Kalifornia wciąż w ogniu

W kolejnym dniu walki z żywiołami nadeszła dobra wiadomość - ucichł wiatr, największy sojusznik płomieni. Jednak pożary nadal są groźne i pochłaniają kolejne ofiary; dziś strażacy znaleźli siedem kolejnych ciał. Miejsce tragedii odwiedził prezydent George W. Bush.

Studenci wyszli na ulice La Paz

Do poważnych starć między studentami a mieszkańcami La Paz doszło w Boliwii. Powodem rozruchów jest przygotowywany przez rząd plan zmiany w podatkach, do tej pory wspierających uczelnie wyższe.

Discovery przybił do stacji orbitalnej

Pilotowany przez Pamelę Melroy prom kosmiczny Discovery przybił do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci przygotują tam miejsce na nowe laboratorium.

Nadchodzi pokój w Czadzie?

Rząd Czadu podpisał w Libii pokojowe porozumienie z czterema ugrupowaniami rebeliantów. Porozumienie zawarto po tygodniach negocjacji prowadzonych pod patronatem prezydenta Libii Muammara Kadafiego.

Putin apeluje o spokój i cierpliwość

Spokój i cierpliwość - tak w dwóch słowach można przedstawić stanowisko Rosji z jakim na spotkanie z przedstawicielami Unii Europejskiej przyjechał Władimir Putin. I raczej rewolucji w stosunkach obustronnych nie należy się spodziewać.

Kreml boi się OBWE

Rząd rosyjski proponuje, aby liczba obserwatorów z OBWE na grudniowych wyborach do Dumy była dużo mniejsza niż poprzednio - donosi "New York Times". Dodatkowo Kreml zachęca do nieposłuszeństwa kilka krajów byłego ZSRR.

Izrael odetnie prąd Strefie Gazy

Jeśli ze Strefy Gazy w kierunku Izraela poleci choć jedna rakieta, Tel Awiw odetnie dostawy prądu dla kontrolowanego przez Hamas terytorium - taką decyzję podjął minister obrony Ehud Barak. Hamas protestuje.

NATO i Rosja wciąż bez porozumienia ws. tarczy

Amerykańska tarcza antyrakietowa i wystąpienie Rosji z traktatu o ograniczeniu sił konwencjonalnych w Europie pozostały nierozwiązanymi problemami. Nie pomogło kolejne spotkanie Rosjan z szefami obrony państw NATO.

Koniec bezpłatnego internetu we Włoszech?

Włoski rząd planuje prawdziwą rewolucję w internecie, niestety, na niekorzyść internautów. Gabinet Romano Prodiego chce, by od prowadzenia witryny lub bloga trzeba było zapłacić podatek.

USA nakłada sankcje na Iran

Stany Zjednoczone zdecydowały się nałożyć sankcje na Iran. Jak oświadczyła Sekretarz Stanu Condoleezza Rice, ma to związek z działalnością terrorystyczną i programem nuklearnym Iranu. Niedługo potem, działania USA poparła Wielka Brytania.

Czesi: nie będzie u nas obserwatorów z Rosji

- Republika Czeska nie pozwoli, by rosyjscy żołnierze przebywali na terenie przyszłej bazy radarowej, która wejdzie w skład amerykańskiej tarczy antyrakietowej - powiedział dziś premier Czech Mirek Topolanek.

"Bardzo sexy" pani prezydent

55-letnia Cristina Fernandez de Kirchner kandyduje na prezydenta Argentyny. Jej szanse wzrosły, gdy znany projektant mody uznał, że jest ona "bardzo sexy". Kreator mody Benito Fernandez uznał, że tak dobrze wyglądającej polityk nie było od czasów Evity Peron.

Papież uważał ojca Pio za oszusta

Jan XXIII uważał działalność Ojca Pio i kult jego osoby za "wielkie oszustwo" i "katastrofę" - twierdzi Sergio Luzzatto, autor szeroko dyskutowanej we Włoszech książki "Ojciec Pio: Cuda i polityka we Włoszech w XX wieku".

