Polska i Świat

Polska i Świat

Wywiad Kaczyńskiego

Wizja Polski według Prawa i Sprawiedliwości ważniejsza od ewentualnego spadku wzrostu gospodarczego - Jarosław Kaczyński przyznaje w wywiadzie dla agencji Reutera. Opozycja i ekonomiści zaniepokojone, ale PIS w tym powodu do obaw nie widzi, bo to nie zapowiedź, a jedynie możliwość.

Wersja Putina

Do tej pory o katastrofie smoleńskiej tak otwarcie nie mówił. Teraz przytacza fragment stenogramów. Władimir Putin mówi wprost: pilot nie chciał lądować, ale nikt nie chciał tej decyzji przekazać prezydentowi, dlatego padł komunikat "rób, co chcesz, ląduj". Komisja badania wypadków lotniczych wszystkiemu zaprzecza i twierdzi, że nie było takich nacisków.

15 lat bez Grzegorza Ciechowskiego

Odszedł 15 lat temu. Unikał tłumów, wstydził się popularności, ale tak zapisał się w historii polskiej muzyki, że w pamięci swoich fanów nadal żyje.

Wielki powrót fotoradarów

Warszawskie fotoradary znów będą robić zdjęcia kierowcom. Tym razem odpowiedzialny za nie nie będzie Główny Inspektorat Transportu Drogowego, a nie straż miejska.

Święta w Sejmie

Kryzys parlamentarny trwa. Opozycja nie wychodzi z sejmu i przedłuża protest aż do 11 stycznia, bo - przekonuje - propozycja współpracy to nie wyciągnięcie ręki na zgodę, a gra na rozbicie jej jedności.

Jak się policzyli?

Kto liczył głosy w Sali Kolumnowej? Na pewno nie robiła tego posłanka Kukiz 15 ani poseł PSL, których marszałek Marek Kuchciński do tego zadania wyznaczył. Posłowie dziś publicznie przyznali, że nawet nie było ich w Sali Kolumnowej.

Nowy Trybunał 

Po zmianach niektórzy sędziowie mówią wprost: nie będziemy respektować wyroków nowego Trybunału Konstytucyjnego. Na takie słowa ostro reaguje Zbigniew Ziobro i zapowiada, że za niepodporządkowanie się wyrokom będą wyciągane wobec nich konsekwencje dyscyplinarne.

Jak posłów blokowano

Okres przedświąteczny jest wyjątkowo gorący politycznie. Po piątkowych nocnych demonstracjach prokuratura wszczyna śledztwo ws. blokowania wyjazdu posłów z Sejmu przez manifestujących. Partia rządząca obecne wydarzenia nazywa działaniami przestępczymi, ale to co teraz ich oburza, cztery lata temu było do zaakceptowania. Wtedy wyjście z Sejmu blokowała Solidarność.

Kaczyński: wyciągamy rękę

Nie było szans na pytania dziennikarzy, ale przekaz oświadczenia prezesa PiS, pani premier i marszałków jest jasny - rządzący mówią, że wyciągają rękę do opozycji i liczą że przed świętami posłowie jej nie odrzucą. W zamian za przywrócenie ładu PiS proponuje wyznaczenie szefa opozycji. To dla protestujących jest nie do przyjęcia, protestu zatem nie kończą, bo nie wiedzą ze strony rządzących dobrej woli.

Polityczna pielgrzymka

Zanim oświadczenie, najpierw była Częstochowa. Politycy PiS z premier Beatą Szydło pojechali modlić się na Jasną Górę za Polskę, a z ołtarza proszono o zwycięstwo prawdy.

Kaczyński krytykuje i poucza media

Teraz żółta karta dla mediów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński przypomina, co jest naszym obowiązkiem i podkreśla, że to obowiązek święty. Protesty w Sejmie i przed Sejmem należy nazywać wprost - to działalność przestępcza. Pytanie jak to pokazywać, skoro kamery do protestu polityków nadal nie są dopuszczane. Dziennikarze powołują się na swoje prawa, niezależność mediów i mówią "nie" cenzurze.

