Polska i Świat

Polska i Świat

Nieodwołane wizyty u lekarza będą płatne?

Czy nieodwołane wizyty będą płatne? Minister zdrowia tego nie wyklucza. Taki pomysł pojawił się, bo pacjenci na umówione wizyty nie przychodzą. Blokują miejsce innym pacjentom i marnują czas lekarzy.

Sprawa sędziego Juszczyszyna

Sprawa sędziego Pawła Juszczyszyna nabiera tempa. Od czego wszystko się zaczęło? Dlaczego w ostatnim czasie to właśnie Juszczyszyn stał się jedną z głównych postaci walki o przestrzeganie praworządności w Polsce? Ustalił to Sebastian Wasilewski.

Prezydent podpisał ustawę represyjną

Opozycja i środowiska prawnicze apelowały o weto, ale prezydent zdecydował inaczej. Andrzej Duda podpisał represyjną ustawę. Nie brakuje cierpkich słów – profesor Andrzej Zoll mówi o skandalu, a Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar o smutnym dniu dla Polski.

Sędzia Juszczyszyn ukarany

Sędzia Paweł Juszczyszyn ukarany - nie może orzekać i odebrano mu wszystkie sprawy. Obniżono mu również wynagrodzenie o 40 procent. Decyzję w jego sprawie wydała Izba Dyscyplinarna, która uchwałą Sądu Najwyższego nie powinna orzekać. Pełnomocnik sędziego z postanowieniem się nie zgadza. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego decyzję izby uzasadnia, mówiąc, że sędzia Juszczyszyn wypowiada wojnę własnemu państwu.

Kancelaria Sejmu wciąż nie ujawnia list poparcia

Opozycja chce konkretów, a połowiczne informacje jej nie interesują - Kancelaria Sejmu nie ujawniła nazwisk na listach poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa. Podała za to, ile osób poparło danego kandydata. Nazwiska nadal są pilnie strzeżone.

Drugi dzień Macrona w Polsce

Emmanuel Macron w drugi dzień w Polsce był w Krakowie, gdzie podczas wykładu na Uniwersytecie Jagiellońskim powiedział o polskiej praworządności. Prezydent tonuje swoją wypowiedź, ale o polskich sądach nie zapomina.

Śmierć pacjenta na SOR-ze

Pacjent zmarł na SOR-ze w Warszawie - spędził tam 18 godzin. W tym czasie lekarze zdiagnozowali u niego tętniaka aorty brzusznej, ale już go nie zoperowali, ponieważ nie było chirurga naczyniowego. Pan Jacek miał jechać do innej placówki, jednak było już za późno. Jego rodzina jest oburzona działaniem personelu medycznego. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Nastolatka z ogromnym długiem

Ma dopiero 11 lat i na starcie ogromny dług - prawie milion złotych. To kredyt, który zaciągnął jej nieżyjący ojciec i olbrzymie odsetki. Komornik zajął rentę, którą dostała dziewczynka po ojcu. Sytuacja finansowa rodziny jest zła. Prawnicy i Rzecznik Praw Dziecka alarmują - sprawą zainteresował się wiceminister sprawiedliwości. 

Donosy wciąż w modzie

W ostatnim czasie w Polsce o połowę wzrosła liczba donosów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS ma ręce pełne roboty, kontrola goni kontrolę, a Ministerstwo Finansów za każdy sygnał dziękuje. 

Prezydent o listach poparcia kandydatów do nowej KRS

Prezydent w najnowszym wywiadzie mówi wprost o nieujawnionych listach poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Jeśli coś będzie nie tak, nie będzie miało to znaczenia - twierdzi Andrzej Duda. Opozycja i sędziowie oceniają to jednoznacznie: prezydent nie może stawiać się ponad prawem.

NIK wchodzi do gabinetu wicemarszałka

Do gabinetu wicemarszałka Sejmu wchodzą wiceprezesi Najwyższej Izby Kontroli. Ryszard Terlecki sprawę bagatelizuje, ale pytania nie cichną, bo na czele NIK stoi Marian Banaś, którego PiS chciało odwołać.

Kontrowersyjna nominacja w ABW

Nominacja Krzysztofa Wacławka na szefa ABW wzbudza kontrowersje. Politycy opozycji mówią, że jego szybki awans wynika z tego, że to człowiek Mariusza Kamińskiego. Z obecnym szefem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zna się od dawna. "Gazeta Wyborcza" ujawnia, że jeszcze w CBA nowy szef ABW miał odegrać ważną rolę w sprawie "willi Kwaśniewskich".

Izba Dyscyplinarna dalej orzeka

Izba Dyscyplinarna mimo uchwały Sądu Najwyższego dalej pracuje. Dziś zajmowała się sprawą Anny Bator-Ciesielskiej - sędzia odmówiła orzekania z sędziami, których oskarżono o udział w hejterskiej akcji wymierzonej w innych sędziów. Teraz grozi jej zawieszenie.

Macron w Polsce

Prezydent Francji Emanuel Macron składa pierwszą wizytę w naszym kraju. Tematów do dyskusji sporo - wśród nich również i te trudne. Nie obyło się bez uwagi na temat polskiej praworządności.

Czy maseczki chronią przed koronawirusem?

W trosce o swoje bezpieczeństwo ludzie masowo wykupują z aptek maseczki. To teraz towar najczęściej poszukiwany. Maseczki rozchodzą się błyskawicznie. Niektóre apteki nie nadążają ich zamawiać. Czy to dobra, odpowiednia ochrona?

Muzeum Polin czeka na dyrektora

Czy Dariusz Stola, który wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Polin, w końcu otrzyma nominację? Apelują o to prezydent Warszawy i prezes Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Zielone światło może dać minister kultury, ale ten nie widzi problemu w tym, że jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce znajduje się w stanie zawieszenia, bez obsadzonego stanowiska.

Opozycja pyta o pieniądze wyprowadzone z CBA

Ile pieniędzy wyprowadzono z CBA? Od kiedy trwał ten proceder? Jak to możliwe, że służba, która ma zapobiegać korupcji, sama nie ma mechanizmów, które mogłyby przed nią ją obronić - to tylko niektóre pytania opozycji. Prokuratura bada sprawę, Koalicja Obywatelska domaga się dymisji szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego. Chodzi o wyniesienie przez kasjerkę z siedziby CBA pięciu milionów złotych.

Przybywa zarażonych. Trwa walka z koronawirusem

Wszystkie siły rzucone są na walkę z wirusem. Naukowcy robią, co mogą, szukają szczepionki. Czas nagli - koronawirus rozprzestrzenia się i dociera do kolejnych krajów. Zarażonych jest już ponad osiem tysięcy ludzi, głównie w Chinach. 171 osób zmarło. Kraje i firmy wprowadzają procedury bezpieczeństwa.

Wracający z Chin poddawani obserwacji

Ci, którzy wrócili z Chin poddawani są obserwacji. W Polsce nie ma na razie stwierdzonego przypadku zachorowania, ale lekarze dmuchają na zimne. Dlatego ci, u których wirus mógł wystąpić, kierowani są do szpitalnych izolatek.