Uchodźcy, granice, Turcja, Syria. Ruszył szczyt Unii Europejskiej


Kryzys związany z napływem uchodźców to główny temat szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczął się w czwartek w Brukseli. Przywódcy państw unijnych mają rozmawiać o wzmocnieniu ochrony granic, współpracy z Turcją i możliwości rozwiązania konfliktu w Syrii.

Przed rozpoczęciem spotkania przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk ostrzegł, że ze względu na zaostrzający się konflikt w Syrii i wciąż niestabilną sytuację w Libii UE musi liczyć się z nowym exodusem uchodźców. - Musimy być przygotowani na każdy scenariusz i zadać sobie pytanie, czy nasze decyzje powstrzymają falę migracji - powiedział Tusk.

Zaapelował także do państw UE o wywiązanie się z obietnic finansowego wsparcia dla agend ONZ pomagających syryjskim uchodźcom, a także krajom pochodzenia i tranzytu uchodźców.

Merkel: sprawiedliwy podział ciężarów

Także niemiecka kanclerz Angela Merkel podkreśliła przed szczytem, że państwa unijne powinny spełnić deklaracje dotyczące zarówno wsparcia finansowego na rzecz uchodźców, jak i wydelegowania personelu do unijnej agencji zarządzania granicami Frontex oraz Europejskiego Biura Wsparcia w Dziedzinie Azylu.

- Jest oczywiste, że niektóre nieliczne państwa w tej chwili przyjmują bardzo wielu uchodźców i jeżeli jeszcze będziemy musieli zapewnić personel dla ochrony granic zewnętrznych, to nie będzie to, moim zdaniem, sprawiedliwy podział ciężarów - powiedziała Merkel dziennikarzom.

Warunki dla Turcji

Ważnym tematem rozmów w Brukseli będą negocjacje z Turcją, którą Unia chce nakłonić do skuteczniejszych działań w celu zahamowania fali uchodźców. Turcja jest głównym krajem tranzytowym dla uciekinierów z Syrii. Według szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera negocjacje nad unijno-tureckim planem działania w dziedzinie migracji "idą w dobrym kierunku". Projekt dokumentu końcowego ze szczytu zawiera obietnicę, że w zamian za skuteczne wdrażanie planu działania UE zakończy proces liberalizacji wizowej z Turcją. Unijni przywódcy zaznaczają jednak, że oferta dla Ankary musi zawierać warunki.

- Chęć uzyskania od Turcji pomocy w powstrzymaniu napływu uchodźców nie powinna być pretekstem dla bezwarunkowej liberalizacji w sprawie wiz - powiedział prezydent Francji Francois Hollande. Domaga się on "jasnych reguł" w rozmowach z Turcją. Z kolei Tusk powiedział, że potrzebne są "gwarancje, iż odpowiedzi Turcji na naszą ofertę będą konkretne".

Nie tylko granice

Według projektu dokumentu końcowego szczytu przywódcy unijni mają zapowiedzieć rozszerzenie zadań agencji Frontex o organizowanie powrotów nielegalnych imigrantów do krajów pochodzenia, a także "wzmocnienie mandatu Fronteksu w kontekście dyskusji o utworzeniu Europejskiego Systemu Straży Granicznej i Przybrzeżnej". Pomysł europejskiej straży granicznej lansuje Francja. Nie chodzi jednak o zastąpienie krajowych straży granicznych, ale o utworzenie korpusu, który wspomagałby krajowych funkcjonariuszy w razie kłopotów z ochroną granicy zewnętrznej UE. Tematyka migracyjna niemal całkowicie przysłoni pozostałe tematy szczytu UE: negocjacje z Wielką Brytanią przed zaplanowanym referendum w sprawie warunków członkostwa tego kraju w UE, reformę unii gospodarczej i walutowej oraz przygotowania do konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. Kanclerz Angela Merkel i prezydent Hollande mają też zdać relację z niedawnych rozmów z Rosją i Ukrainą w sprawie rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy.

Autor: //gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: