Miliony za zabitych Irakijczyków

Rodziny trzech zastrzelonych 16 września w Bagdadzie Irakijczyków, złożyły w trybunale federalnym w Waszyngtonie pozew przeciwko amerykańskiej firmie Blackwater, której pracownicy zastrzelili wówczas 17 osób, a ranili 22.

Turcja szykuje inwazję na Irak

W niedzielę turecka artyleria zbombardowała terytorium północnego Iraku, próbując odciąć drogę ucieczki kurdyjskim separatystom - wojsko otrzymało też zgodę premiera na wkroczenie do kurdyjskiej części Iraku.

Generał służbowym samolotem woził... ryby

Były dowódca włoskiej Gwardii Finansowej, czyli policji skarbowej, generał Roberto Speciale stał się głównym bohaterem mediów po tym, jak prasa ujawniła, że kazał dowozić sobie świeże ryby służbowym samolotem służącym do obserwacji terenu.

Japonia: Zabił przez internet?

33-letni Japończyk odpowie przed sądem za zamordowanie kobiety, która za pośrednictwem sieci zwróciła się do niego o pomoc w popełnieniu samobójstwa.

Bułgaria będzie miała własne CBA

Już wkrótce w Bułgarii powstanie instytucja, której zadaniem będzie rozprawienie się z korupcją w państwie. Decyzję o powołaniu Agencji Bezpieczeństwa Narodowego parlament podjął jednomyślnie po wielu aferach korupcyjnych z udziałem urzędników państwowych.

Literacki Nobel dla Doris Lessing

"Wieczni faworyci" – Philips Roth, Mario Vargas Llosa, Joyce Carol Oates czy Amos Oz znów obeszli się smakiem. Nobla dostała mało w Polsce znana brytyjska pisarka Doris Lessing.

Na cześć partii!

Gimnastyczne popisy, famfary, euforyczne okrzyki i kwiaty - Koreańczycy świętują 62. rocznicę założenia Koreańskiej Partii Pracy. Zdumiewającej paradzie na loży honorowej przyglądał się sekretarz generalny partii Kim Dzong Il.

Mniej posad dla europosłów

Będzie mniej posad w Parlamencie Europejskim. Deputowani z kilku państw, zwłaszcza z Włoch i Polski, walczyli jak lwy, by nie odbierać ich krajom mandatów. Jednak bez wsparcia polskiego rządu polegli na placu boju.

Turcja odrzuca rezolucję Kongresu USA

Turcja ostro skrytykowała rezolucję komisji Kongresu USA, uznającą masakrę Ormian w latach 1915-1917 za ludobójstwo. Prezydent Turcji powiedział, że ta decyzja jest nie do przyjęcia i nie ma żadnego znaczenia dla jego kraju. Turcja od dawna zaprzecza, że jakiekolwiek ludobójstwo miało miejsce.

Prom Discovery ma problemy ze startem

Jak podała agencja kosmiczna NASA, start wahadłowca Discovery planowany na przyszłą środę może się opóźnić. Powodem jest wykrycie trzech uszkodzeń warstwy izolacyjnej na skrzydłach pojazdu.

USA: 14-latek z rewolwerem sterroryzował liceum

Postrzelił pięć osób, potem sam popełnił samobójstwo. 14-letni uczeń liceum w Cleveland, w stanie Ohio na północnym wschodzie USA, wtargnął do szkoły z dwoma rewolwerami kalibru 38 i torbą pełną amunicji.

Komisja Kongresu USA potępiła ludobójstwo Ormian

Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, niższej izby amerykańskiego Kongresu, przyjęła symboliczną rezolucję, potępiającą Turcję za masakrę Ormian w latach 1915 - 1917 i uznającą te wydarzenia za ludobójstwo.

Szansa na pojednanie Hamasu z Fatahem

Przywódca kontrolującego Strefę Gazy radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas Ismail Hanije oznajmił, że zamierza podjąć rozmowy pojednawcze z ugrupowaniem Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, a elementem porozumienia może być oddanie władzy w Strefie.

Wielkie znakowanie wielorybów

Greenpeace wraz z Center for Cetacean Research and Conservation rozpoczął dziś projekt polegający na znakowaniu wielorybów nadajnikami satelitarnymi. Umożliwi to śledzenie ich tras wędrówek i udowodni, że nie jest konieczne ich zabijanie w celach naukowych.

TIR uderzył w ekipę ratunkową

Na autostradzie niedaleko Santa Catarina w Brazylii autobus zderzył się z ciężarówką. Kiedy ekipa ratunkowa wydobywała rannych z autokaru, w ratowników wjechał kolejny TIR. Zginęło co najmniej 25 osób.

3...2...1... i Sojuz wystartował

Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował rosyjski statek Sojuz TMA-11. Na jego pokładzie znajduje się pierwszy malezyjski astronauta dr Sheikh Muszaphar Shukor.

Awaryjne lądowanie samolotu do Gdańska

Samolot typu Dash 8 SAS, lecący z Kopenhagi do Gdańska, musiał zawrócić z trasy i awaryjnie lądować w stolicy Danii. Na pokładzie maszyny było 47 pasażerów.

Afganistan: porwany Niemiec uwolniony

- Uprowadzony przez Talibów blisko trzy miesiące temu w Afganistanie Niemiec Rudolf Blechschmid jest wolny. Wolnych jest też pięciu porwanych razem z nim Afgańczyków, pracowników Czerwonego Krzyża.

Nobel z chemii za samochodowe katalizatory

Niemiecki naukowiec Gerhard Ertl za badania procesów chemicznych zachodzących na powierzchni ciał stałych otrzymał tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jego odkrycia przyczyniły się m.in. do stworzenia samochodowych katalizatorów.

Rosja: USA wykorzystuje Polaków przeciw nam

Szef Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Nikołaj Patruszew twierdzi, że Amerykanie i Anglicy wykorzystują swoich partnerów, w tym Polaków, do działań przeciwko Rosji.

Janukowycz nie chce rządzić z "pomarańczową" koalicją

Partia Regionów nie chce wejść do rządu Bloku Julii Tymoszenko i proprezydenckiego bloku Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona. - Nie ma sensu ponosić odpowiedzialności za klęski "pomarańczowej koalicji" - stwierdził Mychajło Czeczetow z Partii Regionów (PR).

12-letni student chirurgii

Powinien, jak jego rówieśnicy, kończyć podstawówkę a właśnie... zaczyna studia. W Meksyku 12-letni geniusz został studentem - i to na kierunku nie należącym do najłatwiejszych: chirurgii medycznej.

Polska spełnia warunki Schengen

Polska spełnia warunki systemu Schengen. Dysponuje już odpowiednim sprzętem i jest w stanie zapewnić szczelność zewnętrznych granic Unii Europejskiej - tak wynika z tajnego raportu UE, na który powołuje się londyński "Financial Times".

Argentyna: ksiądz skazany na dożywocie

Christian von Wernich, katolicki ksiądz został wczoraj skazany na dożywocie za współudział w morderstwach, torturach i porwaniach popełnionych podczas rządów dyktatury wojskowej w Argentynie w latach 1976 - 1983.

Tajwan pręży muskuły

Po raz pierwszy od 16 lat w dniu święta narodowego Tajwanu odbyła się parada wojskowa. To wyraźny sygnał dla Chin, które uważają wyspę ze swoje terytorium i domagają się jego powrotu do macierzy - nawet wymuszonego siłą.