Turcja traci cierpliwość

Prezydent Turcji Abdullah Gul powiedział dziś, że Turcja jest zdeterminowana do podjęcia koniecznych kroków, by zakończyć zagrożenie ze strony kurdyjskich bojówek atakujących z północnego Iraku.

Ekologiczne postępy Pekinu przed Olimpiadą

Zanieczyszczenie powietrza wciąż powietrza wciąż stanowi powód do obaw, pomimo tego, że Pekin wypełnia zobowiązania jakie na siebie wziął w związku z przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi.

McCannowie: nie daliśmy Madeleine narkotyków

Wściekły ojciec zaginionej Madeleine McCann odrzucił doniesienia mediów portugalskich, że on i jego żona podawali dzieciom narkotyki. - Takie sugestie są nonsensowne i nie powinniśmy marnować na nie czasu - powiedział w wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji Antena 3.

Ściślejszy nadzór nad ochroniarzami w Iraku

Departament Stanu USA zalecił dokładniejszy nadzór nad działalnością firm ochraniających amerykańskich dyplomatów w Iraku. Blackwater - najważniejsza z nich, jednocześnie sprawczyni głośnego incydentu w Bagdadzie - poparła te zalecenia.

Bush jedzie do pogorzelców

Spodziewane straty po pożarach w samym tylko hrabstwie San Diego w Kalifornii mogą przekroczyć miliard dolarów - podały w środę źródła oficjalne. Około pół miliona ludzi musi opuścić swoje domy - tak dużej ewakuacji nie było w USA od czasu uderzenia huraganu Katrina. Walka z żywiołem ciągle trwa.

"Krwawy" protest w Kongresie USA

Do nerwowej sytuacji doszło w amerykańskim Kongresie. Wystąpienie sekretarz stanu Condoleezzy Rice przerwała kobieta wymachując jej przed twarzą rękoma pomalowanymi czerwoną farbą, przypominającą krew.

Niedaleko Sumatry zatrzęsła się ziemia

Trzęsienie ziemi o sile 7,1 w skali Richtera nawiedziło północno-wschodnią część Oceanu Indyjskiego, w okolicach indonezyjskiej wyspy Sumatra. Nie ma niebezpieczeństwa wystąpienia tsunami.

Kacza klątwa nad Polską?

"Kwa kwa kwa kwa". Co to takiego? Przemówienie. Czyje? Donalda... Francuscy satyrycy ze znanego humorystycznego programu "On va s'gener!" krótkim, ale wymownym dźwiękowo "kwakwakwa" relacjonowali powyborcze przemówienie Donalda Tuska. Platforma z żartu się śmieje i nie zamierza protestować.

"Putin zachowa wpływy"

Prezydent Rosji Władimir Putin zachowa swoje wpływy po zakończeniu drugiej kadencji w roku 2008, lecz nie będzie kierował państwem - wyznał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Niemcy zapłacą za zbrodnie?

Miliona złotych zadośćuczynienia od rządu niemieckiego będzie domagał się 69-letni Gnicjusz Natoniewski, mieszkaniec Lublewa w województwie pomorskim, który w czasie wojny jako małe dziecko był ofiarą pacyfikacji wsi przez hitlerowców.

Irak nie wyda Kurdów

Prezydent Iraku Dżalal Talabani zdementował informacje, że władze w Bagdadzie mogą zgodzić się na przekazanie Turcji kurdyjskich rebeliantów. O takiej możliwości informowały anonimowe źródła w tureckim MSZ.

Więzienia tylko dla cudzoziemców

Wielka Brytania przeznaczyła dwa więzienia wyłącznie dla cudzoziemców - ogłosił brytyjski minister sprawiedliwości David Hanson. Jest to element pilotażowego projektu mającego ułatwić ich deportację po odbyciu przez nich kary lub jeszcze wcześniej.

Centrum Wypędzonych nie jest pewne

Niemiecki rząd uznał doniesienia mediów o porozumieniu w sprawie budowy ośrodka dokumentacyjnego poświęconego Niemcom wysiedlonym po II wojnie światowej za przedwczesne.