Polska i Świat

Polska i Świat

Nowoczesna składa projekt ustawy o zakazie stosowania terapii konwersyjnych. Niektóre kraje Europy nad podobnymi ustawami już w swoich krajach pracują. Malta zakaz takiej terapii już wprowadziła.

Polska i Dania kończą walkę o kawałek morza. Przez długi czas oba kraje nie potrafiły porozumieć się, która strefa należy do kogo. W końcu decyzje zapadły. Opozycja pyta, czy słusznie, skoro oddaliśmy Duńczykom aż 80 procent spornego terytorium.

Zbigniew Ziobro obroniony - wniosek o wotum nieufności wobec ministra przepadł. Wynik głosowania był do przewidzenia, ale nie o wynik chodziło opozycji. Chciała przypomnieć dokonania ministra i tego, czego nie zrobił - dlatego debata momentami była burzliwa.

Donald Tusk uważa, że do wyborów powinna pójść wielka obywatelska koalicja. - Potrzebna jest mobilizacja polityczna i moralna - mówi i jednocześnie deklaruje, że nie stworzy ani partii ani ruchu konkurencyjnego. Nie wyklucza za to startu w wyborach prezydenckich.

Prawo i Sprawiedliwość prezentuje jedynki i dwójki, a na nich znane nazwiska, ministrowie i wiceministrowie rządu. Opozycja mówi o ewakuacji i pyta, skąd ten pociąg do Brukseli, skoro niedawno temu Bruksela była zła.

Przygotowane przez Politechnikę Gdańską sztućce na pierwszy rzut oka nie różnią się od plastiku. Ale to nie plastik, a ekosztućce wyprodukowane z kukurydzy i skrobi. Czy mają szansę zaistnieć na rynku?

Najwyższa Izba Kontroli apeluje o zlikwidowanie obowiązkowej matematyki na maturze. Po kontroli okazuje się, że przedmiot nie jest dobrze nauczany. Problemy zaczynają się już w szkole podstawowej, a uczniom na maturze przysparza wiele stresu.

Mimo, że formalnie kampania wyborcza jeszcze nie ruszyła, Mateusz Morawiecki wsiadł do autokaru i ruszył w objazd po Polsce. Tym razem, szef rządu Prawa i Sprawiedliwości chwali się wykonaniem tzw. "piątki Morawieckiego".

Każdy ma prawo do równości. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał deklarację na rzecz społeczności  LGBT+. Najważniejsze postulaty zawarte w dokumencie dotyczą między innymi bezpieczeństwa, edukacji w szkole, wolności artystycznej, równouprawnienia w miejscu pracy oraz utworzenia hostelu interwencyjnego dla osób będących w sytuacji kryzysowej.

Sędzia Stanisław Zabłocki odchodzi z Sądu Najwyższego. Odchodzi - bo jak mówi - zmiany w Regulaminie Sądu Najwyższego, które ostatnio wprowadził prezydent, doprowadzą do głębokiej destrukcji pracy izby, którą kierował. Człowiek, który doprowadził do rehabilitacji rotmistrza Pileckiego przyznaje, że to najtrudniejsza decyzja w jego życiu. Ci, którzy z nim pracowali pytają, czy to dobry moment, żeby ustępować.

Po raz kolejny służby specjalne w Polsce zostały wykorzystane do celów prywatnych - mówią posłowie opozycji i pokazują wezwanie przedsądowe od szefa CBA Ernesta Bejdy. Zdaniem polityków PO - CBA i Bejda nie realizują swoich obowiązków i nie zajmują się sprawą afery spółki Srebrna. W sprawie tak zwanych taśm Kaczyńskiego "Gazeta Wyborcza" publikuje kolejne dokumenty. Tym razem jest to dowód wypłacenia z banku 50 tys. złotych - które zdaniem austriackiego biznesmena - miały być przeznaczone dla księdza Rafała Sawicza z rady fundacji, będącej właścicielem spółki Srebrna.

Co austriacki biznesmen powiedział śledczym o Jarosławie Kaczyńskim? Fragmenty zeznań w prokuraturze opublikowała "Gazeta Wyborcza". Jest tam o kopercie z pieniędzmi, które Gerald Birgfellner miał przynieść na Nowogrodzką i o księdzu, do którego te pieniądze miały trafić. PiS oficjalnie doniesień nie komentuje, a opozycja pyta, czy Jarosław Kaczyński zostanie wezwany do prokuratury.

Wyścig o fotel prezydenta na Ukrainie i pytanie, czy zasiądzie w nim komik? Wołodymyr Zełenski w sondażach zostawia daleko w tyle Petra Poroszenkę i Julię Tymoszenko. Na pewno nie wygra kandydat prorosyjski, bo go nie ma, ale to nie znaczy, że Rosjanie będą się wyborom tylko przyglądać.