Polska i Świat

Polska i Świat

Od czwartku PKP Intercity wstrzymuje sprzedaż biletów na pociągi krajowe. Kolejarze postanowili zmienić już ustalony wcześniej wakacyjny rozkład jazdy. W efekcie zmian podróżni mogą stracić zniżki.

Ponad pięć tysięcy kilometrów pieszo planuje przejść Ukrainiec, który wyruszył z Kijowa. Jego celem jest portugalska Lizbona. Mężczyzna chce nie tylko pobić rekord kraju, ale też dać przykład innym Ukraińcom.

Kolejna grupa zawodowa domaga się podwyżek. Po nauczycielach, którzy zawiesili strajk, wyższych pensji domagają się fizjoterapeuci i diagności. Chcą podwyżek takich samych, jakie dostały pielęgniarki i położne. Fizjoterapeuci rozpoczęli strajk włoski.

Retoryka w kampanii jest bardzo ważna, a ponieważ to wybory do Parlamentu Europejskiego, wśród największych ugrupowań politycznych trudno znaleźć eurosceptyków, choć wcześniej negatywnych głosów o Unii Europejskiej nie brakowało.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił rozpoczęcie rozbudowy lotniska w Radomiu. Celem portu lotniczego ma być odciążenie lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w przyszłości także Centralnego Portu Komunikacyjnego. Eksperci w budowie nowego portu widzą bardziej zabieg PR-owy niż biznesowy.

Grzegorz Schetyna stanął przed komisją śledczą do spraw wyłudzeń VAT. Szef Platformy Obywatelskiej twierdzi, że to nie przypadek, że zostaje wezwany tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Mówi o politycznej hucpie i wskazuje na Mariusza Kamińskiego, który też jest na liście świadków, ale nie został jeszcze przesłuchany.

Kampania wyborcza trwa, a aktywność polityków jest coraz większa. Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński w jeden dzień potrafi być w kilku miejscowościach. Politycy opozycji również nie tracą czasu i zabiegają o każdy głos.

Elżbieta Podleśna usłyszała zarzut profanacji wizerunku Matki Boskiej. Policja weszła do domu kobiety o godzinie 6 rano i przeszukała jej mieszkanie. Elżbieta Podleśna z kolei została zatrzymała. Na takie działanie służb reaguje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, politycy opozycji i szef Rady Europejskiej, Donald Tusk.

Przez 15 lat Polska stała się jednym z liderów Europy. Jedynymi, którzy mogą to powstrzymać, są tylko i wyłącznie sami Polacy, nikt inny - ostrzegał wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. W Warszawie odbyła się debata z udziałem wiceszefa Komisji Europejskiej, byłego premiera, kandydata Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego Włodzimierza Cimoszewicza oraz byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

100 miliardów złotych więcej, niż jest w stanie wynegocjować PiS - obiecuje Koalicja Obywatelska. Partia rządząca odpowiada, że walczy o pieniądze, a to, że może być ich mniej, to wina PO. Maciej Warsiński sprawdza, jaka jest faktyczna perspektywa finansowa dla Polski jako członka Unii Europejskiej.

Mamy syna, urodził się rano. Mama i dziecko czują się bardzo dobrze - ogłosił w poniedziałek rano książę Harry. Chłopiec jest siódmy w kolejce do brytyjskiego tronu. Waży nieco ponad trzy kilogramy. Książę Harry przyznał, że para nie podjęła jeszcze decyzji o imieniu dla potomka.

Ponad ćwierć miliona tegorocznych abiturientów z liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło w poniedziałek o godzinie 9 do obowiązkowego, pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Po południu odbył się też egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym.

Najnowsza kampania i stare sposoby na wyborców. Jarosław Kaczyński znowu mówi o wielkich pieniądzach, nawet bilionie euro, jakie Zachód jego zdaniem powinien zwrócić Polsce za straty wojenne. Wątek reparacji, Niemców i pieniędzy wraca w PiS regularnie. Faktycznych działań nie widać, ale w kampanii zawsze jest głośny.

40-letni i młodsi lekarze w Polsce znali ją do tej pory tylko z książek. Teraz, kiedy wróciła, mogą ją badać i leczyć w rzeczywistości. Ta historia nie jest jednak pozytywna. Odra jest coraz groźniejsza. Nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań w Polsce.

Z jaką prędkością można jechać hulajnogą elektryczną? Poruszając się na niektórych modelach, można byłoby dostać mandat za prędkość. Między innymi z tego powodu Francja szykuje zakaz jazdy na elektrycznych hulajnogach po chodnikach. Maria Mikołajewska sprawdza, co w tej sprawie robi polskie Ministerstwo Infrastruktury.

Znaczne wzrosty cen paliw na pewno odczują kierowcy wybierający się na majówkę. Opozycja obwinia za to rząd. Prawo i Sprawiedliwość nie reaguje i mówi o dobrobycie.

Poznań po raz kolejny gospodarzem Światowego Biegu Wings for Life. Już w najbliższą niedzielę w Poznaniu na polskiej linii startu stanie 8 tysięcy biegaczy. Na całym świecie będzie ich ponad sto tysięcy. Wszyscy biegną w jednym celu - by pomóc tym, którzy sami biec nie mogą.

Sąd Apelacyjny w Lublinie utrzymał wyrok Sądu Okręgowego, który wymierzył karę więzienia w zawieszeniu i grzywny mężczyźnie oskarżonemu o produkowanie marihuany w celach leczniczych. Skazany nie żałuje decyzji, podobnie jak inny mężczyzna, który na wyrok czeka. Przepisy już się zmieniły, ale to nie koniec utrudnień, bo oczekujących na marihuanę leczniczą jest dużo - a lekarze niechętnie stosują taką metodę leczenia.

Rekrutacja do liceów to kolejny trudny okres w polskim szkolnictwie. Placówki będą musiały się zmierzyć z podwójnym rocznikiem. Miejsc dla uczniów ma podobno wystarczyć, ale szkoły muszą się nieźle nagimnastykować by ich przyjąć.

Trudno przekonać nas do udziału w eurowyborach i trudno się dziwić, skoro najważniejsi politycy też nie do końca rozumieją, czym są i jak działają unijne struktury. Mylą się nazwy i kompetencje, więc warto wyjaśnić, które z dotychczasowych obietnic wyborczych mają szansę być spełnione, bo trafią do Brukseli, a nie na Berdyczów.