Polska i Świat

Polska i Świat

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności. Irlandia wstrzymuje ekstradycję Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Czy będzie kłopot z wyborami samorządowymi? Krajowe Biuro Wyborcze nie jest pełne optymizmu. Czasu jest coraz mniej, a wiele rzeczy, które już dawno powinny być określone i załatwione wciąż nie są gotowe. Problem dotyczy nie tylko zakupu kamer, monitoringu w lokalach wyborczych, ale i brakujących urzędników, którzy mieli nad wszystkim czuwać.

Pobierali pieniądze z programu 500 plus, chociaż im się nie należało. W Krakowie pieniądze będzie musiało zwrócić 900 rodzin, we Wrocławiu pół tysiąca. W skali kraju to nie jest duży procent, ale rząd przypomina, że nielegalnie pobrane świadczenia trzeba będzie oddać - i na samym zwrocie może się nie skończyć.

17 wiceministrów straciło stanowiska. Ich odejście ma usprawnić pracę rządu. Jak mówi rzeczniczka premiera, to początek wprowadzania nowego modelu zarządzania. Opozycja już mówi, że to nie redukcja, tylko zmiana stanowisk. Pojawia się pytanie, czy chodzi o oszczędności, czy tyko zmianę stanowisk.

Przed wjazdem na rondo nie trzeba włączać lewego kierunkowskazu. To orzeczenie sądu administracyjnego z Lublina. Sędzia zajął się sprawą po skardze na egzaminatora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Ten nie zaliczył egzaminu na prawo jazdy po tym, gdy zdający, skręcając na rondzie w lewo, nie zasygnalizował tego kierunkowskazem.

Nowy, kontrowersyjny sposób na leczenie alkoholików. Niemiecki Caritas otworzył ośrodek, w którym podaje się alkohol, ale w ustalonych dawkach. Specjaliści nie kryją zaskoczenia.

Mija druga rocznica wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który do dziś nie został opublikowany. I na razie, nawet po zmianie premiera, publikacji nie będzie. Politycy PiS unikają tematu jak ognia, ale grupa demonstrujących przed Kancelarią Premiera o temacie nie zapomina. Wśród nich były szef Trybunału Andrzej Rzepliński.

Nauczycielka uderzyła siedmiolatkę. Klaps miał być sposobem na rozwiązanie konfliktu między uczennicami, a wywołał kolejny - między szkołą a matką dziewczynki. Sprawą ze szkoły podstawowej w Łapach na Podlasiu zajmuje się prokuratura.

Smogowy problem i rozbieżności - diabeł tkwi w szczegółach. Mimo głośnych zapowiedzi poprawy jakości powietrza, eksperci są rozczarowani proponowanymi przez Ministerstwo Energii przepisami. Twierdzą, że niewiele one zmienią, a na pewno nie zmniejszą smogu, bo normy jakości dla węgla są zbyt liberalne.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele wchodzi w życie. To pierwszy taki weekend, w który w niedzielę nie zrobimy zakupów. Przepisy podzieliły Polaków, nie wszystkim takie rozwiązanie się podoba. Michał Chlebowski sprawdza, co będzie czynne, a co nie, bo zakaz handlu w niedziele nie obejmie wszystkich.

Czy na linii Kim Dzong Un - Donald Trump jest ocieplenie? To jeszcze za duże słowo, ale zmieniła się retoryka z agresywnej na łagodną, a w planach jest nawet wspólne spotkanie. Z taką propozycją wyszła Korea Północna, Stany Zjednoczone są na tak. Pytanie gdzie i kiedy miałoby do tego dojść i czy Kim Dzong Un dotrzyma słowa, by do tego czasu zrezygnować z prób rakietowych.

Przerwały milczenie, lawina ruszyła, a protesty rozlały się na cały świat. Trwa to już kilka miesięcy. Międzynarodowy Dzień Kobiet był kolejną okazją, by kobiety o sobie przypomniały. Wykorzystały ten czas i na tym nie poprzestaną, bo do zrobienia jest wiele: od wyrównania zarobków po antykoncepcję.

Po wycieku tajnej notatki do mediów Ministerstwo Spraw Zagranicznych szuka winnego. Sprawą już zajęła się prokuratura, a opozycja żąda wyjaśnień i odpowiedzi na pytanie, jaki jest stan stosunków polsko-amerykańskich. Pytanie ważne, bo ujawniona notatka mówi o blokadzie spotkań polskiego prezydenta i premiera w Białym Domu do czasu zakończenia sporu o ustawę o IPN. Premier Morawiecki temu zaprzecza, głos zabierają Stany Zjednoczone. O sprawie informuje Arleta Zalewska.

Pytamy o stosunki polsko-unijne. Premier Mateusz Morawiecki po raz kolejny chce przekonać Brukselę do reformy sądownictwa autorstwa Prawa i Sprawiedliwości. "Białą księga" z wyjaśnieniami trafiła do szefa Komisji Europejskiej. Pytanie, czy ten zmieni zdanie? O sprawie informuje Sebastian Wasilewski.

Samochody bez kierowców w Polsce coraz bliżej. Jest już ustawa, która zezwala na testowanie aut-robotów. Jaworzno chce być pionierem. Naukowcy właśnie zeskanowali ulice miasta, by autonomiczne pojazdy wiedziały jak jechać. Na drogach mogą pojawić się jeszcze w tym roku. O futurystycznych samochodach, które wjeżdżają w teraźniejszość, opowiada Łukasz Wieczorek. 

Co robić, żeby nie kupować za dużo jedzenia, jak gotować, żeby go nie marnować - to spory problem na całym świecie. Według wyliczeń rocznie wyrzucamy ponad miliard ton. Zastopować ten zły nawyk może nowy trend: "zero odpadów" - o czym informuje Maciej Warsiński.

Odkopałem najpierw żonę, potem szukałem córeczki - mówi mieszkaniec kamienicy, która zawaliła się w Poznaniu. Od tragedii mijają cztery dni. Mieszkańcy powoli wychodzą z szoku, ale nadal trudno jest im o tym mówić i uwierzyć w to, co się stało. Stracili mieszkania, niektórzy cudem ocaleli. Na szczęście nie zostali sami. Mogą liczyć na pomoc urzędników, mieszkańców i sąsiadów - a ta, jak podkreśla reporter Kamil Czaplicki, jest teraz dla niech najważniejsza.

W czwartek mija 50. rocznica studenckich protestów oraz ich brutalnej pacyfikacji przez aparat bezpieczeństwa PRL. Rocznica, która przypada w napiętej atmosferze. Uczestnicy marca’68 liczyli, że pamięć o tamtych wydarzeniach pomoże w naprawie relacji polsko-żydowskich, cały czas mają nadzieję, ale coraz bardziej niepokoi ich działanie władz i retoryka antyżydowska.