MSZ Rosji: sankcje USA krótkowzroczne, a podwyżki cen energii dla UE nieuchronne

Sankcje sektorowe nałożone przez USA są "destrukcyjne i krótkowzroczne" - oświadczyło w środę rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Dodano, że takie decyzje Waszyngtonu nie przyniosą niczego, prócz dalszej komplikacji w stosunkach Waszyngtonu z Moskwą. Z kolei o unijnych sankcjach napisano, że "nieuchronnie prowadzi to do podwyższenia cen energii na rynkach europejskich". Zarzuciło też Unii, że jej polityka jest dyktowana przez Waszyngton.

Koleje przyszłości? Pociąg jak pałac na szynach

Ten pociąg jest jak pałac na szynach. Zabierze tylko 34 pasażerów, którzy będą mieć do dyspozycji dziesięć luksusowych wagonów. A w nich m.in. dwupoziomowe apartamenty oraz salony z przeszklonymi ścianami i dachem. Choć zacznie kursować po Japonii dopiero wiosną 2017 roku, już teraz jest sensacją.

Izrael przestał strzelać. Na cztery godziny

Izrael ogłosił w środę jednostronny rozejm humanitarny w godz. 15-19 czasu lokalnego (godz. 14-18 w Polsce) - podała AFP, powołując się na izraelską armię. Według AP rozejm ma obowiązywać przez cztery godziny tylko w pewnych rejonach Strefy Gazy.

Czeski rząd ostrzega przed kolejnymi sankcjami dla Rosji

Przedłużająca się wojna handlowa między Unią Europejską a Rosją może prowadzić do powstania nowej żelaznej kurtyny - ocenił w środę czeski rząd. Według agencji Reutera unijne i amerykańskie sankcje wobec Rosji nie będą miały dużego wpływu na gospodarkę Czech.

Do tuneli Hamasu wysyłają roboty. Awaryjny zakup wojska Izraela

Izraelscy żołnierze mają nowoczesnego towarzysza w walce z Hamasem. To nie ludzie, ale roboty jako pierwsze wchodzą do odkrytych tuneli budowanych przez palestyńskie bojówki pod granicą. Pierwsze egzemplarze właśnie sprawdzają się w działaniu, a firma je produkująca dostała zamówienie na sto kolejnych.

Zabijanie bombami beczkowymi trwa. "ONZ siedzi bezczynnie"

Syryjski rząd wciąż bombarduje cywili bombami beczkowymi - informuje w swoim raporcie Human Rights Watch, pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Rezolucja ONZ z 22 lutego nakazała, aby wszystkie strony konfliktu "natychmiast zaprzestały wszelkich ataków na ludność cywilną" za pomocą tego typu broni. Tymczasem zdaniem organizacji w Aleppo i okolicach użyto jej ponad 650 razy. Na dowód ujawniono kolejne zdjęcia satelitarne mające potwierdzić bombardowania.

Chińscy hakerzy atakują kanadyjską instytucję badawczą

Komputery kanadyjskiego Państwowego Komitetu Badań Naukowych (NRC) padły ofiarą ataku hakerów z Chin. Nie podano jednak szczegółów na temat potencjalnych szkód wyrządzonych przez "podmioty sponsorowane przez rząd Chin" - poinformowały władze w Ottawie.

"Ebola zagraża Wielkiej Brytanii"

Wirus Eboli, który zabił ponad 670 osób w zachodniej Afryce, stanowi zagrożenie dla Wielkiej Brytanii - powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Philip Hammond, cytowany w środę przez BBC. Zapowiedział, że sprawą zajmie się rządowy sztab antykryzysowy Cobra.

Z kim musi się liczyć Władimir Putin? "Ze współtowarzyszami z KGB, kolegami z pracy"

Jak Władimir Putin zareaguje na sankcje wprowadzone przez Zachód? - To będzie odpowiedź ekonomiczna - uważa dr Sławomir Dębski, dyrektor Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Według niego, wpływ na decyzje rosyjskiego prezydenta będzie miał wąski krąg osób, nie więcej niż dziesięciu. - W większości to jego współtowarzysze z KGB. Koledzy z pracy - mówił we "Wstajesz i wiesz" Dębski.

Kreml panicznie bał się tych rakiet. Teraz nie chce być w tyle za Chinami?

Zakazane przez traktat INF rakiety średniego zasięgu to groźna broń. Bardzo szybko docierają do celu, trudno je wykryć i zareagować. Panicznie bał się ich Kreml w latach 80., dlatego przystał na traktat, który Rosja ma teraz według Amerykanów łamać. Nieoficjalnie wiadomo, że to z powodu obawy przed Chinami i z powodu amerykańskiej tarczy w Europie.

Łukaszenka wyciąga pomocną dłoń do Kijowa

Aleksandr Łukaszenka zgodził się na zorganizowanie na Białorusi spotkania trójstronnej grupy kontaktowej ws. uregulowania sytuacji w Donbasie. Prosił o to prezydent Petro Poroszenko. Wcześniej spotkania odbywały się na Ukrainie.

Wybuch paniki na koncercie. "Nie żyją co najmniej 24 osoby"

Nagły wybuch paniki na koncercie w stolicy Gwinei Konakry doprowadził we wtorek wieczorem do śmierci co najmniej 24 osób - poinformowali lekarze. Po tej tragedii władze ogłosiły tygodniową żałobę. Koncert zorganizowano na plaży z okazji zakończenia ramadanu.

Zatonęła łódź z imigrantami. Są ofiary

Ponad 20 osób zginęło w katastrofie łodzi z imigrantami, która zatonęła u wybrzeża Libii. Jak poinformowała marynarka wojenna tego kraju, uratowano 22 rozbitków. Dziesiątki osób uznaje się za zaginione.

Zwłoki chłopca w podwoziu wojskowego samolotu

Ciało chłopca odkryto w komorze podwozia amerykańskiego samolotu wojskowego, po wylądowaniu maszyny w bazie lotniczej USA w niemieckim Ramstein. Jak poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby, samolot przyleciał z Afryki.

Hamas zaprzecza, jakoby zgodził się na zawieszenie broni

Hamas zaprzeczył we wtorek wieczorem, jakoby miał przystąpić do porozumienia, na mocy którego oddziały jego milicji w Strefie Gazy miały podporządkować się 24-godzinnemu zawieszeniu broni, jak to ogłosiła w Ramallah Organizacja Wyzwolenia Palestyny (OWP).

USA wprowadzają nowe sankcje dla Rosji. Obama: to nie nowa zimna wojna

- To nie jest nowa zimna wojna, ale odpowiedź na konkretną sytuację - tak prezydent Barack Obama skomentował wprowadzenie przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską kolejnych sankcji sektorowych wobec Rosji, która "nie dąży do deeskalacji konfliktu na wschodzie Ukrainy i nadal uzbraja rebeliantów".