Czarno na białym

Czarno na białym

Rodzić po polsku. "Głos matek ma moc zmiany"

Polaków ubywa, choć słowo rodzina, w kolejnej kampanii wyborczej odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Są deklaracje poparcia, wsparcia, ochrony i obrony, tym bardziej więc szokować może to, co w XXI wieku wciąż dzieje się na polskich porodówkach, a co opisane zostało przez tysiące rodzących kobiet w specjalnych ankietach. Przeczytała je Magdalena Raczkowska-Kazek.

Dlaczego stoimy przed demograficzną katastrofą? Co dało 500+

Sprawdzamy, czy dzięki 500+ rodziny zaczęły się powiększać. Takie były zapowiedzi rządu PiS, który wprowadzał swój sztandarowy program pod hasłem ratowania demografii. Ile z tych zapowiedzi po blisko czterech latach zostało? O tym Cyprian Jopek i Radomir Czarnecki. Reporterzy rozmawiali nie tylko z ekspertami, ale też rodzinami w różnych częściach kraju.

Model tradycyjnej rodziny. Kogo wyklucza?

Model polskiej rodziny, tradycyjny w rozumieniu prezesa Kaczyńskiego i Kościoła katolickiego, czy coraz bardziej różnorodny, jak niektórzy mówią, skomplikowany. Jak i dlaczego to się zmienia, o tym Maja Wójcikowska.

Walizki do tajnej inwigilacji. "CBA nie udziela informacji o posiadanym sprzęcie"

Nie tylko Pegasus, ale też specjalne walizki ułatwiające korzystanie z Pegasusa, bez kontroli i bez pozostawiania żadnego śladu, mogą być w posiadaniu CBA. Sprawę ujawniliśmy ponad 3 tygodnie temu, a wciąż nie ma odpowiedzi premiera na pytanie, czy CBA kupiło system dający możliwość totalnej inwigilacji. Pytanie tym ważniejsze, że na czele służb stoją ludzie nieprawomocnie skazani kiedyś za nadużywanie władzy. Pytanie, czy jeżeli Polska używa tego systemu, to automatycznie daje też dostęp do telefonów Polaków izraelskiej firmie, która wyprodukowała Pegasusa? Materiał Leszka Dawidowicza.

Kto stoi na czele służb specjalnych?

Patrząc na to, jak działa sejmowa spec-komisja, można mieć poważne wątpliwości, czy ktokolwiek realnie kontroluje dziś to, co robią służby specjalne. Służby, na czele których stoją ludzie nieprawomocnie skazani kiedyś za nadużywanie władzy. I to w czasach, gdy tej władzy mieli zdecydowanie mniej niż teraz. O tym Tomasz Marzec.

CBA, Pegasus i tajemnicze walizki. Ustalenia reporterów "Czarno na białym"

Ponad trzy tygodnie temu reporter "Czarno na białym" w TVN24 ujawnił informacje na temat możliwości funkcjonowania systemu Pegasus w Polsce. We wtorek w programie najnowsze ustalenia w tej sprawie. W "Czarno na białym" o specjalnych walizkach, które także mogą być w posiadaniu Centralnego Biura Antykorupcyjnego i które ułatwiają korzystanie z Pegasusa - bez kontroli, bez pozostawiania żadnego śladu.

Polacy w sytuacjach kryzysowych wzywają "kac pogotowie"

Dla wielu Polaków wódka, piwo czy wino to taki sam towar jak chleb, masło czy mleko. Przyzwolenie na picie alkoholu w Polsce jest duże, a zrozumienie dla tych, którzy pić nie chcą, wyjątkowo małe. Gdy alkohol staje się problemem - zamiast leczenia, Polacy wzywają "kac pogotowie". O tym Juliusz Kaszyński.

Dwa światy. Świadectwo alkoholików

Świadectwo alkoholików – jeden był kiedyś na sportowym szczycie, a o jego rekordowym transferze mówiła cała Polska. Drugi szerzej nieznany, wiódł zwykłe, spokojne życie. Byli z różnych światów, ale przez alkohol ich światy tak samo legły w gruzach. O tym pierwszy raz przed kamerą opowiadają w reportażu Piotra Czabana.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny i "Protest Tysięcy Miast"

Na całym świecie odbyły się manifestacje młodzieży, która protestuje przeciwko obojętności polityków na zmiany klimatu. W Polsce uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego domagają się od rządzących między innymi ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego. Oto najważniejsze fragmenty ilustrujące przebieg i atmosferę tej akcji.

