Polska i Świat

Polska i Świat

Opozycja mogła opóźnić prace nad projektem PiS

Ustawa dyscyplinująca sędziów nie byłaby procedowana, gdyby posłowie opozycji stawili się liczniej na obradach i wygrali głosowanie. Ale tak się nie stało, dlatego protestujący w obronie wolnych sądów nie szczędzili opozycji słów krytyki.

Burzliwa debata o ustawie dyscyplinującej sędziów

Zanim projekt ustawy dyscyplinującej sędziów trafił do komisji, posłowie przez dwie i pół godziny debatowali nad jego treścią. Emocji nie brakowało - posłowie opozycji nie mają wątpliwości, że tą ustawą PiS chce ukryć afery i wyciszyć sprawę szefa NIK Mariana Banasia, a rządzący powtarzają, że chcą dzięki tej propozycji "skończyć z anarchią w sądownictwie".

Protesty w obronie sędziów

W środę mieszkańcy ponad 200 miast zebrali się pod sądami by sprzeciwić się propozycji ustawy represjonującej sędziów. Wielu uważa, że projekt Prawa i Sprawiedliwości jest sprzeczny z konstytucją.

Unia Europejska wobec zmian w polskich sądach

Sprawa sądów i reformy sadownictwa wraca do Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to Sąd Najwyższy ma zadecydować czy nowa KRS jest organem samodzielnym i niezależnym od władz. Sąd Najwyższy orzekł, że nie jest - ale ten wyrok nie podoba się władzy.

Zmiany PiS a francuskie i niemieckie prawo

Politycy rządu tłumaczą, że przygotowując projekt ustawy represyjnej wobec sędziów, wzorowali się na prawie francuskim i niemieckim. Marie-Aimee Peyron z Paryskiej Rady Adwokackiej i Matthias Fahrner z niemieckiego "Nowego Stowarzyszenia Sędziów" pokazują, że różnice są jednak znaczne.

Ustawa represyjna PiS i opór sędziów

Sejmowi prawnicy nie zostawiają suchej nitki na projekcie ustawy represjonującej sędziów. Do opinii liczącej ponad 60 stron krytycznie odnieśli się, wskazując między innymi, że projekt ustawy PiS może być sprzeczny z prawem polskim i unijnym.

Dziekani wydziałów prawa zaniepokojeni projektem ustawy

W sprawie represyjnej ustawy PiS wypowiedziały się polskie autorytety w dziedzinie prawa. Mówią jednym głosem - to nakładanie kagańca na polskich sędziów i jeden z najniebezpieczniejszych projektów prezentowanych dotychczas. Opinie polskich prawników cytują zagraniczne media - analizują sytuację w Polsce i zastanawiają się, czy grozi nam polexit.

Protesty w obronie sądów

W środę o godzinie 18 przed sądami w całej Polsce i przed Sejmem w Warszawie rozpoczęły się demonstracje sprzeciwu wobec projektu autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy dyscyplinowania sędziów. Na ulice wyszli ludzie i stanęli w obronie niezawisłości i niezależności sądowniczej.

Przedświąteczne przesilenie w sortowni paczek

Druga połowa grudnia to wyjątkowo pracowity okres dla sortowni paczek. Co roku przed świętami firmy kurierskie toną w przesyłkach. Tylko w jedną noc jedna z polskich sortowni przyjęła aż trzysta tirów z paczkami.

Surowa kara za palenie śmieci w piecu

Pięć tysięcy złotych - taką karę wyznaczył sąd dla mieszkańca Leszna za to, że ten palił w piecu śmieci. Strażnicy miejscy opublikowali wyrok ku przestrodze i sami też kupili piece, by uczyć mieszkańców jak palić, by mniej truć.

Chemioterapia w domu

Na razie nie wszyscy pacjenci chorzy na nowotwór mogą skorzystać z możliwości leczenia w warunkach domowych. Szpitale nadal wolą przeprowadzać chemioterapie w placówkach, ale NFZ razem z profesorem Lucjanem Wyrwiczem pracuje nad projektem, by ten trend zmienić. Leczenie jest tańsze i bardziej komfortowe dla chorego.

Prezes URE i podwyżki cen prądu

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy cen prądu na przyszły rok, ale tylko dla jednego z czterech operatorów. Klienci indywidualni Taurona zapłacą średnio 9 lub 15 złotych więcej za miesiąc. Pozostali odbiorcy na razie nie dostaną wyższych rachunków.

Były poseł PiS z zarzutami

Kradli ubrania z kontenerów PCK i sprzedawali w sklepach z tanią odzieżą. Zarzuty w dolnośląskiej aferze usłyszała już dziesiąta osoba - to były poseł PiS i były szef struktur tej partii na Dolnym Śląsku, Piotr. B. Na kradzieży darów z organizacji podejrzani mieli zarobić ponad milion złotych.

Franciszek zniósł "tajemnicę papieską"

Papież Franciszek znosi „tajemnicę papieską” w postępowaniach o pedofilię - na ten krok ofiary księży pedofilów czekały od dawna, bo właśnie z powodu tajemnicy papieskiej nie miały dostępu do wyroków, jakie zapadały, a organy ścigania do dokumentów w postępowaniach kanonicznych.

Eksperci Sądu Najwyższego o projekcie ustawy represyjnej

Eksperci Sądu Najwyższego krytykują projekt represyjnej ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. W wydanej opinii, która liczy ponad 40 stron wykazują, że projekt stanowi zagrożenie dla niezależności polskiego sądownictwa i ostrzegają przed wyjściem Polski z Unii. PiS przekonuje, że chodzi jedynie o uporządkowanie systemu na wzór innych krajów europejskich, ale ten argument eksperci szybko obalają.

Sędziami zajmą się prokuratorzy

Po wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości PiS boi się, że wyroki wydawane przez sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa mogą być kwestionowane. Partia rządząca chce wprowadzić ustawę, która zakaże innym sędziom w ogóle o to pytać. Autorytety prawnicze alarmują, że to oznacza koniec niezawisłości i trójpodziału władzy w Polsce.

Wątpliwości wokół majątku szefa NIK

Skąd Marian Banaś miał w domu 200 tysięcy i dlaczego do oświadczenia majątkowego nie wpisał dwóch milinów złotych? "Dziennik Gazeta Prawna" pisze o wątpliwościach agentów CBA dotyczących majątku prezesa NIK Mariana Banasia.

Neutralność klimatyczna w Unii Europejskiej bez Polski

Premier Morawiecki wrócił z unijnego szczytu w sprawie klimatu i ogłosił sukces. Polska jako jedyny kraj nie potwierdził zobowiązania neutralności klimatycznej do 2050 roku. Polski rząd chwali się, że zyskał czas i być może większe pieniądze na transformację energetyczną, ale inaczej widzi to prezydent Francji Emmanuel Macron.