Rosja: anulujcie niepodległość Kosowa

Rosja będzie domagać się od misji ONZ w Kosowie anulowania deklaracji o niepodległości tego kraju. Poinformował o tym wiceszef 3-go Europejskiego Departamentu MSZ Rosji Aleksander Bocan-Charczenko.

"Święto i wściekłość" w Kosowie

"Święto i wściekłość" - tak włoskie media podsumowują ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Zdaniem "Corriere della Sera" donosi, że proklamacja z Prisztiny "ochładza dyplomację i wywołuje dreszcze na świecie".

Merkel: ws. Kosowa działać razem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że Unia Europejska musi działać razem w sprawie Kosowa, które w niedzielę ogłosiło niepodległość. Wiele państw UE powinno powinno uznać nowy kraj, ocenił szef słoweńskiego MSZ przed spotkaniem ministrów w Brukseli.

Grecja i Turcja w białym puchu

Kogo dziwi śnieg w zimie? Mieszkańców sródziemnomorskich stolic. W Atenach i Stambule poranek w białym puchu to zapowiedź wolnego dnia - wynika z maili naszych internautów.

Kosowo niepodległe, ale czy uznane?

W niedzielę parlament Kosowa podjął decyzję o proklamowaniu niepodległości. Choć większość państw UE i USA uznały tę decyzję, to w reakcji premier Serbii Vojislav Kosztunica nazwał Kosowo "fałszywym państwem", a prezydent Boris Tadić zapowiedział, że nigdy nie uzna decyzji Kosowarów.

Wielka operacja francuskiej policji

W poniedziałek nad ranem francuska policja przeprowadziła wielką operację na przedmieściach Paryża, której celem było zatrzymanie przywódców ubiegłorocznych zamieszek. W akcji wzięło udział ponad 1000 policjantów.

104-letni nazistowski śpiewak na scenie

Johannes Heesters, 104-letni holenderski aktor i śpiewak, budzący kontrowersje z powodu swej kariery w hitlerowskich Niemczech, po raz pierwszy od 40 lat dał koncert w Holandii - powiadomił w niedzielę internetowy serwis BBC.

Wybory w cieniu śmierci Bhutto

W niemal dwa miesiące po zabójstwie Benazir Bhutto Pakistańczycy ruszyli do urn, by wybrać parlament. W przeżywającym kryzys państwie będzie to też sprawdzian popularności prezydenta Musharrafa.

Polka zginęła w Alpach

W niedzielę, w narciarskim rejonie Soelden w Austrii zginęła 15-letnia polska uczennica. Zbyt późno zorientowała się, że zboczyła z narciarskiego szlaku.

Kosowo świętuje niepodległość

- Od dziś Kosowo jest dumnym, niepodległym i wolnym krajem - mówił w niedzielę rano premier Hashim Thaci. Setki tysięcy Kosowarów do późnej nocy manifestowało na ulicach swoją radość z niepodległego państwa. Były koncerty i fajerwerki.

Sikorski: Polska poczeka z uznaniem Kosowa

W sprawie uznania niepodległości Kosowa Polska jest za "jak największą jednością UE w tej sprawie". Tak stwierdził w Brukseli szef dyplomacji Radosław Sikorski. A b. szef polskiej dyplomacji, eurodeputowany Bronisław Geremek podkreśla, że Unia Europejska musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do ponownego rozlewu krwi w Kosowie.

ONZ bez porozumienia ws. Kosowa

"Anulowania" i "uznania za niebyłą" deklaracji niepodległości Kosowa domagała się Rosja od pilnie zwołanej Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jej zachodni członkowie nie podzielili zdania Moskwy.

Cypryjczycy wybrali zjednoczenie?

Do drugiej tury wyborów prezydenckich na Cyprze przeszli zwolennicy zjednoczenia wyspy. Przeciwnik rozmów z tureckimi separatystami, dotychczasowy prezydent Tasos Papadopulos został wyeliminowany.

Serbskie ataki w Belgradzie i Kosovskiej Mitrovicy

Dwutysięczny tłum Serbów kijami i kamieniami zaatakował ambasadę USA w Belgradzie. Z kolei w Kosovskiej Mitrovicy w kierunku budynków ONZ i Unii Europejskiej poleciały granaty. To reakcja na ogłoszenie niepodległości dawnej serbskiej prowincji, Kosowa.

Abchazja i Osetia Płd. też chcą niepodległości

Są pierwsze reakcje na ogłoszenie niepodległości przez Kosowo. Dwie separatystyczne gruzińskie republiki - Abchazja i Osetia Południowa - zapowiadają zwrócenie się do Rosji i ONZ o uznanie ich niepodległości. O sytuacji w Kosowie będzie jeszcze w niedzielę debatować Rada Bezpieczeństwa ONZ.

"Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa"

- Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa - oświadczył prezydent Serbii Boris Tadić. A premier Vojislav Kosztunica określił Kosowo mianem "fałszywego państwa". To reakcja na ogłoszenie niepodległości przez dawną serbska prowincję. Belgrad odmówił też współpracy z misją UE w Kosowie.

Jak czytać body language Benedykta XVI?

Pontyfikat Benedykta XVI pełen jest sprzeczności. Z jednej strony papież chce prowadzić dialog ze współczesnością, a z drugiej nawiązuje do "najbardziej autorytarnych" doświadczeń Kościoła - pisze włoski dziennik "La Repubblica".

Cerkiew za odbiciem Kosowa siłą

Przywódca serbskiej cerkwi prawosławnej w wypowiedzi dla dziennika "Glas Javnosti" stwierdził, że serbska armia powinna uznać niepodległe Kosowo za teren okupowany i zmobilizować się, aby je odzyskać siłą.

Z życzeniami do nieba

My mamy orkiestrowe "światełko do nieba", a mieszkańcy Tajwanu swoje "podniebne modlitwy". Na wyspie wejście w nowy rok świętuje się bowiem nie tylko puszczeniem sztucznych ogni. Co roku, kiedy przychodzi pierwsza pełnia, Tajwańczycy wysyłają w niebo małe "latarnie", które mają dać im szczęście.

"Kosowo to narkotykowy obszar"

Lider bułgarskich nacjonalistów Wolen Siderow ostro skrytykował plany ogłoszenia przez Kosowo niepodległości. Jego zdaniem, przywódcy Kosowa są przestępcami.

Bush z Tanzanii popiera Kosowo

Prezydent George Bush poparł niepodległość Kosowa pod międzynarodowym nadzorem. Przebywający z wizytą w Tanzanii przywodca USA zaapelował również o wolne i uczciwe wybory prezydenckie w Zimbabwe.

Masakra kibiców psich walk

80 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych na skutek zamachu przeprowadzonego w niedzielę podczas walki psów w mieście Kandahar na południu Afganistanu - poinformował gubernator prowincji Kandahar Asadullah Chalid. Według władz prowincji, był to zamach samobójczy.

UE pogodzi Serbię i Kosowo?

- W przypadku Kosowa nie ma rozwiązania idealnego. Cierpią Serbowie, wcześniej bardzo cierpieli Kosowarzy. Sądzę, że perspektywa członkostwa w Unii Europejskiej Serbii i Kosowa mogłaby oba kraje pogodzić - mówił w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski, przewodniczący komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

W Belgradzie przeciw niepodległości Kosowa

Przed ambasadą Słowenii w Belgradzie demonstrowano przeciwko spodziewanemu w niedziele ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo. Słowenia przewodzi w tym półroczu Unii Europejskiej, którą Belgrad uważa za stronnika Albańczyków dążących do oderwania Kosowa od Serbii.

Brazylia tonie w błocie

Trudne warunki pogodowe w Brazylii. Padające od kilku dni ulewne deszcze powodują osunięcia ziemi i błotne lawiny. Zginęły już trzy osoby.

Dania w ogniu

Siódmą noc z rzędu trwały w Danii zamieszki wywołane przez młodocianych emigrantów. W Kopenhadze, Aarhus, Ringsted, Slagelse i innych miastach podpalano samochody, kosze na śmieci i niszczono budynki szkół. Policja aresztowała 11 osób za wzniecanie pożarów i obrzucanie policjantów kamieniami.

Już 46 ofiar śmiertelnych w wybuchu w Pakistanie

Liczba śmiertelnych ofiar samobójczego zamachu w Parachinar w północno-zachodnim Pakistanie wzrosła do 46 osób. Blisko sto osób zostało rannych. Celem terrorystów było biuro kandydata w wyborach powszechnych popieranego przez Pakistańską Partię Ludową nieżyjącej już, byłej premier Benazir Bhutto.

Kosowo gotowe na niepodległość

Albańscy mieszkańcy Kosowa są powszechnie przekonani, że niedziela będzie dniem ogłoszenia niepodległości. Premier Hashim Thaci późnym wieczorem jednak zapowiedział jedynie, że tego dnia zapadnie decyzja, kiedy dokładnie to się stanie.

Najbogatsi okradli budżet Niemiec na miliardy

Największa afera finansowa w historii Niemiec zatacza coraz szersze kręgi. O oszustwa podatkowe podejrzewane są osoby z pierwszych stron gazet. Budżet mógł stracić na malwersacjach ponad trzy miliardy euro. Sprawę wyjaśniają służby specjalne.