borusewicz odsunięty od prowadzenia obrad

35 lat temu usłyszałem, że jestem groźny dla senatu - mówi Bogdan Borusewicz. Zasłużony działacz opozycji w czasach PRL-u, obecnie wicemarszałek Senatu został odsunięty od prowadzenia obrad, bo podpadł obecnej władzy. Dokładnie marszałkowi senatu z Prawa i Sprawiedliwości.

Misiewicz wrócił na studia

Bartłomiej Misiewicz wrócił na studia. Były rzecznik MON i bliski współpracownik Antoniego Macierewicza mimo braku wyższego wykształcenia zajmował i zajmuje intratne stanowiska w państwowych spółkach oraz instytucjach. Obecnie pracuje w ministerstwie obrony i zajmuje się dezinformacją medialną, która zagraża naszemu krajowi. Tę prace ma teraz pogodzić ze studiami.

"Czarne protesty" w Polsce

Tysiące protestujących na ulicach polskich miast. Demonstracje także za granicą. Za nami drugi dzień II Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To nie jest już tylko kwestia zmiany prawa aborcyjnego. Organizatorki mówią, że chodzi o wolność kobiet.

Nietrafiony szpaler cmentarny

Krzewy w Woźniakowie pod Kutnem na pewno nie kłują, co poniektórych mogą tylko kłuć w oczy. Aleja tui na tutejszym cmentarzu wzbudza dwuznaczne skojarzenia. U niektórych nawet zakłopotanie, gdyż widząc takie zestawienia trudno powstrzymać wyobraźnię. Materiał z programu "Polska i Świat".

Marihuana od zakonnic

Siostry z Doliny żyją jak zakonnice. Uprawiają marihuanę i zarabiają na tym krocie. Produkują na sporą skalę, mimo że w ich mieście jest zakaz handlu konopiami. Materiał z programu "Polska i Świat".

Dramatyczna relacja z Syrii

Czują, że świat się od nich odwrócił, ale nie poddają się. Nie mają broni, czołgów, bomb. Mają za to aparat, telefon i oczy dookoła głowy. Fotografują wszystko co się da i ze swojej dziecięcej perspektywy z bliska relacjonują wojnę w Syrii. Tylko tak mogą nie dać o sobie całkowicie zapomnieć. Materiał z programu "Polska i Świat".

Znany-nieznany materiał ze Smoleńska

Kolejne zamieszanie, jakie wywołał minister Macierewicz - tym razem wokół katastrofy w Smoleńsku. Podkomisja prezentuje rzekomo nieznany dotąd film, z pobytu na miejscu katastrofy smoleńskiej premierów Polski i Rosji. Ma być na nim słychać przebieg katastrofy, który nie pokrywa się z oficjalnym raportem komisji Millera. Film nie tylko jest znany, jest w sieci. O faktach i o tym kto mija się z prawda. Materiał z programu "Polska i Świat".

Burza wokół Mistrali

Minister Macierewicz wywołał oburzenie słowami o sprzedaży okrętów Mistral. Potym jak zakupił je Egipt, to następnie miały one trafić w ręce Rosji za dolara. Ta sugestia wywołała wrzawę, gdyż jeśli tak by się stało, byłoby to złamanie międzynarodowego prawa regulującego handel bronią. Szef MON powołując się na swoje źródła najpierw zapewniał, że tak było, teraz mówi mniej dosadnie. W słowach nie przebierają za to inni: opozycja domaga się dymisji Macierewicza, a Rosja mówi o głupocie polskiego ministra. Materiał z programu "Polska i Świat".

Szefowa MEN w ogniu pytań

Coraz więcej pytań pada w związku z planowaną reformą systemu oświaty. Minister Zalewska musi się tłumaczyć nie tylko opozycji, ale i swoim rządowym kolegom. Zastrzeżeń do reformy jest sporo, konkretów brak, dlatego cierpliwość wielu środowisk już się kończy. Materiał z programu "Polska i Świat".

Nerwy ze stali

Pracują w ciszy, skupieniu i maksymalnie dwie godziny, potem potrzebują godziny przerwy, by ponownie wrócić do zajęć. Nie ma mowy o pomyłkach, bo od nich zależy los kilkudziesięciu ludzi. Kontrolerzy lotu na co dzień niewidoczni, dziś wychodzą z ukrycia i pokazują kulisy swojej pracy.

Kolejny problem Trumpa

Miał sporo problemów, teraz stworzył sobie kolejny. Trzecia debata Donald Trump - Hillary Clinton nie poszła po myśli kandydata republikanów. Trump atakował, ale Clinton była na to gotowa. Potem sięgnął po inny chwyt - odmówił zapewnienia, że uzna wynik wyborów, co w amerykańskiej demokracji jest oczywiste. Niewiele na tym skorzystał, bo sondaże znów pokazały, że debatę wygrała Hillary Clinton.

Żona prezydenta skradła show. Za co kochają ją Amerykanie?

Ta kreacja na długo zostanie w pamięci. Michelle Obama zadała szynku i na uroczystą kolacje na cześć premiera Włoch założyła suknię Versace. Skradła całe show i dopisała jeszcze jedne punkt w historii ośmioletniego pobytu w Białym Domu. Jak wypadła i za co kochają ją Amerykanie?

Choć zawieszony, to pracuje

Szef MON-u w ogniu pytań. Jedno z nich dotyczy Bartłomieja Misiewicza. Wydawało się, że były rzecznik po rzekomej politycznej aferze korupcyjnej nie będzie już pełnił żadnej funkcji, tymczasem ten nadal pracuje w ministerstwie i zajmuje się.... "analizą dezinformacji medialnych, wymierzonych w bezpieczeństwo państwa".