Polska i Świat

Polska i Świat

Tomasz Arabski skazany w procesie dotyczącym lotu do Smoleńska za niedopełnienie obowiązków przy organizacji lotu. Wyrok nie jest prawomocny. Do katastrofy doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

W związku z przejściem części posłów do Parlamentu Europejskiego, w polskim Sejmie dojdzie do przetasowania. Na kilka miesięcy przed wyborami nie wszyscy jednak chcą wcielić się w role parlamentarzystów.

Nad Wisłą panują temperatury jak na południu Europy. Piekielne upały nie ustępują - jest cieplej niż w Hiszpanii czy Portugalii, a my jesteśmy świadkami tworzenia się nowego atmosferycznego ładu.

Terapia simontonowska kierowana jest do osób chorych na raka. Terapię, która nie zastępuje, a wspomaga leczenie onkologiczne przeszedł nasz redakcyjny kolega Rafał Poniatowski.

Pomnik przedstawiający księdza Eugeniusza M., budowniczego bazyliki w Licheniu, klęczącego przed papieżem Janem Pawłem II został zdemontowany. W efekcie emisji filmu "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich o pedofilii w polskim Kościele, od miesiąca był zasłonięty białą płachtą. Wiadomo już, że pomnik powróci, ale ksiądz z niego zniknie.

Reforma edukacji i związany z nią podwójny rocznik w liceach mogą sprawić, że od września szkoły będą pękać w szwach. Nowy minister edukacji zagrożenia nie widzi i uspokaja, że wszyscy znajdą w szkołach średnich miejsca. Nauczyciele już teraz wskazują, że może się to odbić na poziomie nauczania.

Politycy chcą wiedzieć, kto był zleceniodawcą nagrywania rozmów polityków. Marek Falenta domaga się od prezydenta Andrzeja Dudy ułaskawienia, a Platforma Obywatelska powołania komisji śledczej. Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwia się temu pomysłowi, mimo że w 2014 roku politycy tej formacji chcieli jej utworzenia.

W tak upalne dni jak dziś takie alarmy słychać i czuć bardziej. Hydrolodzy ostrzegają, że Polska pustynnieje. W Skierniewicach brakuje wody, a specjaliści przypominają, że to nie jedyny region mający kłopoty. I to nie efekt niszczenia środowiska przez człowieka.

Stan księdza, który został zaatakowany przez nożownika we Wrocławiu, jest stabilny. Mężczyzna, który ugodził go nożem, został zatrzymany przez policję. 57-latek miał już być wcześniej notowany. Na razie nie wiadomo, dlaczego zaatakował duchownego.

Albo ułaskawienie, albo "ujawnię wszystkie szczegóły afery podsłuchowej" - pisze Marek Falenta w liście do prezydenta. Skazany biznesmen przekonuje, że pomógł PiS wygrać wybory, a za odsunięcie PO od władzy, obiecywano mu bezkarność. Sprawę ujawniła "Rzeczpospolita". Falenta ma mieć także nieujawnione do tej pory nagrania.

Główny prezydencki doradca do spraw wojska, generał Jarosław Kraszewski odchodzi na emeryturę. To w jego obronie, w 2017 roku, prezydent Andrzej Duda rozpoczął publiczny spór z ówczesnym ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. I ten spór wygrał prezydent. Pojawia się pytanie, dlaczego więc generał z armii odszedł.

Kto z kim i dlaczego? Trwają gorące dyskusje na temat tego, które partie pójdą do najbliższych wyborów razem, a które osobno. Idea jednej wspólnej listy nadal pojawia się w rozmowach, ale negocjacje generują tak różne pomysły, że chyba sami liderzy nie są pewni co się wydarzy.

Setki tysięcy osób na ulicach Hong-Kongu. Wyszli, aby zaprotestować przeciwko przepisom, które pozwolą na ekstradycję mieszkańców do Chin i Tajwanu. Hong-Kong 21 lat temu wrócił w chińskie ręce z gwarancją autonomii. To między innymi przypominają protestujący.

Zadłużenie Polski przekroczyło już bilion złotych, a licznik bije dalej. Kwota jest gigantyczna, ale nie tylko liczba powinna robić wrażenie - te pieniądze kiedyś trzeba będzie oddać. Ekonomiści nie szczędzą słów krytyki rządzącym. Mówią wprost o psuciu finansów w stylu greckim.

Jan Krzysztof Ardanowski chce wpisania bobrów na listę zwierząt jadalnych. W ten sposób minister rolnictwa zamierza zachęcić myśliwych do polowania na te zwierzęta. Robert Makłowicz ma jednak wątpliwości, czy uda się wrzucić bobra na polskie talerze. Szczerze przyznaje, że to coś ohydnego.

Lewica myśli o odłączeniu się od Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Chce budować własną koalicję. Niejasna jest też przyszłość PSL. Marek Sawicki mówi o możliwym połączeniu z Prawem i Sprawiedliwością, ale przewodniczący ludowców, Władysław Kosiniak-Kamysz dementuje te doniesienia.