Kolumbia boi się exodusu z Wenezueli i zaczyna deportacje

W obawie przed wzmożoną falą nielegalnej imigracji po otwarciu granicy z Wenezuelą kolumbijskie władze poinformowały w poniedziałek, że 33 Wenezuelki przebywające niezgodnie z prawem w Kolumbii zostaną deportowane do swojego kraju.

Chcą większego rygoru dla muzułmanów w więzieniach

Żona Jassera Arafata powiedziała kiedyś, że nie ma większego zaszczytu dla palestyńskich rodziców, niż wychować zamachowca samobójcę. W Brytyjskich więzieniach jest teraz ponad 12 tysięcy muzułmanów, ponad 120 trafiło tam podejrzanych o terroryzm. Jeśli każdy z nich pozyska 10 zwolenników - to mogą stać się małą armią. Jak Brytyjczycy chcą temu zapobiec? Materiał "Faktów z Zagranicy".

Kazał zniszczyć XIV-wieczne grobowce. Odpowie za zbrodnię wojenną

Niezwykły proces rozpoczął się dziś w Hadze. Oczywiście sądzono tam już wcześniej zbrodniarzy wojennych, ale sądzono ich za masowe mordy, tortury i gwałty. Tym razem oskarżony jest dżihadysta, który niszczył bezcenne zabytki w Mali. W ciągu kilku minut zniszczono bezcenne budowle, które przetrwały setki, albo tysiące nawet lat. Jeśli uda się teraz skazać tego człowieka, to podobnych procesów już wkrótce może być o wiele więcej. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Turcja wezwała austriackiego ambasadora

Tureckie MSZ wezwało austriackiego ambasadora, by dokonać przeglądu stosunków - poinformował w poniedziałek minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu. W ostatnim czasie doszło do kilku napięć na linii Ankara-Wiedeń.

Turcja uderzyła w Syrii. Na Kurdów i dżihadystów jednocześnie

Turecka armia uderzyła na pozycje tzw. Państwa Islamskiego oraz oddziałów kurdyjskich w północnej Syrii - poinformowała turecka telewizja NTV. Atak rozpoczął się kilka godzin po słowach tureckiego szefa MSZ o konieczności "całkowitego oczyszczenia z dżihadystów" pogranicza turecko-syryjskiego.

Nawalny chce być prezydentem

Aleksiej Nawalny szuka drogi do kandydowania w wyborach prezydenckich w 2018 roku - pisze rosyjski dziennik "Kommiersant". W wyścigu o najwyższy urząd w państwie przeszkodą może być jednak wyrok sądu w sprawie spółki Kirowles. Dlatego opozycjonista zwrócił się do Sądu Najwyższego o jego ponowne rozpatrzenie.

Udaremniony zamach na rosyjski gazociąg w Gruzji

Gruzińskie siły bezpieczeństwa udaremniły zamach na ważny gazociąg prowadzący z Rosji do Armenii. Zatrzymano siedem osób - poinformowały rosyjskie media, powołując się na przedstawicieli władz w Tbilisi.

Kazachstan znosi wizy dla Polaków

Poniedziałek to pierwszy dzień dwudniowej wizyty prezydenta Kazachstanu w Polsce. Nursułtan Nazarbajew spotkał się w Warszawie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z którym przyjął deklarację o współpracy gospodarczej obu krajów.

"Oczyścić pogranicze". MSZ Turcji: będziemy walczyć do końca

Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu oświadczył w poniedziałek, że turecko-syryjskie pogranicze musi zostać "całkowicie oczyszczone" z dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Podkreślił, że Ankara kontynuuje walkę z ekstremistami.

Islamiści będą izolowani w brytyjskich więzieniach

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił zmiany w krajowym systemie więziennictwa w ramach skuteczniejszej walki z islamizmem, w tym utworzenie w zakładach karnych odizolowanych oddziałów dla dżihadystów mogących radykalizować innych osadzonych. Wpisało się to w emocje związane z niedawnym skazaniem na długoletnie osadzenie Anjema Choudary'ego, jednego z najbardziej znanych radykalnych islamistów w Wielkiej Brytanii.