Polska i Świat

Polska i Świat

Zastrzeżone materiały w mailach Dworczyka

Doradca Michała Dworczyka płk Krzysztof Gaj przekazywał mu wiadomości opatrzone klauzulą "NATO zastrzeżone", a tam wrażliwe dane i wytyczne Sojuszu Północnoatlantyckiego – wynika z kolejnej odsłony afery mailowej. W związku z tym zdarzeniem pojawiają się wątpliwości o bezpieczeństwo Polski i całego Paktu. Barbara Sobska.

Trudna sytuacja firm transportowych

Wiele firm transportowych to małe rodzinne biznesy, często jednoosobowe. Niektóre upadają, inne ograniczają działalność - jest ciężko, bo ceny paliw są najwyższe w historii. Kierowcy niestety będą musieli sięgnąć głębiej do portfela, bo to nie koniec podwyżek. Katarzyna Rosiewicz.

Przegląd schronów w Warszawie

Nawet 3,5 miliona ludzi znalazłoby schronienie w warszawskich budynkach w razie jakiegoś zagrożenia w stolicy. Miasto sprawdziło, ile jest miejsc ukrycia na wypadek wojny. Inwentaryzację schronów w całym kraju na zlecenie MSWiA zaczęli też strażacy. Łukasz Wieczorek sprawdził, gdzie w razie zagrożenia mogliby schować się Polacy.

Kontrole w składach węgla

Składy węgla informują o kontrolach celno-skarbowych. Kontrolowane mają być składy w całym kraju - potwierdziło Ministerstwo Finansów. Rząd ogłasza, że najniższa cena za tonę to teraz niecałe 1500 złotych – okazuje się, że czasem tak się dzieje tylko w teorii. Sylwia Piestrzyńska.

Propozycje unijnego zakupu gazu i niespodziewane wypowiedzenia umów z Tauronu

Szefowa Komisji Europejskiej proponuje krajom wspólne zakupy gazu. Ważne by kraje Unii Europejskiej nie rywalizowały w tej sprawie, ale się zjednoczyły. Gazem się trzeba podzielić - słyszymy. W Polsce zaś zaskoczenie, bo Tauron nieoczekiwanie wypowiedział umowy na dostawy surowca. Zaskoczony wydaje się być wicepremier Jacek Sasin, któremu spółka podlega. Maria Mikołajewska.

Wyciekły nagrania z Akademii PiS

Portal tvn24.pl dotarł do nagrania z zamkniętego dla mediów wykładu prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Padły słowa, które budzą zdziwienie i oburzenie, czyli retoryka Jarosława Kaczyńskiego rodem z partyjnego wiecu. W roli wykładowców, oprócz prezesa, niebawem mają się wcielić premier, europosłowie, ale także tak zwani niezależni eksperci – między innymi prezes Orlenu. Dawid Rydzek.

Problemy szpitala psychiatrycznego w Olsztynie

W poniedziałek na dwie godziny pielęgniarki i pielęgniarze ze szpitala psychiatrycznego w Olsztynie odeszli od łóżek pacjentów. Są pod systemową ścianą - pokazują braki systemu. Za mało ludzi pracuje na oddziałach, pensje powinny być wyższe, nieciekawa jest też sytuacja finansowa całej placówki. Anna Wilczyńska.

Brakuje leków na poważne choroby

Brakuje leków na poważne choroby, popularnych antybiotyków, leków na cukrzycę, padaczkę i alergię. Lista braków jest niestety długa. Naczelna Izba Lekarska od kilku tygodni prosiła o pilne działania. Ministerstwo Zdrowia dostrzegło problem, ale ma w tej sprawie swoją teorię. Aleksandra Kąkol.

Pytania o działania prokuratury w sprawie afery podsłuchowej

Czy prokuraturze zależy na wyjaśnieniu sprawy afery z podsłuchami, która wybuchła 8 lat temu. Teraz pojawił się w niej wątek rosyjskich służb i sprzedaży taśm z nagranymi rozmowami polskich polityków. Te rewelacje opublikował "Newsweek". Lata mijają, a afera, która przyczyniła się do upadku rządu Donalda Tuska, ciągle nie jest wyjaśniona. W środę w tej sprawie wywołany do odpowiedzi prokurator generalny ma przedstawić nowe informacje. Barbara Sobska.

Dotkliwe efekty drożyzny

W Piekarniach jak na dłoni widać efekty szalejącej drożyzny. Polacy kupują chleb, ale teraz mają problem, bo jest drożej - niektóre miejsca walczą o przetrwanie i muszą jeszcze bardziej podnieść ceny. Piekarnie w całym kraju mają podobne problemy. Aleksandra Kąkol.

Sygnaliści z zarzutami

Marek Kuchcinski, kiedy był marszałkiem Sejmu, wykorzystywał rządowy samolot do prywatnych celów. Kosztowało go to stanowisko. W sprawie lotów marszałka prokuratura postępowania nie wszczęła, zrobiła to w sprawie tych, którzy sprawę ujawnili. Dla zatrzymanych sygnalistów CBA chciała nawet aresztu. Barbara Sobska.

Podpisy przodków na deklaracji z 1926 roku

Historia walki o wolność, czyli projekt Polska 1926, który zgłębił tajemnice skrywane w "Polskiej Deklaracji o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych". Każdy może tam zajrzeć i odszukać swoich przodków. Cały czas trwa spisywanie odręcznych podpisów, wszystkie je można znaleźć w internecie. Adrianna Otręba.

Utrzymuje się kryzys na granicy polsko-białoruskiej

PiS zmienia przepisy ustawy o lasach tak, żeby można było puszczać luzem psy podczas szkoleń lub w działaniach związanych z ochroną granicy państwowej. Minął rok od kryzysu na granicy polsko-białoruskiej, ale tam niewiele się zmieniło. Postawiono płot, ale i tak dziennie granice próbuje przekroczyć nawet do stu osób. Ostatnia sytuacja pokazała, że dramat ludzi ciągle trwa. Sylwia Piestrzyńska.

Głośne odejście i gorzkie refleksje

Ksiądz Alfred Wierzbicki, etyk i filozof, po 30 latach odszedł z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Chcę pracować na polu etyki, a nie być dręczonym przez władze uniwersytetu – mówi duchowny w rozmowie z Marią Mikołajewską. Cała rozmowa w TVN24 GO.

Ekstremalne przekroczenia trujących pyłów w Polsce

Ostatniej nocy temperatura w wielu miastach spadła do zera, a to oznacza jedno - smog. Urządzenia pomiarowe w całej Polsce pokazały ekstremalne przekroczenia trujących pyłów. W piecach ląduje węglowy miał, węgiel brunatny i mokre drewno. Łukasz Łubian.