Świat

Królewskie dzieci, na które czekały tłumy. Zobacz ich zdjęcia

Świat


Potomek Williama i Kate to najprawdopodobniej najbardziej wyczekiwane dziecko ostatnich miesięcy. Przyjście na świat innych dzieci z brytyjskiej rodziny królewskiej także wywoływało wiele emocji.

Na portrecie z 1926 roku zaledwie kilkumiesięczna Elżbieta, przyszła królowa, siedzi w objęciach swojej matki. W przeciwieństwie do swojego prawnuka, królowa Elżbieta II przyszła na świat w prywatnym domu w Londynie. Swoich synów - Karola, Andrzeja i Edwarda - urodziła zaś w Pałacu Buckingham. Również jej jedyna córka, księżniczka Anna, urodziła się w prywatnej rezydencji, w posiadłości Clarence. Gdy królowa Elżbieta, wtedy jeszcze księżniczka, rodziła księcia Karola, jej mąż, książę Filip grał w squasha w pałacu.

W królewskim archiwum nie brakuje zdjęć małego księcia Karola. Na jednym z nich roześmiany, roczny malec pozuje do fotografii ze swoją matką.

Na fotografii z 1960 r. uśmiechnięta Elżbieta II trzyma w ramionach księcia Andrzeja, który przyszedł na świat w lutym tamtego roku.

Poród bez komplikacji

Książę William i jego brat Harry urodzili się w prywatnej części londyńskiego szpitala Lindo - czyli tam, gdzie teraz przyszło na świat Baby Cambridge. Księżna Diana urodziła księcia Williama po 16 godzinach. Na sali porodowej towarzyszył jej mąż.

Gdy William przyszedł na świat, notatka wywieszona na bramie Pałacu Buckingham informowała, że księżna Walii, czyli żona Karola księżna Diana, "urodziła syna bez komplikacji", i że matka i dziecko "czują się dobrze". Tłumy na zewnątrz pałacu, nie zważając na etykietę, domagały się: "Karol, ładny dzieciak, dawaj następnego!".

Diana i książę Karol, podobnie jak Kate i William, po raz pierwszy pokazali swoje dziecko przed szpitalem. Jednak zwlekali aż tydzień, zanim podali do publicznej wiadomości imię swojego pierworodnego.

"Royal baby"

Księżna Kate urodziła syna w poniedziałek o godz. 16.24 lokalnego czasu (godz. 17.24 polskiego czasu); noworodek ważył ok. 3,8 kg. Wnuka odwiedzili w szpitalu rodzice Kate, Michael i Carole Middletonowie, a następnie ojciec Williama, książę Karol, z małżonką Camillą. We wtorek książęca para wraz ze swoim nowo narodzonym synem opuścili londyński szpital St Mary's. W środę królowa Elżbieta II przyjechała do Kensington Palace, by po raz pierwszy odwiedzić swojego prawnuka.

W ocenie komentatorów pierwsze miesiące życia prawnuka Elżbiety II będą inne niż jego ojca, księcia Williama. Księżna Kate będzie w mniejszym stopniu polegała na zawodowych pielęgniarkach i dworskim personelu, za to bardziej na swojej matce Carole Middleton.

Brytyjska rodzina królewska tvn24.pl

Autor: db/jk / Źródło: tvn24, Royal Collection

Raporty: