Polska i Świat

Polska i Świat

Nowe przepisy i nowe ceny. Opłaty za telefonowanie już obniżono, a będzie jeszcze taniej. Najpierw od końca kwietnia tego roku, a następnie w przyszłym, kiedy mamy rozmawiać za darmo na terenie całej Unii Europejskiej.

Dekomunizacja ulic w Warszawie. Czy to tylko symboliczny koniec komunizmu, czy też kłopot dla mieszkańców? Na pewno będzie spore zamieszanie, bo zmiana 20 nazw ulic oznacza wymianę dokumentów dla 30 tysięcy osób oraz tysiąca firm. A także duże koszty.

Prokuratura odcina się od Trybunału Konstytucyjnego, za to Sąd Najwyższy mocno go wspiera - a razem z nim Naczelny Sąd Administracyjny. Prawo i Sprawiedliwość zarzuca sędziom mieszanie się w politykę, choć sam nie kryje, po co władzy Trybunał.

1700 zawiadomień, ale śledztwa nie będzie. Prokuratura otwarcie odmawia wszczęcia postępowania w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Opozycja nie kryje oburzenia i żąda wyjaśnień, a PO protestuje przeciwko ręcznemu sterowaniu prokuraturą.

CBA wkracza do stołecznego ratusza, ale prezydent Warszawy tym faktem wcale zdziwiona nie jest. Hanna Gronkiewicz Waltz mówi, że to kolejna już kontrola. Z małym wyjątkiem - tym razem medialnie nagłośniona. Zatem widzi w tym rękę Mariusza Kamińskiego. Co jest sprawdzane w Ratuszu?

Państwo Islamskie w kłopotach. Ma problemy finansowe i zaczyna obniżać pensje swoim żołnierzom. O buncie raczej nie ma mowy, ale o zmniejszonej aktywności w Europie - zdaniem ekspertów - już tak.

Sceny jak z horroru - tylko że tym razem to nie film, a prawdziwy koszmar jaki chorym na Alzhaimera zafundowali pracownicy domu opieki w Trzciance pod Warszawą. Była pobudka o 3 w nocy, związywanie pasem i na tym nie koniec. Teraz w palcówce jest kontrola, rodziny zabierają bliskich, a my pytamy, jak tego na przyszłość uniknąć.

Media społecznościowe z ograniczeniem wiekowym. Ten temat w UE ciągnął się od dawna, ale niedawno członkom PE udało się dojść do porozumienia. Korzystanie ze słynnych portali bez zgody rodziców ma być możliwe dopiero od 16 lat.

Trybunał Konstytucyjny z silnym wsparciem ze strony niektórych samorządów i najważniejszego organu - Sądu Najwyższego, a ten mówi głośno: będziemy respektować wyroki TK, również te niepublikowane. PiS-owi takie poparcie się nie podoba, o czym otwarcie mówi rzeczniczka partii i otwiera falę krytyki i ostrej reakcji ze strony opozycji.

Pszczoły w Bundestagu. Niemiecki parlament ma własną pasiekę. Owady mają przypominać politykom, że podejmując decyzję często decydują nie tylko o losie wyborców, ale - pośrednio - całej planety.

Polscy studenci jadą do zniszczonego przez trzęsienie ziemi Nepalu. Wiozą leki, sprzęt medyczny i środki opatrunkowe. Rok po tragedii mieszkańcy nadal potrzebują pomocy. Straty był tak olbrzymie, że Nepal do tej pory podniósł się po katastrofie.

To była największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Od wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu mija właśnie 30 lat. Paulina Chacińska przenosi się w czasie i opowiada, jak prasa PRL relacjonowała awarię.

Właścicielem apteki powinien być farmaceuta, a nie biznesmen. Bo tylko farmaceuta może ponosić pełną odpowiedzialność - mówi Ministerstwo Zdrowia i chce zmienić zasady działalności aptek w Polsce. Kto na tym zyska, a kto straci?

Samorządowcy Platformy przechodzą do Nowoczesnej. I robią to we Wrocławiu - mieście Grzegorza Schetyny, obecnego szefa PO. Koalicja Ryszarda Petru i klubu radnych Rafała Dutkiewicza stała się faktem. Czy Platforma ma się czego bać?

Przywróćmy państwo demokratyczne - piszą we wspólnym liście różni w poglądach, ale w tym wypadku zjednoczeni, byli polscy prezydenci, szefowie MSZ i działacze opozycji. To ma być protest przeciwko działaniom rządu PiS. Sygnatariusze listu zwracają uwagę, że z wiarygodnego, cenionego partnera w Unii i NATO, stajemy się "państwem specjalnej troski".

Narzędzie zbrodni szykował do rana. Kiedy nie udało mu się załatwić sprawy w urzędzie, podbiegł do przypadkowej rodziny, wyciągnął z reklamówki siekierę i zadał dziesięcioletniej Kamili śmiertelny cios w głowę. Samuel N. dziś usłyszał wyrok dożywocia.

Zapisy jeszcze trwają, choć już teraz wiadomo, że padnie rekord frekwencji - charytatywny bieg Wings for Life 8 maja wyruszy z Poznania. Wiadomo, gdzie będzie start, ale nie wiadomo, gdzie będzie meta, bo o tym zadecydują sami zawodnicy.

Do tej pory były pewnym wyjątkiem, od niedawna wyrastają jak grzyby po deszczu - to filie Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego w małych miasteczkach. Nie ma tam dwupasmówek, skomplikowanych rond, przez co kursanci liczą na łatwe zdanie egzaminu. Tylko czy to aby na pewno się opłaca?

W Cannes trwają przygotowania do słynnego festiwalu filmowego i ćwiczenia - wszystko w trosce o bezpieczeństwo majowej imprezy. Są jednostki antyterrorystyczne i scenariusz, do którego nie może dojść, ale który trzeba rozważyć.