Polska i Świat

Polska i Świat

Marian Banaś nie rezygnuje ze stanowiska szefa NIK

Marian Banaś po bezpłatnym urlopie wraca do pracy na stanowisku szefa Najwyższej Izby Kontroli i oświadcza, że nadal z niezwykłą starannością będzie wykonywał swoje obowiązki.- Pracuje na swój wizerunek, prezes NIK nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości – powiedział eurodeputowany Joachim Brudziński.

Kary więzienia za edukację seksualną?

Prawo i Sprawiedliwość za edukację seksualną chce wprowadzenia kary pięciu lat pozbawienia wolności - czyli o dwa lata więcej niż jest zapisane w projekcie obywatelskim "Stop pedofilii", który PiS poparł. Projekt trafił pod obrady sejmowej komisji nadzwyczajnej i niespodziewanie podgrzał atmosferę w Sejmie i na ulicach.

Jaki będzie skład rządu po wyborach?

Po wyborach pojawiają się pytania, jak bardzo koalicjanci urośli w siłę i czego mogą się domagać w nowej kadencji Sejmu. Frakcji Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobry nie można lekceważyć, bo bez nich PiS nie miałby większości. O posadach liderzy Solidarnej Polski i Porozumienia mówią oszczędnie, ale nie kryją kierunku swojego zainteresowania.

CBA zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia

Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę oświadczeń majątkowych szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. W PiS coraz częściej się mówi, że jest obciążeniem, ale o tym, czy zrezygnuje ze swojej funkcji, musi zadecydować on sam. Opozycja twierdzi, że taki dokument trafił już do Sejmu, ale marszałek Sejmu Elżbieta Witek temu zaprzecza.

Koalicja Obywatelska rozlicza wybory

Po wyborach przyszedł czas na rozliczenia - najczęściej zadawane pytanie dotyczy przyszłości Grzegorza Schetyny. Nieoficjalnie mówi się o odświeżeniu szeregów. Nie cichną też pytania o kandydata opozycji w wyborach prezydenckich.

Największe niespodzianki wyborów

Choć zdarza się to niezwykle rzadko, to tym razem były przypadki, kiedy kandydaci z drugiego miejsca na liście wyborczej osiągali wynik lepszy niż "jedynki" albo do Sejmu dostawali się z ostatniego miejsca, pokonując znanych i zasłużonych partyjnych działaczy.

Nowe oblicze Sejmu

Nowoczesna i Kukiz'15 cztery lata temu do Sejmu wprowadziły sporą liczbę posłów. Dziś do ław poselskich idą w bardzo okrojonym składzie, a niektórzy, jak Ryszard Petru, zniknęli ze sceny politycznej. Z wyniku wyborów się cieszą, choć doskonale wiedzą, że są przystawką dla koalicjantów.

Z samorządu do Sejmu i Senatu

Po niedzielnych wyborach w miastach szykują się roszady. Nowa Sól i Gliwice zostały bez prezydentów, Łódź bez wiceprezydentów. A to oznacza, że setki tysięcy mieszkańców znów pójdą do urn.

Powyborcza walka o posady

Czy wygrana Prawa i Sprawiedliwości to sukces? Na pewno nie taki jakiego oczekiwał prezes Jarosław Kaczyński - komentują politycy opozycji i twierdzą, że to zwycięstwo może mieć gorzki smak, bo koalicjanci urośli w siłę, co oznaczać może większe apetyty na posady.

W Koalicji Obywatelskiej rozliczenia. Co dalej z Grzegorzem Schetyną?

Czas na rozliczenia w Koalicji Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna ucina spekulacje: do dymisji się nie poda. Ale podliczenia i podsumowania kampanii domagają się posłowie, w tym rozliczenia wydatków, zaangażowanych sił. Nie wszyscy, na których stawiano, zdobyli dobry wynik, a niekiedy znane twarze prześcigali młodzi. Stąd też coraz częściej pada pytanie o zmianę pokoleniową.

Pożegnanie Piotrowicza z Sejmem

Z mandatem żegna się poseł Stanisław Piotrowicz. Prawo i Sprawiedliwość go chwali, a opozycja nie zostawia na nim suchej nitki za "szkodliwą pracę dla Polski". On sam przyznaje, że za bardzo poświęcił się pracy w stolicy, zapomniał o swoim regionie.

Nowe oblicze Sejmu

W Sejmie pojawią się nowe twarze, które z dużą polityką nie mieli do tej pory do czynienia. Już słychać, że powiew świeżości mile widziany. Co robili do tej pory, kim są i co zamierzają zrobić teraz?

Opozycja bierze Senat. Kto marszałkiem?

Co z Senatem? Kto będzie marszałkiem? Senat zdobywa opozycja, choć większość krucha. Prawo i Sprawiedliwość jednak nie odpuszcza i chce mieć swojego marszałka, opozycja na razie milczy. Nikogo nie wystawia przed szereg, żeby żadnego z senatorów nie stracić.

Najciekawsze pojedynki wyborcze

Emocji nie brakowało - Małgorzata Kidawa-Błońska toczyła bój z Jarosławem Kaczyńskim, Grzegorz Schetyna z Mirosławą Stachowiak-Różecką, a Marcin Horała z Barbarą Nowacką.

Konfederacja debiutantem w Sejmie

Niespodzianką tych wyborów jest wynik Konfederacji Wolność i Niepodległość - po raz pierwszy wchodzi do Sejmu, a razem z nią po 26 latach nieobecności w polskim Sejmie znajdzie się Janusz Korwin-Mikke. Na Konfederację głosowali głównie młodzi mężczyźni.

30 mandatów dla PSL/Kukiz’15

Do Sejmu wchodzi Koalicja Polska, czyli PSL z koalicjantami z Kukiz’15. Przed wyborami były obawy, czy uda się im przekroczyć próg wyborczy.

Lewica wraca do Sejmu

Liderzy Lewicy triumfują. Choć liczyli na wyższy wynik, udało się im z trzecim wrócić do Sejmu. Nie wiadomo, czy lewicowe partie, które szły pod jednym szyldem, teraz stworzą w Sejmie jeden klub.

Wieś zagłosowała na PiS

Ponad połowa mieszkańców wsi zagłosowała na Prawo i Sprawiedliwość – wynika z sondażowych danych. Są takie gminy, gdzie poparcie dla PiS przekroczyło 70 procent.

Polacy masowo ruszyli do urn

W te wybory Polacy masowo ruszyli do urn - frekwencja wyniosła 61,74 procent. W wielu miejscach Polski frekwencja była rekordowa, a nawet za granicą, żeby zagłosować, Polacy musieli ustawić się w długich kolejkach.