Polska i Świat

Polska i Świat

Znikające krzyże

Przydrożne krzyże zniknęły z ulic w Legnicy. Drogowcy musieli to zrobić, bo miarka się przebrała. Oburzone rodziny ofiar wypadek piszą skargę do miejscowego prezydenta. Ale problem dotyczy całej Polski.

Trudne zeznania

To właśnie tam miały być chronione. Sąd, prokuratura, policja - dzieci, które były ofiarami lub świadkami przestępstw miały tam zeznawać w takich warunkach tak, by czuły się bezpieczne. Miały, bo - mimo regulacji - cały czas dochodzi do błędów.

Wsparcie dla kobiet

Jakiej pomocy potrzebuje kobieta, u której stwierdzono ciężką wadę płodu? Czy ma do kogo się zwrócić, gdy staje przed wyborem czy przerwać czy kontynuować ciążę? W czasie gdy rząd szykuje program pomocy dla pań w tzw. trudnych ciążach, reporter programu "Polska i Świat" rozmawia z kobietami, które - mimo stwierdzenia wady letalnej płodu - zdecydowały się urodzić dziecko.

Co dalej z relokacją?

Premierowi Włoch puszczają nerwy. Matteo Renzi ponownie zagroził zawetowaniem unijnego budżetu w przyszłym roku i zablokowaniem unijnych funduszy dla tych krajów, które nie chcą przyjąć migrantów w ramach ich relokacji.

Minister się broni

Antoni Macierewicz pojawił się w Brukseli na szczycie ministrów obrony państw NATO. W planie nie było oficjalnego spotkania z Francuzami, nie było też okazji - jak twierdzi szef MON - na osobną rozmowę, ale stosunki miedzy nimi "są dobre". Czy rzeczywiście?

Zespoły smoleńskie

Polityczna walka na zespoły smoleńskie. Platforma Obywatelska tworzy swój, rozpoczynają się jego prace. Ta na razie była utajniona, ale zadanie ma jedno - walczyć o prawdę i "odkłamywać" teorie Antoniego Macierewicza.

Trybunał po raz szósty

To już szóste podejście. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości publikują projekt kolejnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Tym razem reguluje on przede wszystkim procedurę wyboru prezesa tej instytucji. Opozycja nie zostawia na projekcie suchej nitki i jednym głosem twierdzi, że to kolejne działania osłabiające pozycję Polski na zewnątrz.

Jak się nie dać pogodzie?

Wszystkiemu winny jest stres, klimat i pośpiech. Kto najbardziej odczuwa zmianę pogody? Liczba meteopatów rośnie, ale gotowej recepty, jak się pogodzie nie dać, jeszcze nie ma.

Modlitewna demokracja

Demokracja po polsku. Pytanie, czy zgodna z prawem. Sprawa jest co najmniej dyskusyjna, bo dotyczy wiary. Czy większość może stanowić o mniejszości? W przedszkolu, o którym mowa: tak. Pytanie, na jak długo.

Rok od wygranej PiS

Kolejna sprawa, która dzieli społeczeństwo. Mija rok od wygranej PiS w wyborach parlamentarnych. Jak wypada dobra zmiana?

Głos Kościoła

Taki głos to dla wielu rodzin smoleńskich jedyna i ostatnia szansa na powstrzymanie przymusowych ekshumacji bliskich. Skończyć może się jednak na nadziei, bo jak dotąd tylko kardynał Kazimierz Nycz publicznie stanął po ich stronie. Inni duchowni katoliccy nie mieli tyle odwagi, by ich wesprzeć. Żaden z nich nie miał tyle odwagi, by wezwać do powstrzymania ekshumacji.

Co z reprywatyzacją?

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro przedstawiają projekt ustawy o komisji weryfikacyjnej, a przy okazji krytykują Hannę Gronkiewicz-Waltz, której mąż na reprywatyzacji skorzystał. Prezydent Warszawy sama chce ponownego zbadania sprawy.

Pytania o mistrale

Tego premier Beata Szydło mogła się spodziewać. Na konferencji prasowej, las rąk i wiele pytań o mistrale i ministra obrony. Zamiast konkretnej odpowiedzi ucięcie tematu i odesłanie do Antoniego Macierewicza. W obronę bierze go jedynie Mariusz Błaszczak, który przekonuje, że minister zapobiegł groźnej transakcji, choć oficjalnie żadne zainteresowane państwo niczego nie potwierdziło.

Najszybszy ratunek

Ministerstwo Zdrowia chce, by ratownicy na motocyklach stali się elementem systemu ratownictwa w Polsce. To właśnie oni mogą szybko dotrzeć w zakorkowane i trudno dostępne części miasta i błyskawicznie rozpocząć akcje ratunkową.

Komiksowa opowieść o tragedii

Przez trzy godziny patrzył jak terroryści zabijali kolejnych zakładników. Zastanawiał się kiedy on będzie następny. Przeżył. I całą tragedię opowiada w niezwykły sposób. Jeden z zakładników, przetrzymywanych przez terrorystów w klubie Bataclan w Paryżu stworzył komiks na ten temat.

Wicemarszałek Borusewicz odsunięty od prowadzenia obrad

35 lat temu usłyszałem, że jestem groźny dla senatu - mówi Bogdan Borusewicz. Zasłużony działacz opozycji w czasach PRL-u, obecnie wicemarszałek Senatu został odsunięty od prowadzenia obrad, bo podpadł obecnej władzy. Dokładnie marszałkowi senatu z Prawa i Sprawiedliwości.

Misiewicz wrócił na studia

Bartłomiej Misiewicz wrócił na studia. Były rzecznik MON i bliski współpracownik Antoniego Macierewicza mimo braku wyższego wykształcenia zajmował i zajmuje intratne stanowiska w państwowych spółkach oraz instytucjach. Obecnie pracuje w ministerstwie obrony i zajmuje się dezinformacją medialną, która zagraża naszemu krajowi. Tę prace ma teraz pogodzić ze studiami.

"Czarne protesty" w Polsce

Tysiące protestujących na ulicach polskich miast. Demonstracje także za granicą. Za nami drugi dzień II Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. To nie jest już tylko kwestia zmiany prawa aborcyjnego. Organizatorki mówią, że chodzi o wolność kobiet.

Nietrafiony szpaler cmentarny

Krzewy w Woźniakowie pod Kutnem na pewno nie kłują, co poniektórych mogą tylko kłuć w oczy. Aleja tui na tutejszym cmentarzu wzbudza dwuznaczne skojarzenia. U niektórych nawet zakłopotanie, gdyż widząc takie zestawienia trudno powstrzymać wyobraźnię. Materiał z programu "Polska i Świat".