Polska i Świat

Polska i Świat

Każdy ma prawo do równości. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności  LGBT+. Najważniejsze postulaty zawarte w dokumencie dotyczą między innymi bezpieczeństwa, edukacji w szkole, wolności artystycznej, równouprawnienia w miejscu pracy oraz utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.

Sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi z Sądu Najwyższego. Odchodzi - bo jak mówi - zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego, które ostatnio wprowadził prezydent, doprowadzą do głębokiej destrukcji pracy izby, którą kierował. Człowiek, który doprowadził do rehabilitacji rotmistrza Pileckiego przyznaje, że to najtrudniejsza decyzja w jego życiu. Ci, którzy z nim pracowali pytają, czy to dobry moment, żeby ustępować.

Po raz kolejny służby specjalne w Polsce zostały wykorzystane do celów prywatnych - mówią posłowie opozycji i pokazują wezwanie przedsądowe od szefa CBA Ernesta Bejdy. Zdaniem polityków PO - CBA i Bejda nie realizują swoich obowiązków i nie zajmują się sprawą afery spółki Srebrna. W sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego "Gazeta Wyborcza" publikuje kolejne dokumenty. Tym razem jest to dowód wypłacenia z banku 50 tys. złotych - które zdaniem austriackiego biznesmena - miały być przeznaczone dla księdza Rafała Sawicza z rady fundacji, będącej właścicielem spółki Srebrna.

Co austriacki biznesmen powiedział śledczym o Jarosławie Kaczyńskim? Fragmenty zeznań w prokuraturze opublikowała "Gazeta Wyborcza". Jest tam o kopercie z pieniędzmi, które Gerald Birgfellner miał przynieść na Nowogrodzką i o księdzu, do którego te pieniądze miały trafić. PiS oficjalnie doniesień nie komentuje, a opozycja pyta, czy Jarosław Kaczyński zostanie wezwany do prokuratury.

Wyścig o fotel prezydenta na Ukrainie i pytanie, czy zasiądzie w nim komik? Wołodymyr Zełenski w sondażach zostawia daleko w tyle Petra Poroszenkę i Julię Tymoszenko. Na pewno nie wygra kandydat prorosyjski, bo go nie ma, ale to nie znaczy, że Rosjanie będą się wyborom tylko przyglądać.

Mistrzostwo Świata w karate wywalczyła już dawno, ale walka o pieniądze okazała się dużo trudniejsza. Dorota Banaszczyk w końcu może odetchnąć z ulgą - będzie miała za co przygotowywać się do Igrzysk Olimpijskich. Bo dotąd z powodu sporu w polskim środowisku karate nie było to takie oczywiste. Z pomocą przyszedł minister sportu.

Jest młody, zdolny i właśnie trafił na europejską listę Forbesa "30 najzdolniejszych przed 30." - razem z dwoma innymi Polakami. Dr Mateusz Hołda z UJ doktorat zrobił jeszcze zanim ukończył studia magisterskie. Serce nie ma dla niego tajemnic, teraz Hołda planuje drukować je w 3D.

Od piątku mamy PIT-y po nowemu. To rewolucja, bo teraz nie podatnik, a urząd ma wypełniać wszystko. Miało być więc dużo łatwiej, ale od rana pojawiały się problemy. Jak jest teraz? I co powinniśmy wiedzieć o zmianach?

Partia Razem mówi zdecydowane "nie" koalicji wyborczej z Wiosną. Ugrupowanie Roberta Biedronia miało złożyć propozycję współpracy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, ale zdaniem Adriana Zandberga była absolutnie nie do przyjęcia. Ciągle nie ma też decyzji, co z koalicją PO, PSL i SLD. A czasu jest coraz mniej.

Konferencja bliskowschodnia w Warszawie już za nami, ale więcej po niej pytań niż odpowiedzi. Szczyt współorganizowały USA i Polska, ale z różnym nastawieniem wobec Iranu. A właśnie Iran był największym nieobecnym tego spotkania. O tym, czym się ono zakończyło i jaka rolę odegrała w konferencji Polska Michał Tracz.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych, Mike Pence, szczyt w Warszawie nazwał historycznym i przyznał, że wszystkie kraje były zgodne co do tego, że Iran jest największym zagrożeniem dla pokoju na Bliskim Wschodzie. Iran odpowiadał, że spotkanie było nie tyle zgodne, co jednostronne. Mediować starał się minister Czaputowicz, który wbrew zdaniu Stanów Zjednoczonych, pozytywnie mówił o porozumieniu nuklearnym z Iranem.

Sędzia, który uniewinnił żonę prezydenta Poznania, usłyszał dyscyplinarne zarzuty za uzasadnienie. Sędzia Sławomir Jęksa wypowiedział się o obecnej sytuacji w państwie. Rzecznik dyscyplinarny posądził go o "uchybienie godności urzędu sędziego i naruszenie zasady apolityczności". Opozycja pyta, czy z dala od polityki są rzecznicy dyscyplinarni.

Jarosław Kaczyński dzień po przesłuchaniu austriackiego biznesmena spotkał się ze Zbigniewem Ziobro. Opozycja pyta, w jakiej roli prezesa Prawa i Sprawiedliwości przyjmował Zbigniew Ziobro - jako minister sprawiedliwości, prokurator generalny czy szef koalicyjnej partii Solidarna Polska.

Dwie różne obietnice ministra Kowalczyka w jednym temacie. Minister środowiska zapewniał, że nie będzie odstrzału dzików na terenie całego kraju - ale wbrew temu, co jednak mówił, zlecił masowe polowania na dziki. Ta druga obietnica złożona myśliwym została nagrana i upubliczniona.

Samorządy walczą ze smogiem i ogłaszają nowe programy. Małopolska chce ostrzegać mieszkańców przed smogiem, Kraków myśli o podniesieniu opłaty za pierwszą godzinę parkowania w centrum. Swój plan na smog ma też Łódź.

Polonez równości, otwartości i tolerancji dla osób LGBT na długo zostanie w pamięci, a w historii szkoły zapisze się na zawsze. Na pomysł wpadły organizacje pozarządowe - uczniów nie trzeba było do niego przekonywać.

Sosnowiec sprzedaje działkę i reklamuje ją nawiązując do taśm Kaczyńskiego. To nie jedyne efekty popularnych nagrań z udziałem prezesa Prawa i Sprawiedliwości.