Spór o wykluczenie posła PO

Głos zabrał dziś też długo oczekiwany marszałek Sejmu, od którego decyzji o wykluczeniu posła Platformy z obrad cała akcja się zaczęła. Marek Kuchciński odczytał swoje oświadczenia, a w nim usłyszeliśmy, że musiał podjąć kroki, bo opozycja mówiła nie na temat, naruszyła regulamin, a on chciał zapewnić tylko ciągłość obrad.

Kompromisu nie będzie?

Opozycja nie przestaje okupować sejmowej mównicy i nie wycofuje się z żądań. Chce powtórzenia piątkowego głosowania nad budżetem, ale w tym punkcie PiS jest nie ugięty, co widać było na wtorkowych obradach Senatu. Przerwy w obradach do czasu wyjaśnienia sytuacji nie było.

Ekologiczny i niebezpieczny

Potencjalnie zabójczy gaz w klimatyzacji samochodowej. Od Nowego Roku nasza klimatyzacja w aucie będzie napełniana gazem ekologicznym - tak życzy sobie Unia Europejska. Powstaje jednak pytanie, czy chroniąc środowisko, dostatecznie ochronimy również siebie.

Parlament pod specjalnym nadzorem

Wokół Sejmu barierki, a na terenie parlamentu policjanci i funkcjonariusze BOR. Opozycja protestuje, nie chce obradować pod taką presją i w takich warunkach, ale Senat na te apele jest głuchy. Marszałek Senatu zapewnia, że policjantów w Sejmie nie ma, ale nasza kamera rejestruje zupełnie inny obraz. Wzmożonymi środkami bezpieczeństwa zdziwieni są też przechodnie.

Trybunał Konstytucyjny po nowemu

Andrzej Rzepliński nie dopuszczał ich przez rok do orzekania, ale tuż po zakończeniu jego kadencji mamy nowe decyzje. Do składu TK zostali włączeni sędziowie wybrani w obecnej kadencji - Mariusz Muszyński, Lech Morawski i Henryk Cioch. Tak zadecydowała sędzia Julia Przyłębska, której prezydent powierzył pełnienie obowiązków prezesa Trybunału. Sędzia ma szanse objąć fotel po Andrzeju Rzeplińskim, ale kandydatów pozostaje dwóch: ona i Michał Warciński.

Walka o psiego przyjaciela

To musi być prawdziwa miłość. Warszawianka ratuje swojego ciężko chorego kundla i nie ma dla niej żadnych ograniczeń. Akcja: ratunek była skomplikowana, ale się udała.

Żandarmeria na ulice Warszawy

Reakcje polskich władz na zamach w Belinie i rozbieżności w przekazie. Szef MSWiA wysyła na ulice wojsko, by po wczorajszym ataku zapewnić obywatelom większe bezpieczeństwo. Z kolei wiceszef MSWIA wysłanie żandarmerii tłumaczy protestami w Warszawie. Opozycja natomiast w żadne tłumaczenie nie wierzy i ma swoja teorię.

"Bo we mnie jest seks"

Kto chce więcej seksu? Odpowiedź jest zaskakująca, bo to nie mężczyźni, a kobiety. Zaskakujących odpowiedzi jest o wiele więcej, bo z raportu przygotowanego pod okiem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza znaczące zmiany w życiu seksualnym, na przestrzeni ostatnich 20 lat, widoczne są głównie wśród Polek.

Posiedzenie Sejmu trwa

Powinniśmy w normalnych warunkach przedyskutować i głosować budżet - mówi opozycja, która zapowiada okupacje sali plenarnej nawet do 11. stycznia. PiS, który zorganizował budżetowe głosowanie w sali obok, upiera się przy swoim i na razie prawdopodobnie cofnie się tylko w sprawie ograniczeń dla dziennikarzy. Prawdopodobnie, bo nadal dziennikarze nie mogą swobodnie poruszać się po sejmie. Ograniczenia mają zostać zniesione we wtorek.