Karambol na 116 aut

Gigantyczny karambol na czeskiej autostradzie. Zderzyło się aż 116 samochodów. Jest 33 rannych, ale na szczęście nikt nie zginął. Trasa jest z Pragi do Brna, której doszło do wypadku, jest nieprzejezdna. Policjanci oceniają: -Wszystko przez powrót zimy.

Polacy na wojnie

W inwazji na Irak brali udział od samego początku. Już 20 marca elitarny GROM szturmował port w Um Kasr. W nagrodę za zaangażowanie, Polacy otrzymali dowodzenie nad jedną ze stref okupacyjnych.

Głód zagląda w oczy biurokracji

Głód w Korei Północnej osiągnął już takie rozmiary, że racji żywnościowych nie otrzymują nawet urzędnicy średniego i niższego szczebla - alarmuje, zazwyczaj dobrze poinformowana organizacja humanitarna.

Rząd po 9 miesiącach

Chociaż Belgowie wybrali nowy parlament już 10 czerwca 2007 r., dopiero dziś poznali swojego nowego premiera. Po dziewięciu miesiącach kryzysu politycznego nominację z rąk króla Alberta II otrzymał przywódca flamandzkich chadeków Yves Leterme.

Dalajlama chce się spotkać z Chińczykami

Dalajlama XIV chce spotkać się z przywódcami Chin, jeśli otrzyma "konkretne wskazówki" ze strony Pekinu świadczących o gotowości do dialogu. Dodał, że spotkanie może nastąpić "gdziekolwiek".

Gruzja: Nie obłaskawiajcie Rosji

Państwa NATO nie powinny obłaskawiać Rosji blokowaniem przystąpienia Gruzji do Sojuszu Północnoatlantyckiego - stwierdził podczas wizyty w Waszyngtonie gruziński prezydent Micheil Saakaszwili.

Katastrofa w Grenoble: zawiodły hamulce

Zły stan techniczny był przyczyną katastrofy polskiego autokaru, do której doszło 22 lipca 2007 roku w okolicach miasta Vizille, we wschodniej Francji. Tak wynika ze wstępnego raportu ekspertów, cytowanego przez lokalny dziennik "Le Dauphine Libere". W katastrofie zginęło 26 osób, a 24 zostały ranne.

Operacja Iracka Wolność

20 marca 2003 r., ok. 5.30 rano, nad Bagdadem rozległy się syreny alarmowe. Chwilę później na stolicę Iraku spadła lawina pocisków rakietowych i bomb. Siły międzynarodowej koalicji, ze Stanami Zjednoczonymi na czele, rozpoczęły inwazję, której celem było obalenie reżimu Saddama Husajna.

Pięć lat w Iraku

Dokładnie pięć lat temu, 20 marca nad ranem, wojska amerykańskie wspomagane przez sojuszników, m.in. Polskę, zaatakowały Irak. Waszyngton przekonywał świat, że inwazja jest kolejnym etapem wojny z międzynarodowym islamskim terroryzmem. Po pięciu latach wiadomo już, że był to tylko pretekst. Związków Saddama z al-Kaidą nie udowodniono, a interwencja w Iraku stała się początkiem długotrwałego i krwawego konfliktu, którego ogromne koszty wciąż ponoszą USA, ich sojusznicy, a przede wszystkim sami Irakijczycy.

Tysiące ofiar wojny

Trudno oszacować faktyczną liczbę cywilnych ofiar irackiego konfliktu . Najostrożniejsze dane mówią o blisko 90 tys. ludzi, dla których operacja „Iracka Wolność” i jej następstwa przyniosły jedynie śmierć.

Wojna dzień po dniu

20 marca rozpoczęła się inwazja na Irak. Siły międzynarodowej koalicji, z Amerykanami na czele, błyskawicznie obaliły reżim Saddama Husajna. Nie oznaczało to jednak końca wojny. Po pięciu latach, na ulicach Bagdadu i innych irackich miast wciąż giną ludzie. Choć krajem rządzi już wybrany demokratycznie rząd, odbudowa ekonomiczna Iraku przebiega z dużymi problemami, a względny spokój możliwy jest tylko dzięki obecności tysięcy żołnierzy USA i ich sojuszników.

Rebelianci i terroryści

Po upadku Saddama Husajna głównym przeciwnikiem sił koalicji i wszystkich, którzy próbują odbudować Irak, stały się liczne rebelianckie grupy. Coraz częściej ich ataki są skierowane w cele nie wojskowe, ale cywilne. Jedni dążą do obalenia nowego Iraku, inni zwalczają religijnych przeciwników. Dla islamistów, Irak to jedno z pól bitwy w wojnie z Zachodem.

Bin Laden grozi Europie

"Poważną karę" obiecał duńskiej prasie i "europejskim mędrcom" Osama bin Laden. Przypisywane mu nagranie pojawiło się na jednej z islamskich stron internetowych. Terrorysta grozi "zdecydowaną reakcją" na publikację przez prasę duńską i innych krajów europejskich karykatur proroka Mahometa.

