Po spotkaniu z Putinem. Merkel i Hollande: kwestie Syrii i Ukrainy nie są połączone

Prowadzone w piątek w Paryżu rozmowy przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego, czyli Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji, w sprawie uregulowania sytuacji w Donbasie zakończyły się po około pięciu godzinach. Jak poinformował prezydent Francji Francois Hollande na początku listopada spotkają się ministrowie spraw zagranicznych tych państw. Kanclerz Niemiec Angela Merkel oznajmiła zaś, że podczas rozmów doszło do zbliżenia Rosji i Ukrainy.

"Naloty w Syrii bezużyteczne, jeśli nie są koordynowane z Damaszkiem"

ONZ poinformowało, że musiało wstrzymać część planowanych operacji humanitarnych w tym kraju z powodu toczących się walk. Tymczasem minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim powiedział, że ataki z powietrza na islamistów w jego kraju są bezużyteczne, jeśli nie są koordynowane z rządem w Damaszku.

Ile kosztuje rosyjska operacja w Syrii. "Mniej niż na wschodzie Ukrainy"

Były minister finansów Rosji Aleksiej Kurdin zapewnia, że Rosja nie wydaje zbyt wiele na operację wojskową w Syrii. - Jej koszty są porównywalne do wydatków przeznaczanych na ćwiczenia - zaznaczył. Wcześniej rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że koszty operacji całkowicie ponosi Moskwa.

"Zapomnijcie o zerze, pamiętajcie o bohaterze". Ruszył na napastnika, by uratować innych

"Niezależnie od tego, ile osób zginie podczas strzelanin, nic to nie zmieni w sprawie dostępu do broni w USA. Dlatego zróbmy wszystko, co w naszej mocy, by powstrzymać to szaleństwo - koncentrując uwagę na weteranie, który ruszył, by powstrzymać napastnika, a nie na mordercy 10 osób" - zaapelował w piątek portal The Daily Beast, opisując historię Chrisa Mintza, mężczyzny ciężko rannego w strzelanine w Oregonie.

Duda: warto inwestować w Grupę Wyszehradzką

Andrzej Duda na piątkowym spotkaniu z prezydentem Słowacji Andrejem Kiską podkreślił, że warto inwestować kapitał polityczny w Grupę Wyszehradzką i inne formy współpracy krajów regionu, takie jak grupa Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne.

Reakcja na rosyjskie naloty w Syrii. Trzeba zmienić procedury w NATO?

- Nie możemy polegać na procedurach, które będą trwały nie wiadomo ile, kiedy ktoś na godzinę przed atakiem informuje: za godzinę wchodzimy - powiedział w TVN24 Biznes i Świat gen. Bogusław Pacek. Generał zgodził się ze słowami gen. Bena Hodgesa, dowódcy sił USA w Europie, który w czwartek skrytykował bariery w swobodnym przepływie sprzętu i żołnierzy w Unii Europejskiej.

Gość z Krymu i "operacja specjalna z kawą". Incydent na konferencji OBWE w Warszawie

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca chce podjęcia stanowczych kroków wobec tzw. wicepremiera Krymu Dmitrija Połonskiego oraz innych krymskich urzędników. Apel pojawił się po incydencie, do którego doszło na konferencji OBWE w Warszawie. Połonski wziął w niej udział jako przedstawiciel organizacji pozarządowej krymskich Rosjan. Na znak protestu przeciwko rosyjskiej okupacji półwyspu, studiujący w Polsce ukraińscy studenci oblali Rosjanina kawą.

Ciężka broń między Donieckiem a Mariupolem. Zacharczenko "zawiesza proces"

Misja obserwacyjna OBWE odnotowała dużą koncentrację ciężkiego sprzętu w obwodzie donieckim, na terenach kontrolowanych przez rebeliantów. W raporcie misji zaznaczono, że czołgi i transportery opancerzone znajdują się w odległości 60-70 km od Mariupola. Po ustaleniach w Mińsku w sprawie wycofania ciężkiego sprzętu "premier" samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Aleksandr Zacharczenko oświadczył, że "jednostronnie zawiesza ten proces".

Amerykański Hercules rozbił się w Afganistanie. Są zabici

Amerykański samolot transportowy C-130 rozbił się w okolicach lotniska w Dżalalabadzie w Afganistanie - poinformował rzecznik amerykańskich sił Brian Tribus. Zginęło jedenaście osób znajdujących się na pokładzie. Talibowie twierdzą, że zestrzelili tę maszynę. Amerykanie temu zaprzeczają.

Dowódca US Army w Europie załamany. Rosja może "zamknąć" Bałtyk, a szpica nie zadziałać

Gen. Ben Hodges, dowódca sił USA w Europie, skrytykował bariery w swobodnym przepływie sprzętu i żołnierzy w UE; na zgodę, by przesłać konwój z jednego kraju do drugiego trzeba czekać 2 tygodnie. Nawet najszybsze siły szybkiego reagowania mogą być wówczas spóźnione - stwierdził, tłumacząc jednocześnie, że Moskwa tak zwiększyła obecność w Kaliningradzie i na Krymie, że jest w stanie zagrozić połowie państw sojuszu na kontynencie.