Benedykt XVI, wspominając niedawną pielgrzymkę do Stanów Zjednoczonych, wyraził przekonanie o konieczności "opatrzenia ran" ofiar pedofilii przez amerykański Kościół.
Spotkanie z ofiarami księży-pedofilów papież wymienił jako szczególny moment pielgrzymki. Wspomniał również wizytę w synagodze w Nowym Jorku i wystąpienie na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, które było "potwierdzeniem wobec tego szerokiego grona aktualności Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka".
- Ponawiam także dzisiaj czynne zaangażowanie Kościoła katolickiego na rzecz umocnienia stosunków międzynarodowych, opartych na zasadach odpowiedzialności i solidarności - podkreślił Benedykt XVI.
Podziękował również prezydentowi George'owi W. Bushowi za "gorące przyjęcie" oraz wszystkim, którzy - jak dodał - witali go w Waszyngtonie i w Nowym Jorku.
Dziękuję Polakom za wsparcie
O pielgrzymce do USA papież mówił również po polsku. Do Polaków powiedział: - Bardzo dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie swoimi modlitwami w czasie pielgrzymki do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Były to niezapomniane dni wspólnego dzielenia się świadectwem
Były to niezapomniane dni wspólnego dzielenia się świadectwem wiary, obfitujące w łaskę i wiele przejawów ludzkiej dobroci Benedykt XVI
Nie można używać wiary dla przemocy
Po zakończeniu audiencji generalnej Benedykt XVI przyjął w Auli Pawła VI delegację siedmiu islamskich duchownych z Iranu, którzy w Watykanie uczestniczyli w naradzie zorganizowanej przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Szczegóły rozmowy papieża z dostojnikami nie są znane.
W komunikacie, wydanym po naradzie, podkreślono, że "nie ma żadnego powodu, by używać wiary dla przemocy". Ponadto uczestnicy obrad wyrazili przekonanie, że muzułmanie i chrześcijanie powinni "podążać ku tolerancji akceptując różnice" i współpracować na rzecz krzewienia "autentycznej religijności, zwłaszcza zaś duchowości, zachęcając do szanowania symboli, uważanych za święte, oraz promowania wartości moralnych".
Postanowiono, że następne spotkanie islamskiej delegacji z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej odbędzie się za dwa lata w Teheranie.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA