Polska i Świat

Polska i Świat

Człowiek z potężna władzą oraz groźną i niewygodną wiedzą na temat innych polityków - także tych z obozu Zjednoczonej Prawicy. Barbara Sobska.

Podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach" - ogłasza rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Z drugiej strony słychać, że będą jeszcze rozmowy Jarosława Kaczyńskiego ze Zbigniewem Ziobrą. Michał Tracz.

Z resortu sprawiedliwości do fundacji oraz organizacji związanych z twórcą Radia Maryja, ojcem Tadeuszem Rydzykiem - tylko do 2019 roku - popłynęło kilkanaście milionów złotych. Jacek Tacik.

W weekend odnotowaliśmy najwyższe wzrosty zakażeń na koronawirusa w Polsce. Jak z koronawirusem walczą inne kraje? Anna Wilczyńska.

Ważne informacje dla wszystkich, którzy czekają na wieści w sprawie szczepionki przeciwko grypie - niestety szczepionek brakuje i będzie brakować. Tym bardziej, że zainteresowanie w czasie pandemii jest większe. Minister zdrowia twierdzi wprawdzie, że udało się zwiększyć ich dostępność, ale z rozmów Marii Mikołajewskiej z farmaceutami i lekarzami wyłania się bardzo niepokojący obraz sytuacji. 

Koalicji już nie ma. Mamy rząd mniejszościowy - mówi jeden z przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Inny prognozuje, że niezbędne mogą okazać się przyspieszone wybory. Padają słowa o byłych koalicjantach. Maciej Warsiński sprawdza, co czeka Zjednoczoną Prawicę. 

Przedstawiciele Rady Europy przyjadą do Warszawy zbadać, jak Polska wywiązuje się z zapisów Konwencji Stambulskiej. Eksperci chcą spotkać się z przedstawicielami rządu i organizacjami pozarządowymi. Mają przekonywać do niewycofywania się z konwencji antyprzemocowej, co w ostatnim czasie wielokrotnie zapowiadali przedstawiciele rządu. Michał Tracz.

Teleporady mają zapewniać większe bezpieczeństwo w czasie pandemii. Niestety, jest coraz więcej negatywnych skutków stawiania na kontakt z lekarzami przez telefon. Kolejni pacjenci wymagają poważnej pomocy, bo teleporada zawiodła. Anna Wilczyńska.

Solidarna Polska mówi, że nigdy nie zgodzi się na bezkarność dla urzędników. Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości odpowiadają, że to politycy Solidarnej Polski sami zaproponowali treść zapisu. Projekt ustawy o bezkarności urzędników niebywale dzieli koalicjantów - być może, na tym etapie już byłych koalicjantów. Projekt wycofano w ostatniej chwili, ale może wrócić. Adrianna Otręba.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zawiesił 15 posłów swojej partii. To skutek tego, że nie poparli oni nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Ustawa jednak została przyjęta. Tomasz Marzec sprawdzi, co dokładnie jest w prawie, które podzieliło PiS i koalicję.

Człowiek kupuje bilet, idzie na peron i czeka. A gdy widzi pociąg, to myśli, że zaraz wsiada. A tu niespodzianka, bo pociąg pędzi dalej. Taka właśnie sytuacja spotkała pasażerów, którzy chcieli wsiąść do pociągu w Mławie. Nie udało się - maszynista się tam nie zatrzymał. Łukasz Wieczorek.

Historia obrączki z Hiszpanii, która została odnaleziona w masowym grobie po 84 latach. Należała do ofiary reżimu Franco. Dla rodziny zamordowanego to ulga, że w końcu po tylu latach swojego ojca i dziadka mogą normalnie pochować. Patryk Rabiega.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". W piątek wchodzi do kin. To historia człowieka, który, mimo że był niewinny, na 18 lat trafil do więzienia. Historia o miłości i wytrwałości rodziny i nadziei na sprawiedliwość. Maria Mikołajewska.

Greenpeace ujawnia, jak Polska Grupa Energetyczna odpowiada na ich pozew. Żądają, by PGE zaprzestało korzystania z węgla. Dziennikarze konfrontują stanowisko spółki z głosem nauki i są to głosy rozbieżne. Sebastian Wasilewski.