Wybory uczciwe, choć "dostęp do obiektywnej informacji był ograniczony"


Obserwatorzy zachodni uznali, że niedzielne wybory parlamentarne w Kirgistanie zostały przeprowadzone w sposób uczciwy i zgodnie z zasadami pluralizmu. Konieczne jest jednak udoskonalenie procedur wyborczych i zwiększenie przejrzystości finansowania wyborów.

W wydanym w poniedziałek wspólnym oświadczeniu obserwatorzy z ramienia OBWE, Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy oraz Parlamentu Europejskiego zwrócili uwagę na nierównomierny dostęp do mediów publicznych wszystkich 14 partii ubiegających się o miejsca w 120-osobowym parlamencie. Sytuacja Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu (SDPK), która wygrała wybory, była o tyle korzystniejsza, że prezydent Ałmazbek Atambajew, jej niegdysiejszy lider, włączył się w kampanię wyborczą.

- Wybory poprzedziła ożywiona kampania, ale dostęp do obiektywnej informacji był ograniczony. Konieczne będzie przede wszystkim zwiększenie przejrzystości finansowania kampanii przez partie — powiedziała Meritxell Mateu Pi, szefowa obserwującej wybory delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Dane biometryczne kontrowersyjne

Kirgistan jest pierwszym państwem regionu, które wprowadziło kontrolowane elektronicznie głosowanie. Nowy system sprawdza dane biometryczne wyborcy (odciski palców), a sama karta do głosowania jest od razu skanowana do systemu. Umożliwia to automatyczne i szybkie podliczenie głosów.

Dane biometryczne miały uniemożliwić sfałszowanie wyników głosowania poprzez wrzucanie dodatkowych kart, co było nagminną praktyką przed 2011 r. Wielu obywateli Kirgistanu uważa jednak, że identyfikacja za pomocą odcisków palców stoi w sprzeczności z zasadą ochrony danych osobowych. Oficjalnie głosowanie jest wprawdzie anonimowe, rejestrowany jest tylko fakt oddania głosu. Jednak - zdaniem obserwatorów - samo wykorzystanie odcisków palców w elektronicznym systemie stawia pod znakiem zapytania zasadę anonimowości. Część uprawnionych do głosowania nie poddała się procedurze rejestracji.

Zwycięstwo opcji prorosyjskiej

W wyborach zwyciężyła zbliżona do prorosyjskiego prezydenta Kirgistanu Socjaldemokratyczna Partia Kirgistanu. Zdobyła ona 26,6 proc. głosów. Na drugim miejscu znalazła się opozycyjna partia Republika-Ojczyzna (Ata Żurt), która uzyskała 20,6 proc. głosów. Siedmioprocentowy próg wyborczy przekroczyły jeszcze cztery inne partie, wśród nich Socjalistyczna Partia "Ojczyzna" (Ata Meken). Ugrupowania te w zasadzie popierają politykę pogłębiania współpracy z Rosją w ramach Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej (EUG) i Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).

Autor: mtom / Źródło: PAP