Czarno na białym

Czarno na białym

Adopcja w Polsce. Dlaczego to tak trudny i tak długi proces?

Handel dziećmi zamiast legalnej adopcji w kraju, w którym 75 tysięcy dzieci (dla wyobrażenia - to jak średnie miasto) jest w domach dziecka, ośrodkach preadopcyjnych lub rodzinach zastępczych. Tylko niespełna co dziesiąte trafia do nowej rodziny i to średnio po prawie czterech latach oczekiwania. Dlaczego tak się dzieje?

"Dzieci w Polsce są po prostu sprzedawane". Ciąż na zamówienie mogą być tysiące rocznie

Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 dotarli do kobiet, które chcą - łamiąc prawo - sprzedać swoje dzieci. Jest faktem, że w Polsce działa podziemny rynek handlu noworodkami. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci, co przyznaje nawet wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Reportaż Jacka Smaruja i Moniki Gawrońskiej-Mróz.

Noworodki na sprzedaż. "To może mieć skalę wręcz przemysłową"

Podziemny rynek, na którym sprzedaje się noworodki. Jego istnienie potwierdza wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci. Więcej już dziś w "Czarno na białym" TVN24 o godzinie 20.30.

"Model pracy" marszałka Kuchcińskiego

Przeanalizujemy model sprawowania urzędu marszałka przez Marka Kuchcińskiego, który po wspomnianej aferze zrezygnował ze stanowiska. I właśnie o pewnym modelu pracy - zapowiadając swoją dymisję - mówił.

Podróż w głąb ziemi

Zjechaliśmy kilometr pod ziemię, do kopalni Jastrzębie - zamykanej - czy też jak się mówi - wygaszanej, bo kończą się w niej już pokłady węgla. Piotr Czaban rozmawiał być może z ostatnim już pokoleniem górników dołowych.

Czy Polska może zrezygnować z węgla?

Czy Polska może zrezygnować z węgla? Czy bez niego jesteśmy w stanie wytworzyć potrzebny nam prąd? Ekolodzy twierdzą, że tak i podają przykłady innych krajów, ale patrząc na rządowy plan ograniczania zużycia węgla, to jeszcze długo Polska będzie czarnym punktem na energetycznej mapie Europy.

Jak zmienia się podejście do wydobycia i wykorzystania węgla?

Coraz większe szkody górnicze i coraz bardziej uciążliwy smog. Przywiązanie do węgla powoli kończy się nawet na Śląsku, co widać np. w Rybniku, którego powietrze jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na świecie i gdzie z tego powodu wytoczono państwu proces. Jak pokaże Piotr Świerczek, nie tylko tam zmienia się podejście do wydobycia i wykorzystania węgla.

Sędzia Przemysław Radzik pod lupą eksperta Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Sędzia Przemysław Radzik rozlicza z pracy innych sędziów, głównie tych, którzy krytykują sądową rewolucję PiS. Zaprzecza, że należał do hejterskiej grupy internetowej "Kasta" i chce, by sąd zakazał mediom pisania i mówienia o nim w związku z tą aferą. Dariusz Kubik wraz z ekspertem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka przeanalizował jego wypowiedzi pod kątem ważnych dla państwa prawa zasad: wolności słowa i prawa do krytyki, praworządności oraz bezstronności i niezależności sędziego.

Najbardziej zaskakujące porozumienie tych wakacji

Polityczne lato było czasem zaskakującej przemiany. Człowiek niosący antysystemowe sztandary zdecydował się do najbliższych wyborów pójść pod skrzydłami partii uznawanej za część systemu. Paweł Kukiz zawarł najbardziej zaskakujące porozumienie tych wakacji - z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Działacze Kukiz 15 znaleźli się więc na wspólnych listach z członkami PSL. Antysystemowi wojownicy idą więc ramię w ramię z ludowymi działaczami. Jak zostało to odebrane przez działaczy Kukiza?

Pracowite wakacje Koalicji Obywatelskiej

Na oficjalnej konwencji Koalicja Obywatelska zaprezentowała program i hasło wyborcze. Wcześniej, w wakacje bez wielkiej sceny, oficjalnego programu i długich przemówień, w niemal rodzinnej atmosferze, politycy Koalicji spotykali się z wyborcami. Właśnie wtedy padały między innymi pytania o program. Nie zawsze były to łatwe spotkania, zwłaszcza gdy liderzy PO odwiedzali tereny nazywane bastionami PiSu. Jak sobie tam radzili i jak próbowali w wakacyjnej atmosferze przekonywać do szóstki Schetyny?

Jak wyglądały polityczne wakacje?

Zanim kampanię można było formalnie prowadzić, dwie największe partie szukały sposobów, żeby przekonywać do siebie wyborców. To były spontaniczne spotkania - jak podkreślano - bo oficjalnie agitacji nie można było prowadzić. I tak Prawo i Sprawiedliwość zapraszało na pikniki rodzinne. Sprawdziliśmy więc, jak uprawia się politykę w rytmie muzyki i przy suto zastawionych stołach.

Ile zostało z zapowiedzi PiS o zmianie stylu sprawowania władzy?

Zmiana przepisów, zamiast zamiany stylu sprawowania władzy, a miało być inaczej - jak obiecywało Prawo i Sprawiedliwość w poprzedniej kampanii. Zamiast kolesiostwa, układów i arogancji władzy - praca, pokora i umiar. Takie były zapowiedzi - ile z nich zostało po 4 latach pokazuje Cyprian Jopek.

Jak rządzący przestrzegają zasad korzystania z państwowych maszyn?

Prześwietlamy podróże samolotami najważniejszych osób w państwie. Po ujawnionej w wakacje aferze z lotami marszałka Kuchcińskiego, sprawdziliśmy jak rządzący przestrzegają zasad korzystania z państwowych maszyn i jak to się ma do wyborczej obietnicy PiS sprzed 4 lat. Analizując historię oficjalnych lotów z tych prawie 4 lat, zmiany nie widać. Nadal lekceważone są procedury lotów państwowych i jak pokazuje Piotr Świerczek, nie zmieniło tego nawet dramatyczne doświadczenie katastrofy smoleńskiej.

1600 lotów HEAD w cztery lata. Czy wszystkie musiały mieć taki status?

Według danych Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w ciągu czterech ostatnich lat odbyło się około 1600 lotów o statusie HEAD, przeznaczonym dla czterech najważniejszych osób w państwie. Reporter "Czarno na białym" Piotr Świerczek pyta, z czego wynika nadawanie wszystkim lotom tego statusu i czy za każdym razem musiały być wpisywane jako misja oficjalna. Więcej w TVN24 o godzinie 20.30.

Sędzia odmówiła orzekania z rzecznikiem dyscyplinarnym

Skutki afery hejterskiej w ministerstwie sprawiedliwości już pojawiły się na sali sądowej, gdzie kilka dni temu odroczono rozprawę. Dotarliśmy do nagrania z niej. Sędzia prowadząca odmówiła orzekania razem z sędzią, który miał być hejterem grupy "Kasta", bo jak tłumaczy, mogą być wątpliwości, czy sąd w tym składzie jest niezawisły i niezależny. To pierwszy taki przypadek. Materiał "Czarno na białym".

"To nie jest największa afera w historii". Minister Ziobro zabrał głos w sprawie "Kasty"

Minister i prokurator generalny w jednej osobie z uprawnieniami, jakich dotąd nie mieli jego poprzednicy, znany z licznych konferencji i zdecydowanych interwencji w rożnych sprawach. Teraz, w sprawie, która dotyczy jego najbliższych współpracowników, przekonuje, że o niczym nie wiedział i wiedzieć nie chce, bo jak deklaruje wyłącza się z nadzoru nad tą sprawą. Materiał "Czarno na białym".

Kulisy afery hejterskiej. Jakie są dowody na istnienie grupy "Kasta"

Co wiemy o grupie "Kasta", która miała między innymi zapoczątkować akcję wysyłania pocztówek z groźbami do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego? Czy ujawnione w mediach screeny mogą być dowodem na istnienie "Kasty"? Informatycy i biegli podkreślają, że jeśli rozmowy miały miejsce w grupie kilkunastu sędziów, usunięcie wszystkich śladów byłoby bardzo trudne. Kluczem do odpowiedzi na te pytania mogłyby być telefony sędziów, ale na razie nie wiadomo, żeby prokuratura je zabezpieczyła. Materiał "Czarno na białym".

Puszcza TV. Siedem milionów złotych na portal o Puszczy Białowieskiej

Puszcza TV - to najdroższy w historii portal o Puszczy Białowieskiej. Siedem milionów złotych - tyle dostała na niego fundacja bez żadnych związków z przyrodą, za to blisko związana z PiS. Gdy Unia Europejska zablokowała taką dotację z jej środków, pieniądze z krajowego budżetu wypłacił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. To gigantyczna - jak mówią nasi rozmówcy - kwota. Na co została wydana i z jakim efektem? Sprawdził Leszek Dawidowicz.