Sikorski chce amerykańskiego gazu dla Polski. "Po bardziej konkurencyjnych cenach"

Szef polskiej MSZ Radosław Sikorski po spotkaniu w Waszyngtonie z sekretarzem USA ds. energii Ernestem Monizem stwierdził, że Polska jest zainteresowana importem konkurencyjnego cenowo amerykańskiego gazu łupkowego. Minister dodał, że dla naszego kraju bardzo ważne jest, aby USA zaczęły eksportować gaz LNG. - To spowoduje, że nasz terminal LNG, którego budowa zakończy się w przyszłym roku, będzie mógł kupić gaz po bardziej konkurencyjnych cenach - wyjaśnił.

Rocznica masakry

Chiny a konkretnie plac Tiananmen w Pekinie. Jak wielkie emocje wzbudzają wciąż wydarzenia, które działy się tam równo 24 lata temu, niech świadczy fakt, że nawet dziś dziennikarze nie mają wstępu na cmentarz, na którym pochowane są ofiary maskary. Do dziś zresztą nie wiadomo, ile ich jest. Reżim mówi o około dwustu osobach, chiński czerwony krzyż o prawie trzech tysiącach. Nadal też nie wskazano i nie rozliczono winnych.

Niemcy wycofują się z łupków

Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU wycofały się z prac nad projektem ustawy, która miała zezwolić na eksploatację gazu łupkowego.

Weteran wojenny przed sądem

Na ławie oskarżonych weteran wojenny z Iraku. Pół Ameryki jest razem z nim. Druga połowa mówi, że to zdrajca, który naraził amerykańską racje stanu na niebezpieczeństwo. Bradley Manning nie mógł patrzeć na to co niektórzy Amerykanie wyprawiają na wojnie. A że pracował w łączności, to pozbierał i przekazał poufne raporty bojowe, depesze i zdjęcia portalowi "Wikileaks". W ten sposób poznał je cały świat.

Steven Seagal może zostać twarzą rosyjskiej zbrojeniówki

Rosyjskie władze zastanawiają się, czy nie zaproponować amerykańskiemu aktorowi kina akcji Stevenowi Seagalowi, by stał się twarzą rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego na światowym rynku broni. Przyznał to oficjalnie wicepremier Dmitrij Rogozin.

Elitarny komandos zawsze czuł się kobietą. W cywilu publikuje wspomnienia

Chris Beck przez ponad dekadę służby w elitarnej jednostce sił specjalnych wojska USA, SEALs, pozornie idealnie pasował do towarzystwa. Zarośnięty i określany przez kolegów z wyłącznie męskiej jednostki jako "idealny męski mężczyzna", jak się okazuje, zawsze czuł się kobietą. Po odejściu do cywila ujawnił się i czeka na operację korekty płci.

Piloci Jumbo Jeta nie mieli szans. Katastrofa przez zerwany ładunek

Spektakularna katastrofa transportowego Boeinga 747 w Kabulu została wstępnie wyjaśniona. Jak oznajmili śledczy, tuż po oderwaniu się od pasa załadowane na pokładzie Jumbo Jeta ciężkie wozy opancerzone zerwały się z mocowań i stoczyły do tyłu maszyny. Piloci nie mieli szans uratować samolotu.

Praga może odetchnąć. Teraz fala zagraża innym miastom

Fala kulminacyjna przetoczyła się przez Pragę. Poziom wody w Wełtawie w czeskiej stolicy zaczął się obniżać. Nie doszło do przerwania wałów. Teraz wysoką wodą martwią się kolejne miasta. Trwa ewakuacja z zagrożonych terenów u ujścia Wełtawy do Łaby, gdzie fala kulminacyjna ma się pojawić wieczorem.

Wicepremier Turcji przeprasza demonstrantów, ale nie wszystkich

Wicepremier Turcji Bulent Arinc przeprosił manifestantów rannych w starciach z policją podczas antyrządowych protestów. Przyznał, że pierwsze manifestacje na placu Taksim w Stambule były "słuszne i usprawiedliwione". W wyniku demonstracji w Turcji dotychczas zginęły dwie osoby.

Proces Pistoriusa przełożony. Sędzia: Media już wydały wyrok

Na ten proces czekała cała Afryka Południowa. Dziś rano Oscar Pistorius przyjechał do sądu w Pretorii. Ale już po kilkunastu minutach okazało się, że proces zostaje przełożony do 19 sierpnia. Południowoafrykański lekkoatleta jest oskarżony o zabójstwo swojej partnerki, modelki Reevy Steenkamp.

Dostał rachunek na zero euro i... musiał go zapłacić

Urzędnicze absurdy nie omijają Francji. Właściciel baru w tym kraju dostał rachunek za prąd opiewający na kwotę 0,00 euro. Co ciekawe - musiał go zapłacić. W przeciwnym razie groziłaby mu kara finansowa i odcięcie prądu.

Kopacz w Pekinie przy okrągłym stole. O biznesie w cieniu rocznicy masakry

Gaz łupkowy, obecność chińskich spółek na giełdę nad Wisłą i chińskie inwestycje w Polsce były głównym tematami rozmów marszałek Sejmu Ewy Kopacz w Pekinie, gdzie polityk spotkała się ze swoim odpowiednikiem po chińskiej stronie. W 24. rocznicę masakry studentów na placu Tiananmen i wolnych wyborów w Polsce, odbyły się obrady okrągłego stołu przedsiębiorców.

ONZ: W Syrii użyto broni chemicznej

Istnieją "uzasadnione podstawy" by twierdzić, że w Syrii użyto broni chemicznej - ogłosiła komisja ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii. Według zeznań świadków, które zebrała komisja, broni chemicznej użyły obie strony konfliktu, choć większość relacji wskazuje na siły rządowe.

"Erdogan żyje w izolacji władzy niemal pozbawionej kontroli"

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan mimo wielu osiągnięć swych rządów ma kłopoty z pluralizmem, żyje w izolacji swojej władzy sprawowanej przy niemal całkowitym braku kontroli; nietolerancja może okazać się dla niego zgubna - ocenia wtorkowy "Financial Times".

"Łapcie reporterów". Na Tiananmen pełno policji w rocznicę masakry

Chińskie władze wzmocniły we wtorek siły bezpieczeństwa na placu Tianamen w Pekinie, gdzie dokładnie przed 24 laty armia chińska dokonała masakry. Policja uniemożliwia wejście dziennikarzom, zablokowała też główne wejście na cmentarz Wanan, gdzie pochowane są ofiary krwawych represji z 4 czerwca.

Policja blokuje cmentarz. Rocznica Tiananmen pod specjalnym nadzorem

24 lata temu na pekińskim placu Tiananmen armia dokonała masakry protestujących studentów i robotników. Rocznica tych wydarzeń zawsze mobilizuje władze, które za wszelką cenę walczą z pamięcią o krwawych wydarzeniach. Dziś policja zablokowała główne wejście na cmentarz Wanan na zachodzie Pekinu, gdzie pochowane są ofiary krwawych represji na placu Tiananmen (Bramy Niebiańskiego Spokoju).