Polska i Świat

Polska i Świat

Wywiad z żoną dyktatora

Na tę rozmowę czekano od kilku lat. Żona prezydenta Syrii Baszara el Asada rzadko pokazuje się publicznie, rzadko udziela wywiadu. Teraz zrobiła wyjątek, przerwała swoje milczenie i rozmawiała z dziennikarzami wspieranej  przez Kreml telewizji Rossija 24. Jaka jest, jak myśli i jak jest być żoną dyktatora? Paulina Chacińska.  

Niemiec a sprawa polska

Teraz pytanie czy czeka nas regermanizacja. Wrocławscy radni PiS-u chcą nowoczesnego osiedla zbudowanego przez niemieckich architektów, ale mówią głośne "nie" - dla niemieckich nazw ulic. Argumenty, że to właśnie  Niemcy zasłużyli się dla miasta nie przekonują. Odpowiedź jest jedna - nie ma miejsca dla Niemców. Spór narasta i dotyka nie tylko Wrocławia. Patryk Rabiega.

Legia zostanie wykluczona z Ligi Mistrzów?

Mieli wspierać swoich piłkarzy - zamiast tego po raz kolejny zafundowali im wstyd. Kibole Legii wdali się w bójkę przed stadionem Realu i zaatakowali policjantów. Twierdzą, że ci ich sprowokowali, ale marne to tłumaczenie, bo takie chuligańskie wybryki zdarzają się nie po raz pierwszy. Są zatrzymani, aresztowani, ale na tym może się nie skończyć. Kara może być o wiele bardziej dotkliwsza niż tylko kompromitacja. Legia może być wykluczona z pucharów.

Reprywatyzacja do weryfikacji?

Polityczny sąd nad reprywatyzacją. Obywatele wreszcie będą mogli zobaczyć swoich oprawców - tak komisji wersyfikacyjnej broni minister Jaki. Opozycja odpowiada - to język stalinowski. Temperatura wzajemnych oskarżeń rośnie, ale nadal nie znamy szczegółów poza jednym, że będzie miała większe uprawnienia niż sąd. Marek Osiecimski.

Spór o edukację seksualną

Przy dyskusji o zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych wrócił temat edukacji seksualnej dzieci. Ta prowadzona jest z różnym skutkiem i na bardzo różnym poziomie, bo przez ponad dwadzieścia lat przedmiot, który miał przygotować ich do życia jest pod stałym ostrzałem ścierających się stron. Czy rzeczywiście jest potrzebny, czy służy tylko do seksualizacji dzieci. O poziomie wiedzy, oczekiwaniach uczniów - Maria Mikołajewska.

Stacje bez handlu w niedzielę?

Do tej pory stacje benzynowe mogły zacierać ręce, że na zakazie handlu w niedzielę zarobią więcej, teraz padł na nie blady strach. Bo obywatelski projekt NSZZ Solidarność, który już trafił do Sejmu, mówi wprost: zakaz handlu w niedzielę dla sklepów powyżej 80 metrów kwadratowych. Kto i ile może na tym stracić?

Problem z domem rodzinnym Hitlera

Burzyć czy nie burzyć, zapomnieć czy pamiętać o bolesnej historii? Austria stoi przed dylematem, co zrobić z kamienicą, w której urodził się Adolf Hitler. Głosy są podzielone.

Nierówna walka z kibolami

Stracie z kibolami pod katowickim Spodkiem przelało czarę goryczy. Policjanci stracili cierpliwość i napisali list do ministra Mariusza Błaszczaka i premier Beaty Szydło, a w nim w mocnych słowach apelują o poszanowanie prawa, bo bezkarność kiboli narasta. Ci czują się bezkarni, a policjanci mało bezpieczni.

Rewolucja w ratownictwie?

Karetki bez lekarzy, za to wyłącznie państwowe i w stałym kontakcie z dyspozytornią. PiS szykuje kolejną zmianę, tym razem w ratownictwie medycznym, a proponowane rozwiązania zwiastują rewolucję.