Amazonia. Region ważny dla całego świata

W Nowym Jorku odbywa się Młodzieżowy Szczyt Klimatyczny, na poniedziałek Sekretarz Generalny ONZ zwołał Szczyt Działań na Rzecz Klimatu. Jednym z ważniejszych tematów z pewnością będą płonące płuca Ziemi. Tylko w tym roku odnotowano w Amazonii dziesiątki tysięcy pożarów. Dlaczego ten obszar, także dla nas, jest bardzo ważny?

Kidawa-Błońska za Schetynę. Zmiana, która zaskoczyła

Zmiana, która zaskoczyła i to nie tylko politycznych rywali. Nie Grzegorz Schetyna, a Małgorzata-Kidawa-Błońska jest kandydatką Koalicji Obywatelskiej na premiera. Decyzja zapadła niecałe 6 tygodni przed wyborami. Od ponad dwóch tygodni kandydatka jeździ po kraju. Reporterzy "Czarno na białym" byli na kilku jej spotkaniach z wyborcami i zapytali, jak oni odbierają ten kampanijny zwrot po stronie największej siły opozycyjnej.

Byli czołowi politycy PiS-u na listach wyborczych Koalicji Obywatelskiej

Dawni czołowi politycy PiS teraz na czele list wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Paweł Poncyljusz, Paweł Kowal i Joanna Kluzik-Rostkowska, kiedyś w sztabie wyborczym Jarosława Kaczyńskiego, dziś twierdzą, że to nie oni się zmienili, tylko Prawo i Sprawiedliwość. Piotr Świerczek pyta, jak tę zmianę frontu mają rozumieć wyborcy.

"Gruba linia". Co naprawdę znaczyły historyczne słowa Tadeusza Mazowieckiego

"Przeszłość odkreślamy grubą linią" - te słynne słowa 30 lat temu wypowiedział w Sejmie pierwszy po wojnie niekomunistyczny premier. Tadeusz Mazowiecki przez lata potem tłumaczył ich sens, a mimo to zostały one przekręcone i do dziś są politycznie wykorzystywane, między innymi przez autorów obecnych zmian w sądownictwie. Co dokładnie premier powiedział w swoim historycznym expose? I co naprawdę znaczyły jego słowa? W okrągłą rocznicę tamtego wydarzenia reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski rozmawiał o tym z jego uczestnikami i najbliższymi współpracownikami Tadeusza Mazowieckiego.

Na co idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?

Miała być pomoc dla ofiar przestępczości, są poważne zastrzeżenia co do tego, na co naprawdę wydawane są pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przy resorcie. W tej sprawie swój raport wydała Najwyższa Izba Kontroli, która pod lupę wzięła między innymi wprowadzoną w 2017 roku przez ministra Zbigniewa Ziobrę zmianę o możliwości przekazywania pieniędzy z Funduszu nie tylko organizacjom pozarządowym, ale i instytucjom publicznym. O szczegółach działania Funduszu i pojawiających się wątpliwościach w tej sprawie opowiedział w swoim reportażu Dariusz Kubik.

Adopcja w Polsce. Dlaczego to tak trudny i tak długi proces?

Handel dziećmi zamiast legalnej adopcji w kraju, w którym 75 tysięcy dzieci (dla wyobrażenia - to jak średnie miasto) jest w domach dziecka, ośrodkach preadopcyjnych lub rodzinach zastępczych. Tylko niespełna co dziesiąte trafia do nowej rodziny i to średnio po prawie czterech latach oczekiwania. Dlaczego tak się dzieje?

"Dzieci w Polsce są po prostu sprzedawane". Ciąż na zamówienie mogą być tysiące rocznie

Reporterzy "Czarno na białym" TVN24 dotarli do kobiet, które chcą - łamiąc prawo - sprzedać swoje dzieci. Jest faktem, że w Polsce działa podziemny rynek handlu noworodkami. Sprawa może dotyczyć tysięcy kobiet, które zachodzą w ciążę na zamówienie par niemogących mieć dzieci, co przyznaje nawet wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Reportaż Jacka Smaruja i Moniki Gawrońskiej-Mróz.