Sarkozy zatrudnił internetowego szeryfa

Oszczerstw i obraźliwych komentarzy pod adresem francuskiej pary prezydenckiej będzie wyszukiwał w internecie specjalnie zatrudniony do tego informatyk. Jak podaje radio RMF FM zebrany materiał będzie podstawą do wytaczania procesów.

"Było jak w parszywej dwunastce"

Dokładnie 5 lat temu amerykańskie wojska rozpoczęły inwazję na Irak. Zanim jednak do akcji wkroczyli Marines, pierwsze operacje przeprowadzili żołnierze GROM-u, którzy zajęli platformy wiertnicze w rejonie portu Basra.

Spotkanie Cerkwi z Kościołem odwołane

Nie doszło do rozmowy nowego arcybiskupa Moskwy Paolo Pezziego z patriarchą Moskwy i Wszechrusi Aleksym II - poinformowała kościelna agencja prasowa Asianews. Nie jest jasne, co było powodem odłożenia spotkania, na które czekano dekadę.

Papież przemówił do Tybetańczyków

Po prawie tygodniu od pierwszych starć w Tybecie głos zabrał Benedykt XVI. Papież podkreślił, że z wielkim niepokojem śledzi wydarzenia, jakie mają tam miejsce. Zachęcił wszystkich do dialogu i tolerancji.

Jesteśmy na szarym końcu...

- Polska wciąż jest w ogonie krajów UE, jeśli chodzi o dostęp do szerokopasmowego internetu. Ma go tylko 8,4 proc. Polaków - wynika z opublikowanego w środę raportu Komisji Europejskiej. Gorszy wynik ma tylko Bułgaria.

Kuwejt rozwiązał parlament

Emir Kuwejtu Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah rozwiązał w środę jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Narodowe - poinformowała w środę telewizja Al-Dżazira. Wybory parlamentarne odbędą się prawdopodobnie w maju.

Czołowi politycy zapraszają Dalajlamę

Marszałek Senatu i wicemarszałek Sejmu deklarują, że zaproszą Dalajlamę do polskiego parlamentu. Chęć spotkania się się z duchowym przywódcą Tybetańczyków wyraziła już Kancelaria Prezydenta i premier Donald Tusk.

Niemiecki rząd przyjął projekt Wypędzonych

Niemiecki "Widoczny Znak przeciwko Ucieczkom i Wypędzeniom" powstanie. Rząd Angeli Merkel przyjął jego projekt a szefowa Związku Wypędzonych Erika Steinbach uznała we wtorek, że to "mądre i właściwe" postępowanie.

Izrael chce zawieszenia broni

- Nieustannie podejmowane są wysiłki na rzecz długoterminowego porozumienia z radykalnym Hamasem, mimo trwającego ostrzału rakietowego ze Strefy Gazy i ataków odwetowych Izraela - przekonują przedstawiciele izraelskiego resortu obrony.

"Prezydent Polski straszy Niemcami"

Lech Kaczyński walczy z rządem w imieniu brata i w tym celu używa niemieckiego straszaka - tak niemiecka prasa komentuje poniedziałkowe orędzie polskiego prezydenta. Belgowie piszą o "lękach PiS".

Do rodziców Madeleine: Sorry

Rodzice zaginionej Madeleine McCann wygrali proces o zniesławienie z dwiema gazetami, które zasugerowały, że byli oni zamieszani w zniknięcie ich córki. Gazety, co wyjątkowo rzadkie w takich przypadkach, zamieściły przeprosiny na pierwszych stronach.

Niemiecki rząd zatwierdza "Widoczny znak"

Gabinet Angeli Merkel zajmie się w środę projektem "Widoczny Znak" oraz wstępną kalkulacją kosztów powstania i funkcjonowania wystawy, mającej na celu upamiętnienie zjawiska przesiedleń obywateli niemieckich po II Wojnie Światowej - informuje "Rzeczpospolita".

Krótsza Droga Krzyżowa papieża

Włoskie i francuskie media spekulują na temat kondycji Benedykta XVI. Jak wynika z ich doniesień papież nie przejdzie w tym roku całej trasy Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Koloseum.

Amerykański gej złożył już skargę

Homoseksualista z Nowego Jorku, Brendan Fay, złożył w nowojorskim konsulacie RP skargę o naruszenie prywatności przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który bez jego zgody wykorzystał zdjęcie z jego gejowskiego ślubu w swoim poniedziałkowym orędziu o Traktacie Europejskim.

Nowy gubernator, nowe romanse

Ledwie objął urząd, a już posypuje głowę popiołem. Nowy gubernator stanu Nowy Jork przyznał, że miał kilka romansów. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że jego poprzednik podał się do dymisji ujawnieniu przez media jego związku z call girl.

Do Iraku polskie czołgi i mleko w proszku

Irakijczycy chcą, by po wycofaniu wojsk Polska nadal współpracowała z Irakiem - oświadczył szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak podczas wizyty w Bagdadzie.