ONZ krytykuje Polskę

Polska znów w ogniu krytyki, tym razem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Komitet Praw Człowieka odpytuje Polskę, a rząd musi się tłumaczyć z Czarnego Protestu, rasistowskich ataków, awantury wokół Trybunału Konstytucyjnego. Konsekwencje mogą być poważne i ciężko już nie zauważyć, że świat ma wątpliwości nawet do stanu przestrzegania praw człowieka w Polsce.

Reprywatyzacja do weryfikacji?

PiS ogłasza, że wie, jak rozliczyć winnych reprywatyzacji. Zajmie się tym specjalnie do tego powołana komisja weryfikacyjna. Ma być jawna, a jej zadanie ma nie tylko ograniczyć się do sprawdzenia wydanych decyzji, ale i podejmowania nowych. Opozycja nie wierzy w to, co słyszy i mówi: nie tędy droga. To sąd nad sądami, czyli nic innego jak polityczny teatr.

Ceny przeglądów zdrożeją

Badania diagnostyczne w górę, choć tylko dla spóźnialskich. W ten sposób ministerstwo infrastruktury chce zmotywować kierowców. Kto przegapi termin, "na dzień dobry" dostanie ekstra stawkę. I na tym ekstra wydatków nie koniec.

Podbój kosmosu po chińsku

Chiny w kosmosie. Za pięć lat chcą wysłać sondę na Marsa, za osiem - ludzi na Księżyc. Na razie dwóch Chińczyków jest w drodze do Niebiańskiego Pałacu, gdzie czeka ich seria eksperymentów. W tym podboju jest także wątek polski.

Wojna, która dzieli wszystkich

Syryjska wojna i rosyjska odpowiedzialność. Dość bombardowań w Aleppo - taki apel jednoznacznie adresowany jest do Moskwy. Na linii Unia Europejska - Rosja mocne spięcie, ale ciągle bez dodatkowych sankcji. Bo spięcia są także w samej Europie.

Problemy rosną, poparcie maleje

Ostatni rok kosztował go 800 milionów dolarów. O tyle stracił na wartości majątek Donalda Trumpa. Republikański kandydat na prezydenta ma coraz więcej problemów: mniejsze poparcie, mniej pieniędzy. I tylko źle wspominających go kobiet jakby więcej.

Jubileusz TK na cenzurowanym

Długa lista ważnych nieobecnych na jubileuszu Trybunału Konstytucyjnego. Bez prezydenta, bez premiera i ze świadomością, że gdyby nie gest prezydenta Gdańska, obchodów w ogóle by nie było. Bo swego czasu Sejm obciął Trybunałowi budżet. Dziś pod sejmowy topór idzie niezawisłość sędziów.

Rząd ignoruje, Komisja pracuje

Szef Komisji Weneckiej w Gdańsku. Zaproszony przez Trybunał Konstytucyjny, ignorowany przez polski rząd. Bo oficjalnie strona polska opinią sędziów nie jest zainteresowana. Czy jednak tego chce, czy nie, procedury są w toku. A my pokazujemy, jak może wyglądać kolejny odcinek.

Głupota na kółkach

Głupota na kółkach i skrajny brak odpowiedzialności. Na zakorkowanej autostradzie karetka na sygnale - to dla niej kierowcy zjeżdżają na bok i robią tak zwany korytarz życia. I tu życie przynosi drogowy ciąg dalszy. Tak bezczelny, że brak słów.

Kłopotliwe dostawczaki

Kierowcy się na nich skarżą, bo blokują ulice. Oni rozkładają ręce, bo towar dostarczyć muszą, a miasta szukają pomysłów, jak problem rozwiązać.

Tajlandia w żałobie po królu

Wierzyli, że różowy kolor pomoże królowi wyzdrowieć, ale odszedł. Król Tajlandii, najdłużej panujący monarcha na świecie, uwielbiany i nazywany półbogiem nie żyje. Na ulicach tłum zapłakanych ludzi i pogrążonych w żałobie, która ma potrwać rok.