Polska i Świat

Polska i Świat

Koronawirus w Polsce. Co z pracami nad ustawą dotyczącą walki z epidemią?

53 420 nowych zakażeń koronawirusem - to najwięcej w pandemii. Zmarło 276 osób z COVID-19. Ponad 900 tysięcy osób w Polsce jest na kwarantannie. Starsze klasy szkół podstawowych i szkoły średnie od czwartku przechodzą na zdalną naukę. Epidemia trwa kolejny rok i można się do niej przygotować i zakażeniom skuteczniej zapobiegać, ale ustawy pozwalającej kontrolować szczepienia wciąż nie ma. Do Sejmu wpłynął projekt zastępujący tak zwaną ustawę Hoca. Barbara Sobska.

Rosnące raty kredytów

Spłacający kredyty za mieszkania lub domy z coraz większym niepokojem patrzą w przyszłość. Po ostatnich podwyżkach stóp procentowych raty rosną w szybkim tempie. Dochodzi do tego galopująca inflacja i wzrost rachunków za gaz i energię. Dla wielu Polaków oznacza to gigantyczne problemy. Karolina Bałuc.

Kontrowersje wokół listy "szkodliwych" instytucji

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu znalazło się na liście ponad 200 instytucji, które zdaniem małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak są "wysoce szkodliwe". Wspomniana lista jest próbą zniesławienia, pomówienia i zaszczucia - komentują ci, którzy na niej się znaleźli. Maria Mikołajewska.

Prokuratura chce stawiać zarzuty Banasiowi

Prokuratura chce postawić zarzuty prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Marianowi Banasiowi. We wtorek wpłynęło do prokuratury zawiadomienie w jego sprawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. We wtorek też sejmowa komisja próbowała zająć się wnioskiem w sprawie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi. Dawid Rydzek.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Piąta fala uderzyła - w 12 województwach ponad dwukrotny wzrost zakażeń. We wtorek odnotowano blisko 37 tysięcy nowych przypadków, a 950 tysięcy osób przebywa na kwarantannie. Chorych w najbliższych dniach i tygodniach będzie przybywać. Maria Bilińska ustaliła, czy pacjenci z koronawirusem mają pierwszeństwo, bez względu na to, jak się czują oraz, czy niecovodowi chorzy teraz nie są poszkodowani.

Kolejne grupy dzieci się szczepią. Szkoły wracają do nauki zdalnej

Od czwartku wraca nauka zdalna dla klas 5-8 szkół podstawowych i dla szkół średnich. Obostrzenia te będą obowiązywały do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego. Od wtorku dzieci w wieku 16 i 17 lat mogą przyjąć trzecią dawkę szczepionki. Polska czeka na decyzję w tej sprawie dla dzieci 11-15-letnich. Eksperci namawiają rodziców, by się nie zastanawiali i rezerwowali terminy. Apelują też, by skończyć z poglądem, że niewiele wiemy o podawanych zastrzykach. Szczepionka przeciw COVID-19 jest najlepiej zbadaną szczepionką w historii. Łukasz Wieczorek.

Zmiana zasad w sprawie tablic rejestracyjnych

Warszawiacy będą mogli jeździć na tablicach rejestracyjnych z Poznania - kierowcy z Bydgoszczy, na tablicach toruńskich. Od 31 stycznia kupując samochód z innego powiatu będzie można zachować numer rejestracyjny auta. Kto nie będzie chciał stracić identyfikacji z miejscem zamieszkania, dalej będzie mógł wymienić tablicę, ale oczywiście, nie za darmo. Łukasz Wieczorek.

Walka o elektorat w cieniu afer i zamieszania po wprowadzeniu Polskiego Ładu

Polski Ład, afera podsłuchowa i Pegasus - komisja w tej sprawie może niedługo powstać. Prawo i Sprawiedliwość ten pomysł próbuje bagatelizować, jak większość afer ze swoim udziałem. Chociaż nie ma teoretycznie kampanii wyborczej – opozycyjni politycy od kilku dni podróżują po kraju i przedstawiają swoje propozycje naprawcze. Barbara Sobska.

Polska w unijnej czołówce pod względem wysokości inflacji

Mamy trzecią najwyższą inflację w Unii Europejskiej – 8 proc. Eurostat właśnie podał dane za grudzień. Jesteśmy znacznie powyżej europejskiej średniej, która wynosi 5,5 proc. Ulżyć Polakom ma poprawiona tarcza antyinflacyjna 2.0, która wchodzi w życie od 1 lutego, a w niej między innymi zerowy VAT na żywność. Łukasz Łubian sprawdził, co to oznacza w praktyce i czy to pomoże na wszechobecną podwyżkę cen.

Kurator Barbara Nowak i jej lista niepożądanych organizacji

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu czy Stowarzyszenie Rodzin Osób z Zespołem Downa "Bardziej kochani" znalazły się wśród niepożądanych organizacji Barbary Nowak. Zdaniem kontrowersyjnej kurator stoi za nimi destrukcja społecznych norm i "seksualizacja pod pozorami edukacji". Maria Mikołajewska.

Sytuacja epidemiczna w Polsce

Najgorszy scenariusz przedstawiony na luty mówi o 140 tysiącach zakażonych koronawirusem dziennie. W piątek odnotowano ponad 36 tysięcy nowych chorych. Rządzący wprowadzają zmiany - krótszą, siedmiodniową kwarantannę i testy antygenowe w aptekach. Pracodawcy chcą wpisania powszechnej kontroli certyfikatów covidowych do ustawy, a związkowcy z Solidarności i organizacje pracodawców apelują o powszechne obowiązkowe szczepienia. Aleksandra Kąkol.

Migrantka z Iraku o sytuacji w polskim ośrodku dla cudzoziemców

Kolejna niespokojna noc na granicy Polski z Białorusią, ale granica pozostaje szczelna - tak w czwartek zapewniały polskie służby. Trzy miesiące temu w przygranicznym lesie migrantka z Iraku i jej rodzina spotkała reporterkę "Polski i Świata" Sylwię Piestrzyńską. Kobieta opowiedziała o pobycie w ośrodku i o więziennym rygorze. Dzięki jej relacji mogliśmy dowiedzieć się o warunkach panujących w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.